Beograd

SULUJ (Savez udruženja likovnih umetnika Jugoslavije – ULUS,SULUV, ULUKiM)

Posebni programi - SULUJ

Izložba "Narodno blago"

SULUJ: 10 – 22. maj 2021.

Izložba radova iz fundusa Udruženja Art Brut Srbija (Art Brut Serbia) sa nekoliko radova umetnika iz Hrvatske.

NARODNO BLAGO predstavlja kolekciju likovnog stvaralaštva Udruženja Art Brut Srbija- Art Brut Serbia (ABS) iz Beograda. Kolekcija ABS sadrži ogroman broj crteža, slika, predmeta, kolaža, printova, fotografija i asamblaža, članova Udruženja ali i par stotina ljudi koji su stvarali na Radionicama dubinskog crteža  Gorana Stojčetovića.

Ova bogata i u mnogo čemu originalna kolekcija predstavlja vrhunce samorazvojnog umetničkog izraza pojedinaca, od likovnog dela koje je nastalo za par sati do dela koje je plod dugogodišnjeg rada. Kolekciju čine radovi umetnika članova Udruženja ABS, koji su uglavnom bez formalnog likovnog obrazovanja; crteži ljudi iz Art Brut studija VMA,jedinog profesionalnog art brut centra u zemlji i regionu, u kome učestvuju pacijenti Dnevne bolnice i Kluba lečenih psihoza Klinike za psihijatriju Vojnomedicinske akademije; crteži građana sa Radionica dubinskog crteža, iz zemlje i inostranstva; otkupljene slike pacijenata Specijalne bolnice Centralnog zatvora; crteži dece i mladih osoba ometenih u razvoju; crteži umetnika i civila nastalih u vreme NATO bombardovanja SRJ.

Na izložbi u Galeriji SULUJ radovi će biti izloženi u dve celine. U jednoj prostoriji Galerije će biti predstavljeni radovi umetnika članova Udruženja ABS sa radovima još dvoje umetnika iz Hrvatske.

U drugoj prostoriji biće izloženi crteži iz kategorija kolekcije koje su gore navedene. U toku trajanja izložbe planiramo stručna vođenja kroz izložbu, radionice i razgovore.

Video zapisi

Video zapisi sa radionica, izložbi u zemlji, Hrvatskoj (MSU Zagreb, 2020), i  Francuskoj.

Radionica "Dubinski crtež"

15. maj, 18 – 21 čas.

Budući da galerija ima 70 kvm imamo mogućnosti da primimo 15 posetilaca u jednom vremenskom intervalu.

Radionica "Dubinski crtež"

Radionica DUBINSKI CRTEŽ autora projekta i lidera ART BRUT SRBIJA – Gorana Stojčetovića sa učešćem jednog psihijatra sa VMA.

Goran Stojčetović - Biografija

Rođen 15.7.1975. u Skoplju / SFRJ. Diplomirao slikarstvo na Fakultetu Umetnosti u Prištini 1999. godine / SRJ.

Bavi se dubinskom asocijativnom umetnošću koju pronalazi u nesvesnim izrazima kroz crtež, sliku, fotografiju, performans i pozorište. Poslednjih nekoliko godina je posvećen društveno angažovanim akcijama u vidu Radionica dubinskog crteža kroz koje animira i estetizuje nesvesne sadržaje pojedinaca i grupa ljudi sa kojima se susreće prilikom gostovanja u različitim sredinama i okolnostima, u zemlji i inostranstvu.

Goran Stojčetović, , SULIJ, Manifestacija 2021. godine
Goran Stojčetović

Od februara 2015. vodi“Art brut studio VMA”u Dnevnoj bolnici Klinike za psihijatriju Vojnomedicinske akademije u Beogradu, gde pored likovnih radionica, radi i na teorijskom istraživanju odnosa umetnosti i psihologije.

Jedan je od organizatora i izlagača na velikoj grupnoj izložbi "Turbulences dans les Balkans" u Muzeju Halle Saint Pierre u Parizu, gde je, na poziv direktorke, održao i dvodnevnu radionicu dubinskog crteža, 2018. godine.

Jedan je od izlagača, autora koncepcije i selektora velike grupne izložbe savremene srpske i hrvatske art brut i marginalne umetničke scene "Hvatači snova" u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb, 2020.

Dobitnik je nagrade "Joakim Vujić" za najbolju scenografiju na Festivalu profesionalnih pozorišta Srbije, Vranje 2020. godine.

Osnivač je i predsednik Udruženja Art Brut Serbia. Zaposlen kao scenograf  u Narodnom pozorištu Priština u Gračanici.

Radno vreme u toku Manifestacije:

• ponedeljak –petak 13 – 18 časova,
  • subota 12 – 15 časova,
  • 15. maj 2021. 15 – 21 časova.

Adresa:

• Terazije 26, 2. sprat 11 000 Beograd

Sajt: SULUJ (Savez udruženja likovnih umetnika Jugoslavije – ULUS,SULUV, ULUKiM)