Музеј Народног позоришта

Прва поставка Музеја Народног позоришта

Музеј Народног позоришта - Да би сви  значајни догађаји у историји Народног позоришта, као и доприноси њихових актера, остали у нашем колективном сећању, и да би, пре свега, били чиста основа за даљи развој позоришне уметности, национални театар оснива Музеј Народног позоришта у Београду 2010. године. Он припада друштвено – историјској врсти музеја (позоришни), а збирка музеја је оформљена искључиво на основу поклона.

Поштујући принципе музеологије и особености тематике, уз ограничавајући простор и број прикупљених експоната, изведена је и прва поставка. Њу чине документа, плакати и програми,фотографије, костими, ликовни и меморијални предмети, рукописи и преписке и легати. Тренутно је изложено 125 предмета у оквиру прве поставке, ауторке Зорице Јанковић.

Тематска изложба „Стваралаштво у два чина“

Тематска изложба посвећена примабалерини и кореографу Лидији Пилипенко „Стваралаштво у два чина“, ауторке Милене Јауковић. Цео свој живот посветила је балету и Народном позоришту у коме је стварала, прво као балерина, а касније као кореографкиња.Њена посвећеност балетској уметности била је несвакидашња, искрена, маштовита, са дубоком уметничком поруком и зато ће њени балети остати незаборавни а њен допринос овој уметности неизбрисив. У своје позориште, Народно позориште у Београду, коме ће остати одана до последњег дана ступила је још као ученица балетске школе, 1955.године, да би само четири године касније била промовисана у првог солисту Балета.

Њен балет  Самсон и Далила доживео је три обнове и био изведен преко 50 пута, док се Дама с камелијама на репертоару Народног позоришта у Београду, одржала пуне 24 године и била изведена 85 пута. Лидија је током свог кореографског стваралаштва несебично отварала врата многим уметницима у повоју. У многим играчима пронашла је сталне сараднике, верне њеним кореографским пројектима и саобразне њеним уметничким визијама. Ово је уједно и прва виртуелна изложба нашег музеја, која се може погледати на сајту Народног позоришта.

Посебни програми

Каталог - Јованка Бјеговић

Каталог - Радмила Смиљанић

Logo Muzeja Narodnog pozorišta, Muzeji za 10