Источна Србија

Завичајни музеј Петровац на Млави

Стална поставка

Завичајни музеј Петровац на Млави - Сталну поставку чини археолошка поставка налаза с каснонеолитског локалитета Беловоде (5350–4600. године старе ере) и документарно-историјска изложба о настанку и развоју Петровца на Млави до почетка Другог светског рата.

Zgrada Zavičajnog muzeja Petrovac na Mlavi
Завичајни музеј Петровац на Млави

Посебна пажња је посвећена животу људи на Беловодама кроз реконструкцију једне винчанске куће са предметима који су коришћени у свакодневном животу.

Дух винчанске културе представљен је артефактима од камена (окресаног и глачаног), животињских костију, затим, уметничких и технолошки висококвалитетних грнчарских производа, као и предметима религијског карактера које чине извесни типови посуда, антропоморфне и зооморфне фигурине, керамички жртвеници, амулети итд. са посебним освртом на металургију, која се на овим просторима одвија већ 7000 година. Беловоде су, за сада, најстарије налазиште у овом делу Европе, на коме је доказано рударство и металургија бакра.

Други сегмент Сталне поставке се односи на период формирања насеља на обалама Млаве и његов привредни, економски, друштвени и културни развој до средине XX века. На регулационом плану Петровца из 1928. године представљени су најбитнији објекти предратног Петровца који су данас сведочанство о локалној историји и културном наслеђу, док је на паноима, свеобухватно и тематски представљен живот града у тренутку његовог развоја и грађанског напретка: преко управе, трговине, заната, образовања, спорта, културних и хуманитарних удружења.

Посебни програми

Илустрације за Политикин забавник - избор из легата

12-13. мај 2021. од 8.00 до 17.00 часова

У оквиру Манифестације Завичајног музеја - Петровац на Млави СТРИП 9. трип 2021. (јунаци 9. уметности: у спомен на Божу, односно успомена на Божу) уприличена је изложба поводом 100 година од рођења Божидара Боже Веселиновића (рођен 17. 04. 1921. у Петровцу на Млави). На изложби су представљене Веселиновићеве илустрације, као избор из Легата који се чува у оквиру ликовне збирке Музеја  од 2006. године.

Након његове смрти (15. 01. 1999. у Београду), његова супруга Радмила је поклонила петровачком Музеју 50 оригиналних цртежа - илустрација, које је Веселиновић по наруџбини урадио за магазин Политикин забавник, током седамдесетих година прошлог века. Овом изложбом обухваћено је 25 илустрација из Легата који се тематски може поделити на два циклуса: Битке и војни походи и Ношње народа кроз векове.

(Завичајни музеј Петровац на Млави, Српских владара 163)

Свечана академија поводом 30 година од обнављања Кола српских сестара у Петровцу на Млави

14. мај 2021. у 17.00 часова

Dom kulture u Petrovcu na Mlavi, Zavičajni muzej Petrovac na Mlavi, Manifestacija Muzeji za 10, 2021. godine
Дом културе

(Дом културе у Петровцу на Млави - Петра Добрњца 179)

''Рука која даје неће никада осиромашити'' 30 година од обнављања Кола српских сестара у Петровцу на Млави

15. мај 2021.од 18.00 до 22.00 часа

Документарна изложба поводом 30 година од обнављања Кола српских сестара у Петровцу на Млави, под називом ''Рука која даје неће никада осиромашити''.

Izložba "Ruka koja daje neće nikada osiromašiti", Zavičajni muzej Petrovac na Mlavi, Manifestacija Muzeji za 10, 2021. godine

Пролећна изложба УЛУП-а

15. мај од 18.00 до 22.00 часа

Изложба радова чланова Удружења ликовних уметника Петровца.

( Галерија „Kруг“, Српских владара 163)

Izložba ULUP-a u Galeriji "Krug", Zaičajni muzej Petrovac na Mlavi
Изложба УЛУП-а у Галерији "Круг"

Предавање

18. мај у 13.00 часова

Тема предавања:  Трагом феминизма – хуманитарно удружење Коло српских сестара.

Предавање ће одржати Теодора Обрадовић, етнолог и антрополог.

(Галерија Завичајног музеја – Петровац на Млави, Српских владара 163)

Радно време у току Манифестације:

• од 08 до 17 часова,
  • у суботу 15. маја од 18 до 22 часа.

Адреса:

• Завичајни музеј у Петровацу на Млави - Српских владара 163, 12300 Петровац на Млави
  • Дом културе у Петровцу на Млави - Петра Добрњца 179, 12300 Петровац на Млави
  • Галерија „Kруг“, Српских владара 163, 12300 Петровац на Млави