Banat

Narodni muzej Pančevo

Stalna postavka Narodnog muzeja Pančevo

Narodni muzej Pančevo na stalnoj postavci predstavlja „Seobu Srba” Paje Jovanovića, zastavu Srpskog vojvodstva iz Velike revolucije 1848. godine, artefakte Starčevačke kulture, starih oko 8.000 hiljada godina.

Slika Paje Jovanovića "Seoba Srba"
Paja Jovanović, Seoba Srba

Arheološka zbirka čini celinu i sadrži predmete iz perioda od mlađeg kamenog doba do poznog srednjeg veka i vremena turske dominacije u 16 - 17. veku, dok etnološka zbirka prikazuje predmete materijalne kulture i duhovne običaje vezane za narode koji žive na ovom prostoru.

Narodni muzej Pančevo
Zgrada Narodnog muzeja Pančevo

U raznovrsnosti muzejskog materijala, ističe se oprema turskog ratnika. U postavci odeljenja za istoriju umetnosti izloženi su komadi nameštaja i predmeti bidermajer stila.

Na stalnoj postavci nalaze se i predmeti iz umetničko-istorijskih zbirki, kao što su portreti Uroša Predića i Paje Jovanovića iz 19. i prve polovine 20. veka, dela likovne grupe Pančevo 5 i savremena dela pančevačkih slikara druge polovine 20. veka.

(Narodni muzej Pančevo, Trg kralja Petra I br.7)

Posebni programi - Narodni muzej Pančevo

Izložba „Ljudi, nepresušno vrelo inspiracije”

Otvaranje izložbe će biti u sredu 12. maja u 14 časova.

Milan Konjović, Izložba slika, Narodni muzej Pančevo, Manifestacija "Muzeji za 10", 2021. godine

Izložba slika Milana Konjovića iz GMK u Somboru.

Izložba „Oglavlja žena – tradicionalna kultura južnog Banata“

Otvaranje izložbe zakazano je za 14. maj u 18 časova.

Autori su kustos etnolog Narodnog muzeja Pančevo Svetlana Mesicki i Dejan Trifunović, umetnički direktor KUD Stanko Paunović NIS-RNP iz Pančeva. Uz ovu izložbu biće u subotu 15. maja organizovan i prateći program – nastup KUD-a Stanko Paunović i kao i kićenje devojke, odnosno postavljanje oglavlja pred publikom.

Izložba „Ženski zatvor – hotel Sloboda“

Od 12. maja 2021. godine.

Ženski zatvor - Hotel Sloboda, Izložba, Narodni muzej Pančevo, Manifestacija "Muzeji za 10", 2021. godine

Izložba konceptualne umetnosti „Ženski zatvor – hotel Sloboda“, sa umetničkim instalacijama u zatvoru (podrumi Narodnog muzeja Pančevo) i ispred Hotela Sloboda u gradskom parku. Autorke su Tanja Juričan iz Pančeva i Ivana Ivković iz Beograda. U projektu učestvuje ukupno 21 umetnica.

Izložba radova

Od 12. maja 2021. godine.

Kolo, Izložba radova, Narodni muzej Pančevo, Manifestacija "Muzeji za 10", 2021. godine

Izložba radova sa 5. Međunarodne umetničke kolonije „Kolo“ iz Trebinja. Izloženi su radovi umetnika iz BiH, Srbije, Crne Gore, Makedonije.

Radno vreme:

• od utorka do subote od 10 do 18 časova