Спомен музеј Иве Андрића

Спомен-музеј Иве Андрића отворен је 1976. године у стану на Андрићевом венцу 8, у коме је писац живео са супругом Милицом Бабић, костимографом Народног позоришта, од 1958. године. С обзиром на то да је Андрић од 1919. до 1941. године провео у дипломатској служби Краљевине Југославије у престоницама широм Европе, овај стан је био први који је себи уредио за живот и у њему остао до смрти 1975.

Muzej grada Beograda, Muzej Ive Andrića
Музеј Иве Андрића

Стална поставка Музеја Иве Андрића

Сачувани су аутентични распоред и изглед улазног хола, салона и Андрићеве собе. У преосталом адаптираном простору отворена је стална поставка, која хронолошки прати живот и стваралаштво лаурета Нобелове награде.

Заступљен је и оригинални музејски материјал из Легата Иве Андрића, фотографије, документа, уметнички и лични предмети, књиге и часописи, одликовања.

Stalna postavka u Muzeju Ive Andrića
Стална поставка

Тематски је подељена на неколико сегмената, рођење, школовање, повезаност са Младом Босном и боравак у затвору у времену пре Првог светског рата.

(Спомен музеј Иве Андрића, Андрићев венац 8, Београд)

Lik i delo Ive Andrića, Muzej grada Beograda
Лик и дело Иве Андрића

Иво Андрић (Травник, 1892 – Београд, 1975) један је од најзначајнијих писаца са југословенских простора. Рођен је у Травнику, одрастао у Вишеграду, школе похађао у Сарајеву, Загребу, Бечу, Кракову, тамновао у аустроугарским затворима као припадник организације Млада Босна.

Године 1919. постаје грађанин Београда и ступа у дипломатску службу, у којој остаје све до избијања Другог светског рата. У међувремену, 1924. године, докторирао је на Универзитету у Грацу, са темом из области филозофских наука. Аутор је неколико значајних романа, више дела приповедачке прозе и лирско-филозофске поезије, есеја и критика.

Своје најзначајније романе (На Дрини ћуприја, Госпођица и Травничка хроника) написао је у Београду, током окупације 1941–1945. После рата наставља интензивно да пише и објављује збирке приповедака, есеје, критике, записе о животу, уметности, сликарима и писцима, књигама и читању, судбини људи, својеврсне „знакове поред пута“. Године 1961. добија Нобелову награду за књижевност. Његова лична библиотека од око 4 хиљаде књига на свим великим језицима метафора је и самог Музеја Иве Андрића.

Спомен музеј Иве Андрића

Радно време: