Јужна Србија

Музеј у Пријепољу

Стална поставка Музеја у Пријепољу

Изложбени простор

Музеј у Пријепољу - Стална музејска поставка садржи налазе се четири тематске изложбе:

Римска некропола у Коловрату

Материјална сведочанства, фотографије и докумета о античком архелошком локалитету у близини Пријепоља (II – IV век);

Етнографска поставка „Прошлост на дар“

Избор експоната из богате етнографске збирке Музеја у Пријепољу;

Етнографска поставка

Изложба „Пријепоље на старим фотографијама“

Представљене најстарије фотографије града и околине с краја XIX и почетка XX века;

Изложба „Владе Дивац – кошаркашка легенда“

Фото-докуменрана поставка о најпознатијем Пријепољцу и једном од најбољих светских кошаркаша.

Посебни програми

Онлајн платформа „Пријепоље у документима Дубровачког архива“

12 - 18. мај 2021.

У време трајања манифестације „Музеји за 10“ сваког дана на онлајн платформи музеја биће представљен по један докуменат из Дубровачког архивакоји се тиче Пријепоља. Овај дигитални серијал отвориће се документом од 7. јула 1343. године у којем се Пријепоље први пут помиње у писаним документима.

Пролеће у авлији

12 – 18. мај 2021.  11.00 – 15.00

За организоване и појединачне посете биће отворено тек реконструисано двориште беговске куће Јусуфагића на Чаиру које је након обнове засијало старим сјајем. Овај споменик исламске културе становања из друге половине 19. века представља типичан пример градитељства и варошке куће тог доба. Реконструисано двориште, са чаробним погледом на град и ушће Милешевке у Лим, постаје  место нових окупљања и културних садржаја, дивана, еглена и одмора. Посетиоци ће моћи да разгледају и аутентични ентеријер беговске куће у којем је смештена и етнографска поставка.

Kuća Jusufagića, Muzej u Prijepolju, Manifestacija "Muzeji za 10, 2021 godine"
Кућа Јусуфагића

(Кућа Јусуфагића)

Изложба „Др Ђорђе Радић 1839-1922 – Пољопривредни просветитељ и научник“

12 – 18. мај 2021.  08.00 – 15.30

Изложба је реализована у сарадњи са Савезом инжењера и техничара Србије (СИТС), Одбором за село Српске академије наука и уметности (САНУ) и Удружењем инжењера Полимља. Приређује се поводом обележавања 180 година од рођења Ђорђа Радића (1839 – 1922), првог доктора пољопривредних наука код Срба и родоначелника модерне пољопривреде у Србији. Изложба представља велики допринос осветљењу живота и рада др Радића и тог времена у Србији.

Ноћ музеја

15. мај 2021.  16.00 – 22.00

Музеј ће у оквиру Ноћи музеја промовисати,  „освежене“ и допуњене новим експонатима и изложбеним витринама, сталне поставке – етнографску и изложбу о Владу Дивцу. Биће то и нови визуелни доживљај галерија.

Промоција књиге „Сага о Кајевићима“ Сеада Кајевића

15. мај 2021.  18.00 - 19.00

У оквиру Ноћи музеја организоваће се и промоција књиге „Сага о Кајевићима“ чији је аутор Пријепољац Сеад Кајевић. Ова породична сага резултат је ауторовог дугогодишњег истраживачког рада о коренима, вишевековној „пловидби“ и родослову једне од најбројнијих пријепољских фамилија.

О књизи ће на промоцији говорити аутор и рецензенти Саит Ш. Шаботић и Еско Муратовић. Књигу „Сага о Кајевићима“ издао је Музеј у Пријепољу.

(Летња сцена, Лапидаријум)

Промоција романа Енеса Халиловића „Људи без гробова“

17. мај 2021.  18.00 – 19.00

Нови роман Енеса Халиловића добитник је угледне Виталове награде. Био је у најужем избору за НИН-ову награду за најбољи роман године 2020, као и за награду „Меша Селимовић.

О роману „Људи без гробова“ на промоције ће говорити књижевник из Пријепоља Илхан Пачариз и аутор.

(Летња сцена, Лапидаријум)

Радно време:

• сваког радног дана од  08 до 15.30 часова.

Адреса: Валтерова 35

Сајт: Музеј у Пријепољу