Bačka

Muzej opštine Bačka Topola

Stalna postavka Muzeja opštine Bačka Topola

Muzej opštine Bačka Topola se nalazi u kaštelu Krai koja je bila sagrađena u baroknom stilu 1802. godine.

Muzej opštine Bačka Topola - zgrada u baroknom stilu iz 1802. godine
Zgrada Muzeja opštine Bačka Topola

Arheološka postavka

U sklopu stalne arheološke postavke, posetioci mogu pogledati keramičke posude, oruđa od kosti i kamena iz kamenog i bronzanog doba, nakite od stakla, kamena, kosti, gline i metala, kao i činije i pehare iz sarmatskog perioda. Među ostalima mogu videti i jezičak i okove za pojas od bronze, fragmente refleksnog luka od kostiju i gvozdene strele, koplja iz avarskog perioda.

Tu se nalaze i novčići, konjska oprema i nakiti od srebrne žice iz srednjovekovnog perioda. Svi izloženi predmeti su sa nalazišta sa teritorije opštine Bačka Topola.

Postavka posvećena Janošu dr Hadžiju u Muzeju opštine Bačka Topola

Posetioci takođe mogu videti stalnu postavku posvećenu lekaru Janošu dr Hadžiju, veoma cenjenom i jedinom lekaru koji je krajem 19. veka radio u Bačkoj Topoli.

Stalna postavka posvećena Janošu dr Hadžiju u Muzeju opštine Bačka Topola
Izložba o lekaru Janošu dr Hadžiju

Osim lekarske opreme, izloženi su i lični predmeti, fotografije Janoša dr Hadžija, koji je ujedno bio i osnivač Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Bačkoj Topoli.

Posebni programi Muzeja opštine Bačka Topola

Likovna izložba - selekcija iz zbirke Muzeja

U prizemlju  baroknog kaštela posetioci mogu pogledati periodičnu likovnu izložbu, odnosno selekciju iz zbirke Muzeja. Postavka se sastoji od radova poznatih i priznatih likovnih umetnika sa teritorije opštine Bačka Topola.

Radno vreme tokom Manifestacije:

• od 12. do 18. maja od 9 do 15 časova
  • 15. maja od 17 do 22 časa