Галерија Српске академије наука и уметности

Galerija nauke i tehnike SANU

Посебни програми

Изложба: Пут правих вредности"

oд 14. априла –30. маја, Галерија Српске академије наука и уметности

Изложба Пут правих вредности има за циљ да упозна ширу јавност са историјатом и континуитетом олимпијског покрета, као и његовим значајем у нашој средини од Краљевине Србије до данас, са освртом на друштвени контекст и прилике у земљи.

Концепт изложбе подразумева три усклађене целине од којих сваку чине текстуални, илустративни и дигитални елементи.

Прва целина изложбе посвећена је идејама олимпизма, које датирају из времена Пјера де Кубертена, личности која је оживела дух Aнтичких игара. Кратка прича о њиховом настанку биће увод у изложбу, која се наставља кроз занимљиве приче о почецима Модерних Олимпијских игара 1896. године и олимпијским симболима.

Afrodita, Galerija Srpske akademije nauka i umetnosti, Manifestacija " Muzeji za 10" , izložba 2021. godine

Садржај друге целине представља хронологију учешћа наших олимпијаца на Летњим Олимпијским играма, од 1912. до 2016. године, са подацима о самим Играма, друштвеним околностима које су их пратиле, и члановима наших делегација, као и мање познате занимљивости у вези с Играма. Посетиоцима је омогућено да виде најзначајније експонате из фундуса Олимпијског музеја, од оснивања Српског олимпијског клуба 1910. године, преко првог учешћа Србије на V Олимпијским играма у Стокхолму, прве освојене медаље у Паризу 1924. године, до последњих успеха наших спортиста на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру.

Трећа целина изложбе обухвата архитектонско наслеђе београдских спортских терена и објеката, насталих у распону од два века (XIX и XX), а у контексту целокупне историје и архитектуре Београда у том периоду.

Logo Galerije nauke i tehnike SANU

Радно време:

• сваког дана од 10 до 21 час, осим четвртком када ради од 10 до 16 часова.

Адреса:

• Кнеза Михаила 35