Западна Србија

Народни музеј Ужице

Narodni muzej Užice

Сталнa поставкa Народног музеја Ужице

Народни музеј Ужице има више сталних поставки које на различите начине презентују ужички крај.

Изложба: "Ужице - настанак и развој"

Приказује историјат Ужица од праисторије до савременог доба кроз разноврстан музејски материјал.

Izložba "Užice nastanak i razvoj" u Narodnom muzeju Užice
Ужице, настанак и развој

Легат сликара Михаила Миловановића

Легат сликара Михаила Миловановића, првог академског сликара из ужичког краја отворен је 2003. године у Народном музеју Ужице. Фонд Легата створен је откупом и поклоном уметниковог сина Момчила Миловановића и других дародаваца, a део предмета је из збирки Народног музеја Ужице. Легат презентује уметничку и личну заоставштину Михаила Миловановића, првог академског сликара из ужичког краја, ратног сликара у ослободилачким ратовима Србије 1912 - 1918. године и скулптора. Миловановићев реализам, са елементима импресионизма, сецесије, експресионизма и симболизма чини стилски и жанровски разнородан опус. Михаила Миловановића погубили су партизани 1941. год, након што је неосновано оптужен да је петоколонаш и издајник. Легат је формиран након вишедеценијског залагања Момчила Миловановића за рехабилитацију имена и дела свог оца Михаила и сакупљања уметникове заоставштине.

Legat slikara Mihaila Milovanovića, Narodi muzej Užice
Легат сликара Михаила Миловановића

Лапидаријум античких споменика

Представљени су антички споменици и архитектонска пластика који  припадају другој половини  2. века и 3. веку, као и првој половини 4. века. Изложени споменици потичу са терена  из околине  Косјерића, Пожеге, Ужица, Нове Вароши и Пријепоља. У античком периоду територија на којој су нађени ови антички споменици улазила је у границе Источне провинције Далмације.

Lapidarijum antičih spomenika u Narodnom muzeju Užice
Лапидаријум античких споменика

(Народни музеј Ужице, Димитрија Туцовића 18)

Изложба: "Ужичка република 1941. године"

Крајем септембра и почетком октобра 1941, на подручју западне Србије, Шумадије и Поморавља, створена је већа слободна територија, као база за ширење устанка. Већи део насељених места ослободиле су партизанске и четничке јединице самостално или у садејству. На овој територији, названој Ужичка република, живело је близу милион становника. То је била прва већа слободна територија у окупираној Европи 1941. године.

Izložba "Užička republika 1941", Narodni muzej Užice
Ужичка република 1941

Изложба: „Партизанска фабрика оружја и муниције“

Изложба је везана за период  Другог светског рата.

(Народни музеј Ужице, Димитрија Туцовића 18)

Stalna izložbena postavka "Partizanska partija oružja i municije", Narodni muzej Užice
Партизанска фабрика оружја и муниције Ужице 1941.

Изложба: „Историја наменске производње у Ужицу од 1928. до данас“

Стална поставка Народног музеја Ужице, отворена 2006. године. Ова изложба представља у мањој мери концепцијски измењену изложбу Привредног музеја „Први партизан“, отворену у фабричком кругу 1990. године, а демонтирану 2002. године (због распада СОУР-а „Први партизан“).

(Народни музеј Ужице, Димитрија Туцовића 18)

Istorija namenske proizvodnje u Užicu od 1928. godine, Narodni muzej Užice, Manifestacija Muzeji za 10 2021,. godine
Историја наменске производнје у Ужицу од 1928.

Jокановића кућа

Изложба: „Градска кућа у Ужицу у 19. и почетком 20. века“

Као засебна музејска целина, кроз сталну поставку „Градска кућа у Ужицу у 19. и почетком 20. века“ презентује кроз три ентеријера начин живота у Ужицу у поменутом периоду.

(Јокановића кућа Сланушка 18, Трг Светог Саве)

Меморијални комплекс Кадињача

Посвећен је борби и погинулима на брду Кадињача 29. новембра 1941. године.

(Меморијални комплекс Кадињача, Волујац 28)

Завичајни музеј Нова Варош

Завичајни музеј у Новој Вароши је засебно одељење Народног музеја Ужице. Поседује сталне поставке „Нововарошки крај кроз историју“ , као и засебну целину „Спомен-соба војводи Петру Бојовићу и нововарошки крај у Великом рату“.

(Завичајни музеј Нова Варош, Карађорђева 36, Нова Варош)

Посебни програми

Изложба посуђа

15. мај, од 18 часова

Пројекат кустосa Милодаркe Ђајић и Катарине Доганџић-Мићуновић

Посуђе за служење хране из збирки Народног музеја Ужице, као и оно које се налази у домовима Ужичана, на изложби ће бити представљено из угла етнолога и из угла историчара уметности – његова функција и улога у традицији, као и стилске одлике дизајна и однос са доминанатним правцима историјских епоха.

Изложба „Говор душе“

од 12. до 18. маја 2021. године, отварање 12. маја у 13 часова

Изложба аутора Дијане Ристовић и сарадника Мире Ћуковић

Изложбом „Говор душе“ Народни музеј Ужице има за циљ да се прикажу предмети настали из потребе да се на опипљив начин искажу осећања према некоме. Како су то радили наши преци, момци и девојке, поготову у сеоским срединама Западне Србије, показују нам специфични предмети које поседује Народни музеј Ужице, а то су ручне преслице и марамице са навезеним стиховима, који ће бити презентовани на наведеној изложби.

Potpeć, Užice, 1955. godina, Narodni muzej Užice, Manifestacija Muzeji za 10, 2021., godine
Потпећ, Ужице, 1955. година

Концерт музичке школе „Војислав – Лале Стефановић“

15. мај од 18:30 часова

Концерт музичке школе ће бити одржан у легату сликара Михаила Миловановића.

(Народни музеј Ужице, Димитрија Туцовића 18)

У току манифестације Музеји за 10 у периоду од 12. до 18. маја 2021. године, биће организована продаја публикација Народног музеја Ужице.

Радно време у току Манифестације:

• од 12. до 18.05.2021.  од од 10 до 18 часова,
  • 15. 05. 2021. од 10 до 22 часа.

Адреса:

• Народни музеј Ужице, Димитрија Туцовића 18, Ужице