Južna Srbija

Muzej u Prijepolju

Stalna postavka Muzeja u Prijepolju

Izložbeni prostor

Muzej u Prijepolju - Stalna muzejska postavka sadrži nalaze se četiri tematske izložbe:

Rimska nekropola u Kolovratu

Materijalna svedočanstva, fotografije i dokumeta o antičkom arheloškom lokalitetu u blizini Prijepolja (II – IV vek);

Etnografska postavka „Prošlost na dar“

Izbor eksponata iz bogate etnografske zbirke Muzeja u Prijepolju;

Etnografska postavka

Izložba „Prijepolje na starim fotografijama“

Predstavljene najstarije fotografije grada i okoline s kraja XIX i početka XX veka;

Izložba „Vlade Divac – košarkaška legenda“

Foto-dokumenrana postavka o najpoznatijem Prijepoljcu i jednom od najboljih svetskih košarkaša.

Posebni programi

Onlajn platforma „Prijepolje u dokumentima Dubrovačkog arhiva“

12 - 18. maj 2021.

U vreme trajanja manifestacije „Muzeji za 10“ svakog dana na onlajn platformi muzeja biće predstavljen po jedan dokumenat iz Dubrovačkog arhivakoji se tiče Prijepolja. Ovaj digitalni serijal otvoriće se dokumentom od 7. jula 1343. godine u kojem se Prijepolje prvi put pominje u pisanim dokumentima.

Proleće u avliji

12 – 18. maj 2021.  11.00 – 15.00

Za organizovane i pojedinačne posete biće otvoreno tek rekonstruisano dvorište begovske kuće Jusufagića na Čairu koje je nakon obnove zasijalo starim sjajem. Ovaj spomenik islamske kulture stanovanja iz druge polovine 19. veka predstavlja tipičan primer graditeljstva i varoške kuće tog doba. Rekonstruisano dvorište, sa čarobnim pogledom na grad i ušće Mileševke u Lim, postaje  mesto novih okupljanja i kulturnih sadržaja, divana, eglena i odmora. Posetioci će moći da razgledaju i autentični enterijer begovske kuće u kojem je smeštena i etnografska postavka.

Kuća Jusufagića, Muzej u Prijepolju, Manifestacija "Muzeji za 10, 2021 godine"
Kuća Jusufagića

(Kuća Jusufagića)

Izložba „Dr Đorđe Radić 1839-1922 – Poljoprivredni prosvetitelj i naučnik“

12 – 18. maj 2021.  08.00 – 15.30

Izložba je realizovana u saradnji sa Savezom inženjera i tehničara Srbije (SITS), Odborom za selo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) i Udruženjem inženjera Polimlja. Priređuje se povodom obeležavanja 180 godina od rođenja Đorđa Radića (1839 – 1922), prvog doktora poljoprivrednih nauka kod Srba i rodonačelnika moderne poljoprivrede u Srbiji. Izložba predstavlja veliki doprinos osvetljenju života i rada dr Radića i tog vremena u Srbiji.

Noć muzeja

15. maj 2021.  16.00 – 22.00

Muzej će u okviru Noći muzeja promovisati,  „osvežene“ i dopunjene novim eksponatima i izložbenim vitrinama, stalne postavke – etnografsku i izložbu o Vladu Divcu. Biće to i novi vizuelni doživljaj galerija.

Promocija knjige „Saga o Kajevićima“ Seada Kajevića

15. maj 2021.  18.00 - 19.00

U okviru Noći muzeja organizovaće se i promocija knjige „Saga o Kajevićima“ čiji je autor Prijepoljac Sead Kajević. Ova porodična saga rezultat je autorovog dugogodišnjeg istraživačkog rada o korenima, viševekovnoj „plovidbi“ i rodoslovu jedne od najbrojnijih prijepoljskih familija.

O knjizi će na promociji govoriti autor i recenzenti Sait Š. Šabotić i Esko Muratović. Knjigu „Saga o Kajevićima“ izdao je Muzej u Prijepolju.

(Letnja scena, Lapidarijum)

Promocija romana Enesa Halilovića „Ljudi bez grobova“

17. maj 2021.  18.00 – 19.00

Novi roman Enesa Halilovića dobitnik je ugledne Vitalove nagrade. Bio je u najužem izboru za NIN-ovu nagradu za najbolji roman godine 2020, kao i za nagradu „Meša Selimović.

O romanu „Ljudi bez grobova“ na promocije će govoriti književnik iz Prijepolja Ilhan Pačariz i autor.

(Letnja scena, Lapidarijum)

Radno vreme:

• svakog radnog dana od  08 do 15.30 časova.

Adresa: Valterova 35

Sajt: Muzej u Prijepolju