Zapadna Srbija

Narodni muzej Užice

Stalna postavka Narodnog muzeja Užice

Narodni muzej Užice ima više stalnih postavki koje na različite načine prezentuju užički kraj.

Izložba: "Užice - nastanak i razvoj"

Prikazuje istorijat Užica od praistorije do savremenog doba kroz raznovrstan muzejski materijal.

Izložba "Užice nastanak i razvoj" u Narodnom muzeju Užice
Užice, nastanak i razvoj

Legat slikara Mihaila Milovanovića

Legat slikara Mihaila Milovanovića, prvog akademskog slikara iz užičkog kraja otvoren je 2003. godine u Narodnom muzeju Užice. Fond Legata stvoren je otkupom i poklonom umetnikovog sina Momčila Milovanovića i drugih darodavaca, a deo predmeta je iz zbirki Narodnog muzeja Užice. Legat prezentuje umetničku i ličnu zaostavštinu Mihaila Milovanovića, prvog akademskog slikara iz užičkog kraja, ratnog slikara u oslobodilačkim ratovima Srbije 1912 - 1918. godine i skulptora. Milovanovićev realizam, sa elementima impresionizma, secesije, ekspresionizma i simbolizma čini stilski i žanrovski raznorodan opus. Mihaila Milovanovića pogubili su partizani 1941. god, nakon što je neosnovano optužen da je petokolonaš i izdajnik. Legat je formiran nakon višedecenijskog zalaganja Momčila Milovanovića za rehabilitaciju imena i dela svog oca Mihaila i sakupljanja umetnikove zaostavštine.

Legat slikara Mihaila Milovanovića, Narodi muzej Užice
Legat slikara Mihaila Milovanovića

Lapidarijum antičkih spomenika

Predstavljeni su antički spomenici i arhitektonska plastika koji  pripadaju drugoj polovini  2. veka i 3. veku, kao i prvoj polovini 4. veka. Izloženi spomenici potiču sa terena  iz okoline  Kosjerića, Požege, Užica, Nove Varoši i Prijepolja. U antičkom periodu teritorija na kojoj su nađeni ovi antički spomenici ulazila je u granice Istočne provincije Dalmacije.

Lapidarijum antičih spomenika u Narodnom muzeju Užice
Lapidarijum antičkih spomenika

(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)

Izložba: "Užička republika 1941. godine"

Krajem septembra i početkom oktobra 1941, na području zapadne Srbije, Šumadije i Pomoravlja, stvorena je veća slobodna teritorija, kao baza za širenje ustanka. Veći deo naseljenih mesta oslobodile su partizanske i četničke jedinice samostalno ili u sadejstvu. Na ovoj teritoriji, nazvanoj Užička republika, živelo je blizu milion stanovnika. To je bila prva veća slobodna teritorija u okupiranoj Evropi 1941. godine.

Izložba "Užička republika 1941", Narodni muzej Užice
Užička republika 1941

Izložba: „Partizanska fabrika oružja i municije“

Izložba je vezana za period  Drugog svetskog rata.

(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)

Stalna izložbena postavka "Partizanska partija oružja i municije", Narodni muzej Užice
Partizanska fabrika oružja i municije Užice 1941.

Izložba: „Istorija namenske proizvodnje u Užicu od 1928. do danas“

Stalna postavka Narodnog muzeja Užice, otvorena 2006. godine. Ova izložba predstavlja u manjoj meri koncepcijski izmenjenu izložbu Privrednog muzeja „Prvi partizan“, otvorenu u fabričkom krugu 1990. godine, a demontiranu 2002. godine (zbog raspada SOUR-a „Prvi partizan“).

(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)

Istorija namenske proizvodnje u Užicu od 1928. godine, Narodni muzej Užice, Manifestacija Muzeji za 10 2021,. godine
Istorija namenske proizvodnje u Užicu od 1928.

Jokanovića kuća

Izložba: „Gradska kuća u Užicu u 19. i početkom 20. veka“

Kao zasebna muzejska celina, kroz stalnu postavku „Gradska kuća u Užicu u 19. i početkom 20. veka“ prezentuje kroz tri enterijera način života u Užicu u pomenutom periodu.

(Jokanovića kuća Slanuška 18, Trg Svetog Save)

Memorijalni kompleks Kadinjača

Posvećen je borbi i poginulima na brdu Kadinjača 29. novembra 1941. godine.

(Memorijalni kompleks Kadinjača, Volujac 28)

Zavičajni muzej Nova Varoš

Zavičajni muzej u Novoj Varoši je zasebno odeljenje Narodnog muzeja Užice. Poseduje stalne postavke „Novovaroški kraj kroz istoriju“ , kao i zasebnu celinu „Spomen-soba vojvodi Petru Bojoviću i novovaroški kraj u Velikom ratu“.

(Zavičajni muzej Nova Varoš, Karađorđeva 36, Nova Varoš)

Posebni programi

Izložba posuđa

15. maj, od 18 časova

Projekat kustosa Milodarke Đajić i Katarine Dogandžić-Mićunović

Posuđe za služenje hrane iz zbirki Narodnog muzeja Užice, kao i ono koje se nalazi u domovima Užičana, na izložbi će biti predstavljeno iz ugla etnologa i iz ugla istoričara umetnosti – njegova funkcija i uloga u tradiciji, kao i stilske odlike dizajna i odnos sa dominanatnim pravcima istorijskih epoha.

Izložba „Govor duše“

od 12. do 18. maja 2021. godine, otvaranje 12. maja u 13 časova

Izložba autora Dijane Ristović i saradnika Mire Ćuković

Izložbom „Govor duše“ Narodni muzej Užice ima za cilj da se prikažu predmeti nastali iz potrebe da se na opipljiv način iskažu osećanja prema nekome. Kako su to radili naši preci, momci i devojke, pogotovu u seoskim sredinama Zapadne Srbije, pokazuju nam specifični predmeti koje poseduje Narodni muzej Užice, a to su ručne preslice i maramice sa navezenim stihovima, koji će biti prezentovani na navedenoj izložbi.

Potpeć, Užice, 1955. godina, Narodni muzej Užice, Manifestacija Muzeji za 10, 2021., godine
Potpeć, Užice, 1955. godina

Koncert muzičke škole „Vojislav – Lale Stefanović“

15. maj od 18:30 časova

Koncert muzičke škole će biti održan u legatu slikara Mihaila Milovanovića.

(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)

U toku manifestacije Muzeji za 10 u periodu od 12. do 18. maja 2021. godine, biće organizovana prodaja publikacija Narodnog muzeja Užice.

Radno vreme u toku Manifestacije:

• od 12. do 18.05.2021.  od od 10 do 18 časova,
  • 15. 05. 2021. od 10 do 22 časa.

Adresa:

• Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18, Užice