Банат

Народни музеј Панчево

Стална поставка Народног музеја Панчево

Народни музеј Панчево на сталној поставци представља „Сеобу Срба” Паје Јовановића, заставу Српског војводства из Велике револуције 1848. године, артефакте Старчевачке културе, старих око 8.000 хиљада година.

Slika Paje Jovanovića "Seoba Srba"
Паја Јовановић, Сеоба Срба

Археолошка збирка чини целину и садржи предмете из периода од млађег каменог доба до позног средњег века и времена турске доминације у 16 - 17. веку, док етнолошка збирка приказује предмете материјалне културе и духовне обичаје везане за народе који живе на овом простору.

Narodni muzej Pančevo
Зграда Народног музеја Панчево

У разноврсности музејског материјала, истиче се опрема турског ратника. У поставци одељења за историју уметности изложени су комади намештаја и предмети бидермајер стила.

На сталној поставци налазе се и предмети из уметничко-историјских збирки, као што су портрети Уроша Предића и Паје Јовановића из 19. и прве половине 20. века, дела ликовне групе Панчево 5 и савремена дела панчевачких сликара друге половине 20. века.

(Народни музеј Панчево, Трг краља Петра I бр.7)

Посебни програми - Народни музеј Панчево

Изложба „Људи, непресушно врело инспирације”

Отварање изложбе ће бити у среду 12. маја у 14 часова.

Milan Konjović, Izložba slika, Narodni muzej Pančevo, Manifestacija "Muzeji za 10", 2021. godine

Изложба слика Милана Коњовића из ГМК у Сомбору.

Изложба „Оглавља жена – традиционална култура јужног Баната“

Отварање изложбе заказано је за 14. мај у 18 часова.

Аутори су кустос етнолог Народног музеја Панчево Светлана Месицки и Дејан Трифуновић, уметнички директор КУД Станко Пауновић НИС-РНП из Панчева. Уз ову изложбу биће у суботу 15. маја организован и пратећи програм – наступ КУД-а Станко Пауновић и као и кићење девојке, односно постављање оглавља пред публиком.

Изложба „Женски затвор – хотел Слобода“

Од 12. маја 2021. године.

Ženski zatvor - Hotel Sloboda, Izložba, Narodni muzej Pančevo, Manifestacija "Muzeji za 10", 2021. godine

Изложба концептуалне уметности „Женски затвор – хотел Слобода“, са уметничким инсталацијама у затвору (подруми Народног музеја Панчево) и испред Хотела Слобода у градском парку. Ауторке су Тања Јуричан из Панчева и Ивана Ивковић из Београда. У пројекту учествује укупно 21 уметница.

Изложба радова

Од 12. маја 2021. године.

Kolo, Izložba radova, Narodni muzej Pančevo, Manifestacija "Muzeji za 10", 2021. godine

Изложба радова са 5. Међународне уметничке колоније „Коло“ из Требиња. Изложени су радови уметника из БиХ, Србије, Црне Горе, Македоније.

Радно време:

• од уторка до суботе од 10 до 18 часова