Источна Србија

Народни музеј Пожаревац

Стална поставка Народног музеја у Пожаревцу

Народни музеј Пожаревац основан је 1896. године. Музеј је комплексног типа, а поставке су изложене у шест објеката, по тематским целинама.

У зависности од епидемиолошке ситуације посетиоци ће бити накнадно обавештени које сталне поставке ће бити доступне за посетиоце.

Главна зграда Народног музеја у Пожаревцу

У Главној згради посетиоци могу видети археолошку поставку, праисторијску и античку збирку. У дворишту се налази лапидаријум у коме су изложене скулптуре, надгробне стеле, делови архитектонске пластике, саркофази.

(Народни музеј Пожаревац,  Др Воје Дулића 10)

Легат Миодрага Марковића

Галерија спомен збирке-легата Миодрага Марковића излаже, у оквиру сталне поставке, уметничке слике. Неки од уметника чије се слике налазе у збирци су: Јован Бијелић, Милан Коњовић, Зора Петровић, Љубица Сокић, Пеђа Милосављевић и др.

Legat Miodraga Markovića, Narodni muzej Požarevac
Легат Миодрага Марковића

(Легат Миодрага Марковића,  Др Воје Дулића 12)

Етно парк Тулба

У Етно парку на брду Тулба је изложба на отвореном (објекти народног градитељства).

Etno park Tulba - postavka u četvorodelnoj kući, Narodni muzej Požarevac 2021.
Етно парк Тулба - поставка у четвороделној кући

(Етно парк Тулба, Косте Стаменковића бб )

Галерија савремене уметности

У Галерији савремене уметности своје слике  излажу академски сликари.

(Галерија савремене уметности Пожаревац, Стари корзо 14)

Кућа Добрњчевих

У Добрњчевој кући посетиоци могу видети изложбу под називом Култура становања у Пожаревцу у 19. и првој половини 20. века

(Кућа Добрњчевих, Немањина 33)

Шатор посвећен Пожаревачком миру

Шатор посвећен Пожаревачком миру, на Тулби, је реплика шатора у коме је мир из 1718. године потписан, и у њему се налази пригодна изложба.

Šator posvećen Požarevačkom miru na Tulbi, kao deo Narodnog muzeja Požarevac 2021.
Шатор посвећен Пожаревачком миру

(Пожаревачки мир, Косте Стаменковића бб)

Лапидаријум

Лапидаријум, смештен у дворишту Музеја, обухвата површину од око 450м2 и  саставни је део Античке збирке Народног музеја  Пожаревац.  Споменици су изложени на отвореном, распоређени у неколико група у дворишту музеја. Већина споменика се налази у предњем дворишту, док је 11 споменика смештено иза музејске зграде. Језгро данашњег лапидаријума сачињавају споменици који су прикупљани од 1947. године, и углавном представљају случајне налазе са територије Браничева, а њихов највећи број потиче  из Виминацијума.

Togatus - Lapidarijum, Narodni muzej Požarevac 2021
Тоганус - Лапидаријум

(Двориште Народног музеја у Пожаревцу,  Др Воје Дулића 10 )

Посебни програми

Онлајн презентација  "Charonia tritonis - Тритонова хармонија"

15.05.2021.

Презентација љуштуре морског пужа  Charonia tritonis- Тритонова труба, која је била у функцији трубе. Предмет потиче са ископавања Маргума/Мораве 2011. Овај јединствени налаз на простору Србије посетиоци ће моћи да виде у Народном музеју Пожаревац, као и на онлајн презентацији на сајту музеја.

Аутори: Драган Јацановић и Теодора Бранковић.

Мултимедија "Камен живота- Lapis Vitae"

15.05.2021.

Мултимедијални музејски садржај на отвореном. Садржај ће бити реализован ако то епидемиолошки услови дозволе.

Аутори: Теодора Бранковић, Драган Јацановић и Маја Шега.

Arheološka postavka u Lapidarijumu Narodnog muzeja u Požarevcu
Лапидаријум - археолошка поставка

Археолошки филм  "Margum"

15.05.2021

Документарно-играни филм Маргум, представља живот једног од најзначајнијих римских градова на територији Браничева,  кроз предмете који са њега потичу, а чувају се у Народном музеју Пожаревац, кроз кадрове снимљене на локалитету и цитате из историјских извора.

Rimska truba od ljušture morskog puža sa Marguma,
Римска труба од љуштуре морског пужа са Маргума

Филм је настао у продукцији Народног музеја Пожаревац.

Аутор филма: Драгана Спасић Ђурић.

Филм ће бити презентован онлајн на сајту музеја.

Документарни филм "Животни пут Миодрага Марковића и настанак легата"

15.05.2021.

Документарни филм настао из сарадње Народног музеја Пожаревац и NM Video Production DOO Požarevac, прати причу о животу легатора, дипломате Миодрага Марковића, и оснивању његовог легата у Народном музеју у Пожаревцу. У филму учествују стручњаци из Народног музеја Пожаревац.

Филм ће бити презентован онлајн на сајту музеја.

Ратна издања објављена у периоду 1941-1945. године у Завичајном фонду Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ Пожаревац

11.05.-25.05.2021.

У Галерији савремене уметности биће постављена гостујућа документарна изложба Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ која прати издаваштво у Браничеву. Изложба ће бити постављена у Галерији савремене уметности од 11.05.-25.05.2021.

(Галерија савремене уметности Пожаревац, Стари корзо 14)

Виртуелне туре Народног музеја Пожаревац

Виртуелне туре Народног музеја постaвљене су на сајт музеја.

Objekti i adrese Narodnog muzeja u Požarevcu, 2021. godine
Објекти и адресе музеја

Радно време:

• радним данима од 07:30 до 20:00 часова
  • суботом од 08:00 до 15:00 часова
  • за заказане посете ради недељом и празницима

Адреса:

• Народни музеј Пожаревац,  Др Воје Дулића 10