Bačka

Gradski muzej Subotica

Stalna postavka Gradskog muzeja Subotica

Gradski muzej Subotica ima dve stalne postavke:

Priroda i čovek – stalna postavka Prirodnjačkog odeljenja

Galerija mađarske likovne umetnosti u Vojvodini (1830-1930.) sa tematskom izložbom Tornjai u Subotici

17. maj 2021. u 10 časova stručno vođenje kroz galeriju slika

Posebni programi Gradskog muzeja Subotica

Izložba: "Arheološka upoznavalica"

15. maj 2021. radionica i promocija ineraktivnih radnih listi u 10 časova na mađarskom i u 11 časova na srpskom jeziku

Arheološka upoznavalica je interaktivna izložba namenjena deci predškolskog uzrasta i mlađim razredima osnovne škole.
Kroz dva segmenta izložbe koja se bave radom arheologa na terenu i kustosa arheologa u muzeju, otkrivju se različite sfere rada arheologa koje imaju isti cilj i predstavljaju smisao arheologije - rekonstrukciju života u prošlosti na osnovu proučavanja vidljivih tragova čovekovog stvaranja.

Gradski muzej Subotica - zgrada muzeja na Trgu sinagoge
Gradski muzej Subotica

Predmeti predstavljeni na izložbi potiču sa arheoloških lokaliteta opština pod teritorijalnom nadležnošću Gradskog muzeja Subotica - Subotica, Bačka Topola i Mali Iđoš. Prikazani su predmeti iz različitih perioda, od praistorije do srednjeg veka, i razmatra se njihova funkcija i značenje kroz igru, kretanje, dodir i crtež.

Autori: Neda Dmovski, kustos arheolog i Aniko Mihajlović, muzejski pedagog.

Broj učesnika je ograničen na 15 osoba.

Izložba: "Budimski barokni slikar Matija Žeravić"

12. maj u 12 časova - Stručno vođenje kroz izložbu

Matija Žeravić ((Shervitz Mátyás, 1702-1771) budimski slikar, hrvatskog porekla, bio je vodeći majstor prestolnice i njegova ostavština se danas nalazi u Srbiji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Na izložbi su predstavljena originalna štafelajna dela i reprodukcije njegovih fresaka, koje predstavljaju kratki dokumentarni filmovi.

Izložba je otvorena od 15. aprila 2021. do 6. jula 2021.

Promocija monografije Budimski slikar Matija Žeravić (1702-1771)

12. maj u 12 časova

Izložba "Budimski barokni slikar ;atija Žeravić" u Gradskom muzeju Subotica - Muzeji za 10

Radionica za decu: Šta zuji ovde?

14. maj u 10 časova na srpskom i u 11 časova na mađarskom jeziku

Prirodnjačko odeljenje planira dečiju radionicu pod nazivom
Šta zuji ovde? Radionica o oprašivačima biljaka

Od tradicije do savremenosti: Od domovine do rasejanja

13. maj u 19 časova

Izbor sa Međunarodnog festivala etnološkog filma u Beogradu

POSRANO SIROMAŠTVO
Južnoafrička Republika, Danska 2013. 6’
Indijski grad Puškar nalazi se na obodu pustinje Tar, gde se organizuje najveći vašar kamila na svetu. Osim trgovaca, kamilji vašar privlači i mnoge turiste, fotografe i filmadžije sa svih strana sveta. Istovremeno na vašaru se pojavljuju i nasiromašniji stanovnici koji izmet kamila sakupljaju za potrebe svojih domaćinstava.

INDIJANCI POPUT NAS
Francuska 2010. 55`
Svakog vikenda mala grupa Francuza sepresvlači u indijansku nošnju i tradicionalnim indijanskim plesom učestvuje na raznim seoskim vašarima. Njihova najveća želja je da otputuju u SAD i sretnu se sa "pravim Indijancima". Konačno uspevaju da ostvare svoj san i krenu na put koji dovodi do novih otkrića i neobičnih susreta.

14. maj u 19 časova

IME MUHAMED
Francuska 2016. 15`
Mohamed je najpopularnije ime na svetu. Međutim, ovo ime nije lako nositi u nekim delovima sveta. O tome u filmu govori dečak Muhamed, prepričavajući razne životne situacije u Francuskoj. Roditelji ga podsećaju na poruku mira i ljubavi koju je širio Glasnik islama, Glasnik Muhamed.

MAKEDONCI U ISTANBULU
Makedonija 2011. 35`
Film prikazuje petu generaciju građana Istanbula koji su poreklom Makedonci čiji su se preci krajem XIX i početkom XX veka doselili u Tursku u potrazi za poslom. Ta mala zajednica se kroz jezik i tradiciju još uvek seća svojih korena.

Prateći program: Ulica sveta - izložba fotografija

Izložba: "Svakodnevni život Jevreja u Subotici"

Izložba je organizovana u okviru projekta: REDISCOVER - PONOVO OTKRIVANJE, IZLAGANJE I KORIŠĆENJE SKRIVENOG JEVREJSKOG NASLEĐA PODUNAVLJA - DTP-084-2.2.

Izložba je otvorena od 12. marta do 11. juna

Promocija izdanja: Jevrejski kuvar i Jevrejsko groblje u Subotici

18. maj u 12 časova

(Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3)