Бачка

Градски музеј Врбас – Културни центар Врбаса

Стална поставка Градског музеја Врбас

ВРБАС, ЧОВЕК И ПРИРОДА – СКЛАД СУЖИВОТА

Градски музеј Врбас - ВРБАС, ЧОВЕК И ПРИРОДА – СКЛАД СУЖИВОТА тема је Сталне поставке Градског музеја Врбаса. Стална поставка конципирана је тако да проведе посетиоца кроз период дуг осам миленијума. Овај дуг период у коме су се смењивале различите културе представљен је презентовањем археолошке и историјске збирке.

Arheološka i istorijska zbirka muzeja koja prikazuje period dug osam milenijuma
Стална поставка: "Врбас, човек и природа - склад суживота"

Тема асоцира на Црну бару, водоток захваљујући којем је у давна времена човек застао на свом путу и нашавши идеалне услове за живот формирао прво насеље, баш овде. Данас, миленијумима касније, Црна бара „утопила“ се у Велики бачки канал и сада је заиста и црна и бара. Склад који је трајао негде се загубио, човек је престао да се прилагођава природи са жељом да је потчини, искористи, а за узврат не да ништа.

И сада смо ту. Тема покушава да заинтригира и натера на размишљање о нашој улози у развоју свести о очувању наслеђа, како природног тако и културног, о неопходности да се појединачно да допринос и очувању и унапређењу наслеђеног.

(Градски музеј Врбас, Маршала Тита 88, Врбас)

Посебни програми Градског музеја Врбас

Изложба: „Портрети у делима Јожефа Пехана“

12. мај у 12 часова

Изложба на прозорима „Портрети у делима Јожефа Пехана“ из колекције Градског музеја Врбаса;

Јожеф Пехан (1875-1922), уметник је који је оставио неизбрисив траг у друштвеном животу Врбаса с краја 19. и почетка 20. века.

Дела Јожефа Пехана, уметничке слике, скулптуре и фотографије из његовог атељеа „Дел Монте“ саставни су део фундуса Градског музеј у Врбасу.

Изложбом „Портрети у делима Јожефа Пехана“ презентује се рад сликарке Силвије Јелачић, која се овом темом бавила за потребе израде хабилитационог рада за музејско звање.

(Градски музеј Врбас, Маршала Тита 88, Врбас)

Изложба „Трагови и поруке“

12. мај у 12 часова

Гостовање Градског музеја Врбас у Народном музеју Зрењанин са изложбом „Трагови и поруке“.

(Народни музеј Зрењанин, Суботићева 1, Зрењанин)

Радионица - мала школа сликарства

13. мај у 12 часова

Радионица – мала школа сликарства са ученицима основних школа, Силвија Јелачић

(двориште Градског музеја Врбас, Маршала Тита 88, Врбас)

Изложба на прозорима „Верски објекти Врбаса“

17. мај у 12 часова

Врбас је препознат по богатом културном наслеђу које одликују елементи бројних националних заједница и народ као и религија и конфесија.

Изложба на прозорима настала је као облик прилагођавања епидемиолошким мерама.

(двориште Градског музеја Врбас, Маршала Тита 88, Врбас)

Радионица - „Културно наслеђе Врбаса“

17. мај у 12 часова

Радионица на тему „Културно наслеђе Врбаса“ са ученицима основних школа.

(двориште Градског музеја Врбас, Маршала Тита 88, Врбас)

Радно време током Манифестације:

• од 8 до 15 часова
  • 18. маја од 12 до 20 часова