Istočna Srbija

Narodni muzej Požarevac

Stalna postavka Narodnog muzeja u Požarevcu

Narodni muzej Požarevac osnovan je 1896. godine. Muzej je kompleksnog tipa, a postavke su izložene u šest objekata, po tematskim celinama.

U zavisnosti od epidemiološke situacije posetioci će biti naknadno obavešteni koje stalne postavke će biti dostupne za posetioce.

Glavna zgrada Narodnog muzeja u Požarevcu

U Glavnoj zgradi posetioci mogu videti arheološku postavku, praistorijsku i antičku zbirku. U dvorištu se nalazi lapidarijum u kome su izložene skulpture, nadgrobne stele, delovi arhitektonske plastike, sarkofazi.

(Narodni muzej Požarevac,  Dr Voje Dulića 10)

Legat Miodraga Markovića

Galerija spomen zbirke-legata Miodraga Markovića izlaže, u okviru stalne postavke, umetničke slike. Neki od umetnika čije se slike nalaze u zbirci su: Jovan Bijelić, Milan Konjović, Zora Petrović, Ljubica Sokić, Peđa Milosavljević i dr.

Legat Miodraga Markovića, Narodni muzej Požarevac
Legat Miodraga Markovića

(Legat Miodraga Markovića,  Dr Voje Dulića 12)

Etno park Tulba

U Etno parku na brdu Tulba je izložba na otvorenom (objekti narodnog graditeljstva).

Etno park Tulba - postavka u četvorodelnoj kući, Narodni muzej Požarevac 2021.
Etno park Tulba - postavka u četvorodelnoj kući

(Etno park Tulba, Koste Stamenkovića bb )

Galerija savremene umetnosti

U Galeriji savremene umetnosti svoje slike  izlažu akademski slikari.

(Galerija savremene umetnosti Požarevac, Stari korzo 14)

Kuća Dobrnjčevih

U Dobrnjčevoj kući posetioci mogu videti izložbu pod nazivom Kultura stanovanja u Požarevcu u 19. i prvoj polovini 20. veka

(Kuća Dobrnjčevih, Nemanjina 33)

Šator posvećen Požarevačkom miru

Šator posvećen Požarevačkom miru, na Tulbi, je replika šatora u kome je mir iz 1718. godine potpisan, i u njemu se nalazi prigodna izložba.

Šator posvećen Požarevačkom miru na Tulbi, kao deo Narodnog muzeja Požarevac 2021.
Šator posvećen Požarevačkom miru

(Požarevački mir, Koste Stamenkovića bb)

Lapidarijum

Lapidarijum, smešten u dvorištu Muzeja, obuhvata površinu od oko 450m2 i  sastavni je deo Antičke zbirke Narodnog muzeja  Požarevac.  Spomenici su izloženi na otvorenom, raspoređeni u nekoliko grupa u dvorištu muzeja. Većina spomenika se nalazi u prednjem dvorištu, dok je 11 spomenika smešteno iza muzejske zgrade. Jezgro današnjeg lapidarijuma sačinjavaju spomenici koji su prikupljani od 1947. godine, i uglavnom predstavljaju slučajne nalaze sa teritorije Braničeva, a njihov najveći broj potiče  iz Viminacijuma.

Togatus - Lapidarijum, Narodni muzej Požarevac 2021
Toganus - Lapidarijum

(Dvorište Narodnog muzeja u Požarevcu,  Dr Voje Dulića 10 )

Posebni programi

Onlajn prezentacija  "Charonia tritonis - Tritonova harmonija"

15.05.2021.

Prezentacija ljušture morskog puža  Charonia tritonis- Tritonova truba, koja je bila u funkciji trube. Predmet potiče sa iskopavanja Marguma/Morave 2011. Ovaj jedinstveni nalaz na prostoru Srbije posetioci će moći da vide u Narodnom muzeju Požarevac, kao i na onlajn prezentaciji na sajtu muzeja.

Autori: Dragan Jacanović i Teodora Branković.

Multimedija "Kamen života- Lapis Vitae"

15.05.2021.

Multimedijalni muzejski sadržaj na otvorenom. Sadržaj će biti realizovan ako to epidemiološki uslovi dozvole.

Autori: Teodora Branković, Dragan Jacanović i Maja Šega.

Arheološka postavka u Lapidarijumu Narodnog muzeja u Požarevcu
Lapidarijum - arheološka postavka

Arheološki film  "Margum"

15.05.2021

Dokumentarno-igrani film Margum, predstavlja život jednog od najznačajnijih rimskih gradova na teritoriji Braničeva,  kroz predmete koji sa njega potiču, a čuvaju se u Narodnom muzeju Požarevac, kroz kadrove snimljene na lokalitetu i citate iz istorijskih izvora.

Rimska truba od ljušture morskog puža sa Marguma,
Rimska truba od ljušture morskog puža sa Marguma

Film je nastao u produkciji Narodnog muzeja Požarevac.

Autor filma: Dragana Spasić Đurić.

Film će biti prezentovan onlajn na sajtu muzeja.

Dokumentarni film "Životni put Miodraga Markovića i nastanak legata"

15.05.2021.

Dokumentarni film nastao iz saradnje Narodnog muzeja Požarevac i NM Video Production DOO Požarevac, prati priču o životu legatora, diplomate Miodraga Markovića, i osnivanju njegovog legata u Narodnom muzeju u Požarevcu. U filmu učestvuju stručnjaci iz Narodnog muzeja Požarevac.

Film će biti prezentovan onlajn na sajtu muzeja.

Ratna izdanja objavljena u periodu 1941-1945. godine u Zavičajnom fondu Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac

11.05.-25.05.2021.

U Galeriji savremene umetnosti biće postavljena gostujuća dokumentarna izložba Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ koja prati izdavaštvo u Braničevu. Izložba će biti postavljena u Galeriji savremene umetnosti od 11.05.-25.05.2021.

(Galerija savremene umetnosti Požarevac, Stari korzo 14)

Virtuelne ture Narodnog muzeja Požarevac

Virtuelne ture Narodnog muzeja postavljene su na sajt muzeja.

Objekti i adrese Narodnog muzeja u Požarevcu, 2021. godine
Objekti i adrese muzeja

Radno vreme:

• radnim danima od 07:30 do 20:00 časova
  • subotom od 08:00 do 15:00 časova
  • za zakazane posete radi nedeljom i praznicima

Adresa:

• Narodni muzej Požarevac,  Dr Voje Dulića 10