Južna Srbija

Galerija savremene likovne umetnosti Niš

Posebni programi Galerije savremene likovne umetnosti Niš

Ambijentalna postavka: O KORISTI I ŠTETI ISTORIJE ZA ŽIVOT

Galerija savremene likovne umetnosti Niš - Autor Radoš Antonijević (1969, Pančevo) diplomirao, magistrirao i doktorirao na vajarskom odseku FLU u Beogradu. Radi na istom Fakultetu od 2001. Sada u zvanju vanrednog profesora.

Neguje autentičan pristup skulpturi preispitujući granice ovog medija sa stanovišta oblika, funkcije i materijalnosti.

Radoš Antonijević, izložba u Galeriji savremene likovne umetnosti Niš, Manifestacija Muzeji za 10
Radoš Antonijević, O koristi i šteti istorije za život

Izložbu čine tri celine: šator u obliku Vidovdanskog hrama (nikad izgrađeni objekat čiji je idejni tvorac Ivan Meštrović,1908), „Šator Dečani“  (prema našem manastiru na Kosovu iz XIV veka) i „Na svome mestu stajati“ (tri šatora  po autentičnim oblicima vrhova Olimpa,Sinaja i Ararata).

Spajajući mitove i istoriju, nacionalne i nadnacionalne identitete Antonijević istoriji pristupa kao heteroglosiji narativa od čije interpretacije značajno zavisi život pojedinca ali i zajednice i njihova budućnost.

Izložba traje od 13. maja do 11. juna

Vođenje 15. maja u 19 sati, kustos Milica Todorović

(Oficirski dom, Orlovića Pavla bb)

Oficirski dom, Galerija savremene likovne umetnosti Niš, Manifestacija Muzeji za 10
Oficirski dom, Niš

Izložba slika: „0“

od 11. maja do 31. maja

Autor: Tijana Fišić

Tijana Fišić je diplomirala i magistrirala na FLU u Beogradu. Realizovala je više od 30 samostalnih i učestvovala na više od 100 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Redovni je profesor na Fakultetu za umetnost i dizajn u Beogradu. Dobitnica je 8 nagrada među kojima je i „Zlatna paleta ULUS-a“.

Tijana Fišić, izložba u Galeriji savremene likovne umetnosti Niš, Manifestacija Muzeji za 10
Tijana Fišić, Morska vertikala na vetru

Izložbu čine noviji radovi a sam njen naziv je metaforičkog karaktera. „Nula je večnost i beskraj,  nula je potencijal promene, priroda umetnosti se podudara sa prirodom nule“ – kaže umetnica Likovni izraz Tijane Fišić počiva na nadrealnoj kombinatorici motiva, magičnoj atmosferi, svetlom koloritu sa dominantnom plavom bojom. Njene slike su metafizičke konotacije, u njihovom kontekstu isčitavamo veru u duhovno

Vođenje 15. maja u 18 sati, kustos Sonja Vukašinović

(Paviljon u Tvrđavi, Dobrička 2)

Paviljon u Tvrđavi, Galerija savremene likovne umetnosti Niš, Manifestacija Muzeji za 10
Paviljon u Tvrđavi

Multimedijalna izložba: TRANSFORMATORIJUM

od 7. do 26. maja

Autor: Lidija Antanasijević

Lidija Antanasijević ( 1961. Beograd ) diplomirala 1988. godine na Odseku za grafiku Fakultetau likovnih umetnosti u Beogradu. Magistrirala na istom Fakultetu. Dobitnica je dvadesetak nagrada u zemlji i inostranstvu. Živi i radi u Londonu.

Lidija Antanasijević, izložba u Galeriji savremene likovne umetnosti Niš, Manifestacija Muzeji za 10
Lidija Antanasijević, Dekonstrukcija Politike, video, 2018.

Izložbu čine kolaži, video i prostorna instalacija. Na likovno sofisticiran način, kroz različite medije a na dominantno zasnovanoj primeni ćiriličnih slova umetnica kreira izložbu koja je autobiografska personifikacija života migranta, obeleženog svakodnevnom napetošću dvojnosti jezika, kultura i mentaliteta sa kontinuiranom potrebom  priradanja.

Vođenje 15. maja u 17 sati kustos Radmila Kostić

(Salon 77, Beli begova džamija u Tvrđavi)

Salon 77

Tokom trajanja Manifestacije biće realizovana akcija „Fotka iz Galerije“ – pozivaju se posetioci da na svom Instagram nalogu sa  #fotkaizgalerije, zaprate i označe naš nalog @galerijaslunis  i objave fotografije sa izložbi. Autorima fotografija sa najviše lajkova viće uručene nagrade koje dodenjuje GSLU Niš.

Galerija savremene likovne umetnosti

Adresa: Kej kola srpskih sestara 1/2

Oficirski dom

Radno vreme tokom Manifestacije:

• Od 12 do 18 časova,
  • u Noći muzeja do 22 časa