Južna Srbija

Narodni muzej Niš

Narodni muzej Niš osnovala je 1. aprila 1933. godine grupa zaljubljenika okupljena oko te godine osnovanog Muzejskog društva, čiji su najistaknutiji članovi bili i njegovi osnivači - Adam Oršić Slavetić, Rudolf Bratanić, Borivoje Gojković, Aleksandar Nenadović i Borivoje Popović.

Muzej je prvih meseci svog postojanja bio privremeno smešten u zgradi Učiteljskog doma i prvu izložbu postavljenu u ovom prostoru videlo je nekoliko hiljada posetilaca. Pola godine nakon svog osnivanja, 22. oktobra 1933. godine, muzej se seli u kuću Hristoduluovih, kada je i zvanično otvoren pod imenom Istorijsko - etnografski muzej grada Niša.

Muzej je od osnivanja kompleksnog tipa. U svojim fondovima danas ima preko 40 000 predmeta, iz oblasti arheologije, istorije, istorije umetnosti, numizmatike i epigrafike, etnologije iknjiževne zaostavštine Stevana Sremca i Branka Miljkovića.

Narodni muzej Niš se stara i o kulturnim dobrima od izuzetnog značaja: arheološko nalazište Medijana, spomenik Ćele kula i memorijani muzej - logor "12.februar". U sastavu muzeja su i Galerija Sinagoga i  Književno memorijalna postavka Stevan Sremac / Branko Miljković.

Stalna arheološka postavka obuhvata period od praistorije do srednjeg veka.

Narodni muzej Niš svoju delatnost sprovodi kroz odeljenja za arheologiju, numizmatiku i epigrafiku, istoriju, istoriju umetnosti, etnologiju, odeljenje književne zaostavštine, edukacije, dokumentacije i konzervacije. Muzej poseduje  fotolaboratoriju i biblioteku sa preko 10 000 publikacija, među kojima je veliki broj starih i retkih izdanja.

Stalna postavka Narodnog muzeja Niš

Arheološka sala

Stalna postavka obuhvata period od praistorije do srednjeg veka. Izloženi su neki od najznačajnijih artefakata iz arheološke zbirke Narodnog muzeja Niš.

(Arheološka sala, Ulica Nikole Pašića 59, Niš)

Stalna postavka Arheološke sale
Arheološka sala

Logor „12. februar“

Obilazak stalne postavke Logora "12. februar" koja je početkom 2019. godine obogaćena tematskom izložbom posvećenom internircima niškog koncentracionog logora. Izložba je sada deo stalne postavke.

(Logor „12. februar“, Ulica bulevar 12. februar bb, Niš)

Memorijalni muzej Logor "12. februar"
Logor "12. februar"

Ćele kula