Centralna Srbija

Narodni muzej u Smederevskoj Palanci

Stalna postavka Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci

Narodni muzej u Smederevskoj Palanci - Izložba „Simbol(i) grada: remek-dela srpskog modernizma u službi reprezentacije lokalne zajednice” zamišljena je kao pregled istorije jednog dela likovne zbirke Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci, sa posebnim akcentom na pojavnim i onim manje uočljivim oblicima njene reprezentativnosti. Fenomeni lokalnog muzeja, koji je sakupljanjem remek-dela formirao zbirku nacionalnog karaktera i grada što je svoj status ostvarivao (i) pomenutom kolekcijom, okosnica su ove studijske izložbe.

Kombinacijom velikog broja izloženih radova, čak 60 (Petar Lubarda, Milan Konjović, Jovan Bijelić, Sava Šumanović, Zora petović, Leon Koen, Milan Milovanović...), i posebnom atmosferom u vidu odvojenih „soba”, stvorena je jedinstvena celina reprezentativnosti, koja je, nekada u službi grada, danas trebalo da istakne Muzej i njegove potencijale. (Autor izložbe – Stevan Martinović)

Simboli grada, Narodni muzej u Smederevskoj Palanci
"Simbol(i) grada"

Narodni muzej u Smederevskoj Palanci, Trg heroja 5

Radno vreme za publiku: 10-15 časova, ponedeljak – petak

Izložba fotografija akademskog slikara Veljka Mihajlovića.

13. maj 2021 u 19 časova.

Galerija savremene umetnosti NMSP, I srpskog ustanka 126.

Radno vreme za publiku: Ponedeljak: 10 -15.30 časova, utorak – petak: 10 – 20 časova, subota: 12 – 20 časova

Posebni programi

POP ARH – stvaranje interdisciplinarne izložbe

12. i 15. maj 2021. od 19 časova

Razgovor sa  učesnicima arheološkog projekta POP ARH (kraća video forma). Projekat je zamišljen u vidu  kompleksne multimedijalne izložbe sa pratećim programom (predavanja, video prezentacije, projekcija dokumentarca itd.) sa ciljem popularizacije nauke kroz interdisciplinarni pristup.

Autor programa: Milica Stojanović

Multimedija: Darko Trajanović

Mesto dešavanja: Video prezentacija na muzejskom profilu u okviru društvenih mreža (Facebook i Instagram)

Čitanje izložbe

14. i 17. maj od 19 časova

Program Čitanje izložbe u Galeriji savremene umetnosti, predstaviće izložbu grafika Veljka Mihajlovića 13. 05. – 08. 06. 2021. Likovni pedagog Bojan Marinković, sa decom školskog uzrasta analiziraće trenutnu postavku. U video radu deca će biti kustosi i vodiči.

Autor programa: Bojan Marinković

Mesto dešavanja: Galerija savremene umetnosti, I srpskog ustanka 126

Simbol(i) grada: remek-dela srpskog modernizma u službi reprezentacije lokalne zajednice, saosvrtom na temu: Simboli grada danas/Simboli grada u budućnosti

13. i 18. maj 2021 od 19 časova

Virtuelno predstavljanje izložbe sa pratećim multimedijalnim sadržajem (video prezentacija).

Autor programa: Stevan Martinović

Mesto dešavanja: Narodni muzej u Smed. Palanci, Trg heroja 5