Бачка

Музеј општине Бачка Топола

Стална поставка Музеја општине Бачка Топола

Музеј општине Бачка Топола се налази у каштелу Краи која је била саграђена у барокном стилу 1802. године.

Muzej opštine Bačka Topola - zgrada u baroknom stilu iz 1802. godine
Зграда Музеја општине Бачка Топола

Археолошка поставка

У склопу сталне археолошке поставке, посетиоци могу погледати керамичке посуде, оруђа од кости и камена из каменог и бронзаног доба, наките од стакла, камена, кости, глине и метала, као и чиније и пехаре из сарматског периода. Међу осталима могу видети и језичак и окове за појас од бронзе, фрагменте рефлексног лука од костију и гвоздене стреле, копља из аварског периода.

Ту се налазе и новчићи, коњска опрема и накити од сребрне жице из средњовековног периода. Сви изложени предмети су са налазишта са територије општине Бачка Топола.

Поставка посвећена Јаношу др Хаџију у Музеју општине Бачка Топола

Посетиоци такође могу видети сталну поставку посвећену лекару Јаношу др Хаџију, веома цењеном и једином лекару који је крајем 19. века радио у Бачкој Тополи.

Stalna postavka posvećena Janošu dr Hadžiju u Muzeju opštine Bačka Topola
Изложба о лекару Јаношу др Хаџију

Осим лекарске опреме, изложени су и лични предмети, фотографије Јаноша др Хаџија, који је уједно био и оснивач Добровољног ватрогасног друштва у Бачкој Тополи.

Посебни програми Музеја општине Бачка Топола

Ликовна изложба - селекција из збирке Музеја

У приземљу  барокног каштела посетиоци могу погледати периодичну ликовну изложбу, односно селекцију из збирке Музеја. Поставка се састоји од радова познатих и признатих ликовних уметника са територије општине Бачка Топола.

Радно време током Манифестације:

• од 12. до 18. маја од 9 до 15 часова
  • 15. маја од 17 до 22 часа