Bačka

Savremena galerija Subotica

Savremena galerija Subotica osnovana je 28. aprila 1962. godine kao Likovni susret – Palić, odlukom tadašnjeg Narodnog odbora Opštine Subotica. Osnivač je ovoj ustanovi poverio dužnost da „svake godine organizuje javno izlaganje umetničkih dela iz oblasti slikarstva, grafike, skulpture i drugih oblika savremene jugoslovenske umetnosti“ i da „organizuje predavanja, razgovore sa umetnicima i likovnim kritičarima, kao i druge oblike popularizacije umetničkog stvaralaštva“.

Poseban zadatak Likovnog susreta – Palić bilo je praćenje, proučavanje, kolekcionisanje i upoznavanje publike sa umetnošću koja je tih godina nastajala u likovnim kolonijama, koje su u početku radile samo na teritoriji AP Vojvodine, a zatim i širom čitave nekadašnje SFRJ. Likovni susret – Palić zamišljen je kao centralna dokumentaciona ustanova jugoslovenskih kolonija.

U decenijama koje su sledile, Galerija je priredila brojne izložbe tada vodećih umetnika, nastojeći da u svom radu ne zapostavi komunikaciju sa većim umetničkim centrima, ali i da pomno prati lokalnu umetničku scenu.

Danas, Savremena galerija Subotica, crpeći snagu iz svoje istorije, postaje centar za upoznavanje svih vidova savremene vizuelne umetnosti, mesto za saznavanje novih informacija i tačka komunikacije vrednosti koje prikazuje kroz svoj izlagački rad.

Savremena galerija Subotica nema prostor za izlaganje fonda u vidu stalne postavke. Fond naše ustanove se prezentuje povremenim tematskim izložbama tokom izlagačke godine.

Tokom Manifestacije Muzeji za 10 SGSU mogu da se posete dve izložbe:

Izložba - Aleksandra Botića: "Gestovi gradske svakodnevice"

kustos Nela Tonković

Izložba - Geza Ric: "Izolacija"

kustos Miroslav Jovančić

Tokom manifestacije ulaz je besplatan za sve posetioce.

* Molimo posetioce koji budu prisustvovali otvaranju izložbe da obavezno nose zaštitne maske i poštuju propisane mere zaštite.

Savremena galerija Subotica

Posebni programi Savremene galerije Subotica

Razgovor sa umetnikom: Aleksandar Botić

12. maj u 18 časova

Razgovor će voditi Nela Tonković, kustoskinja izložbe.

Radionica za decu – Mala škola zaštite spomenika kulture: Palata Rajhl

13. maj u 17 časova

Radionicu će voditi Neda Džamić, istoričarka umetnosti u Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture Subotica i Jasmina Jovančić Vidaković, muzejska edukatorka i viša kustoskinja SGSU.

Predavanje Umetnost i migracija

14. maj u 18 časova

(na mađarskom jeziku)

Predavač: Tamara Kucor, istoričarka umetnosti i kustoskinja SGSU

Noć muzeja

15. maj

Centar za savremenu kulturu i umetnost Subotica

Performans “Meeting Point”

u 17 časova

Učesnici: članovi Centra i publika

Predstavljanje Centra i tribina na temu decentralizacije u kulturi i razvoja publike

u 18 časova

Međunarodni dan muzeja u Savremenoj galeriji Subotica

18. maj u 18 časova

Predavanje “Savremena umetnost u muzeju: Zašto nam treba i čemu (nam) služi?”

Predavač: Nela Tonković, istoričarka umetnosti i kustoskinja SGSU

Radno vreme u toku Manifestacije:

• od 12. do 18. maja od 10 do 19 časova,
  • Nedelja i ponedeljak (16. i 17. maj) – zatvoreno za posetioce