Бачка

Савремена галерија Суботица

Савремена галерија Суботица основана је 28. априла 1962. године као Ликовни сусрет – Палић, одлуком тадашњег Народног одбора Општине Суботица. Оснивач је овој установи поверио дужност да „сваке године организује јавно излагање уметничких дела из области сликарства, графике, скулптуре и других облика савремене југословенске уметности“ и да „организује предавања, разговоре са уметницима и ликовним критичарима, као и друге облике популаризације уметничког стваралаштва“.

Посебан задатак Ликовног сусрета – Палић било је праћење, проучавање, колекционисање и упознавање публике са уметношћу која је тих година настајала у ликовним колонијама, које су у почетку радиле само на територији АП Војводине, а затим и широм читаве некадашње СФРЈ. Ликовни сусрет – Палић замишљен је као централна документациона установа југословенских колонија.

У деценијама које су следиле, Галерија је приредила бројне изложбе тада водећих уметника, настојећи да у свом раду не запостави комуникацију са већим уметничким центрима, али и да помно прати локалну уметничку сцену.

Данас, Савремена галерија Суботица, црпећи снагу из своје историје, постаје центар за упознавање свих видова савремене визуелне уметности, место за сазнавање нових информација и тачка комуникације вредности које приказује кроз свој излагачки рад.

Савремена галерија Суботица нема простор за излагање фонда у виду сталне поставке. Фонд наше установе се презентује повременим тематским изложбама током излагачке године. Током Манифестације Музеји за 10 СГСУ имаће два изложбена програма савремене визуелне сцене:

Изложба - Александра Ботића: "Гестови градске свакодневице"

кустос Нела Тонковић

Изложба - Геза Риц: "Изолација"

кустос Мирослав Јованчић

Savremena galerija Subotica
Савремена галерија Суботица

Посебни програми Савремене галерије Суботица

Разговор са Александром Ботићем

12. мај у 18 часова

Разговор ће водити Нела Тонковић, кустоскиња изложбе.

Радионица за децу – Мала школа заштите споменика културе: Палата Рајхл

13. мај у 17 часова

Радионицу ће водити Неда Џамић, историчарка уметности у Међуопштинском заводу за заштиту споменика културе Суботица и Јасмина Јованчић Видаковић, музејска едукаторка и виша кустоскиња СГСУ.

Предавање Тамаре Куцор

Тамара Куцор, историчарка уметности и кустоскиња СГСУ.

Ноћ музеја

15. мај у 17 часова

Представљање Центра за савремену културу и уметност Суботица:

15. мај у 17 и 30 часова

Трибина на тему децентрализације у култури и развоја публике

у 19 часова

Перформанс “Меетинг Поинт”

Учесници: чланови Центра и публика

Међународни дан музеја у Савременој галерији Суботица

18. мај у 18 часова

Предавање “Савремена уметност и музеји”

Предавач: Нела Тонковић, историчарка уметности и кустоскиња СГСУ