Централна Србија

Народни музеј у Смедеревској Паланци

Стална поставка Народног музеја у Смедеревској Паланци

Народни музеј у Смедеревској Паланци - Изложба „Симбол(и) града: ремек-дела српског модернизма у служби репрезентације локалне заједнице” замишљена је као преглед историје једног дела ликовне збирке Народног музеја у Смедеревској Паланци, са посебним акцентом на појавним и оним мање уочљивим облицима њене репрезентативности. Феномени локалног музеја, који је сакупљањем ремек-дела формирао збирку националног карактера и града што је свој статус остваривао (и) поменутом колекцијом, окосница су ове студијске изложбе.

Комбинацијом великог броја изложених радова, чак 60 (Петар Лубарда, Милан Коњовић, Јован Бијелић, Сава Шумановић, Зора петовић, Леон Коен, Милан Миловановић...), и посебном атмосфером у виду одвојених „соба”, створена је јединствена целина репрезентативности, која је, некада у служби града, данас требало да истакне Музеј и његове потенцијале. (Аутор изложбе – Стеван Мартиновић)

Simboli grada, Narodni muzej u Smederevskoj Palanci
"Симбол(и) града"

Народни музеј у Смедеревској Паланци, Трг хероја 5

Радно време за публику: 10-15 часова, понедељак – петак

Изложба фотографија академског сликара Вељка Михајловића.

13. мај 2021 у 19 часова.

Галерија савремене уметности НМСП, I српског устанка 126.

Радно време за публику: Понедељак: 10 -15.30 часова, уторак – петак: 10 – 20 часова, субота: 12 – 20 часова

Посебни програми

ПОП АРХ – стварање интердисциплинарне изложбе

12. и 15. мај 2021. од 19 часова

Разговор са  учесницима археолошког пројекта ПОП АРХ (краћа видео форма). Пројекат је замишљен у виду  комплексне мултимедијалне изложбе са пратећим програмом (предавања, видео презентације, пројекција документарца итд.) са циљем популаризације науке кроз интердисциплинарни приступ.

Аутор програма: Милица Стојановић

Мултимедија: Дарко Трајановић

Место дешавања: Видео презентација на музејском профилу у оквиру друштвених мрежа (Facebook и Instagram)

Читање изложбе

14. и 17. мај од 19 часова

Програм Читање изложбе у Галерији савремене уметности, представиће изложбу графика Вељка Михајловића 13. 05. – 08. 06. 2021. Ликовни педагог Бојан Маринковић, са децом школског узраста анализираће тренутну поставку. У видео раду деца ће бити кустоси и водичи.

Аутор програма: Бојан Маринковић

Место дешавања: Галерија савремене уметности, I српског устанка 126

Симбол(и) града: ремек-дела српског модернизма у служби репрезентације локалне заједнице, саосвртом на тему: Симболи града данас/Симболи града у будућности

13. и 18. мај 2021 од 19 часова

Виртуелно представљање изложбе са пратећим мултимедијалним садржајем (видео презентација).

Аутор програма: Стеван Мартиновић

Место дешавања: Народни музеј у Смед. Паланци, Трг хероја 5