Centralna Srbija

Muzej ugljarstva Senjski Rudnik

Stalna postavka Muzeja ugljarstva Senjski Rudnik

Muzej ugljarstva Senjski Rudnik je tehnički muzej čija stalna postavka prikazuje bogatu rudarsku istoriju Senjskog Rudnika i ostalih rudnika sa podzemnom eksploatacijom koji se nalaze na teritoriji naše zemlje. U zgradi Muzeja se pretežno nalaze eksponati, makete, mape i fotografije koje govore o tehnološkom razvoju rudarstva.

Pored zgrade Muzeja deo muzejskog kompleksa čini i Mašinska radionica sa postavkom usmerenom na prikaz starih zanata i svakodnevnog života rudara u Senjskom Rudniku.

Mašinska radionica Muzeja ugljarstva, Senjski Rudnik
Mašinska radionica

Deo stalne muzejske postavke čini i izložba na otvorenom (plac pored muzejskog kompleksa) sa velikim mašinama koje su se koristile u rudarstvu.

Plato ispred Aleksandrovog Potkopa, Senjski rudnik, Muzej ugljarstva
Plato ispred Aleksandrovog potkopa

(Senjski Rudnik, bb, 35234)

Posebni programi

Izložba „125 godina osnovne škole u Senjskom Rudniku“

12.05. 2021 od 12 časova

Ova godina je jubilana  u postojanju osnovne škole u Senjskom Rudniku. Tim povodom u Muzeju ugljarstva ćemo otvoriti izložbu posvećenu školstvu. Pored izložbe predviđen je i drugi niz aktivnosti sa učenicima osnovne škole.

Prostor za održavanje dečijih radionica, Senjski rudnik, Muzej ugljarstva
Prostor za održavanje dečijih radionica

(Zgrada Mašinske radionice)

Promocija knjige „Senjski Rudnik i Ravna Reka od osnivanja do početka Drugog svetskog rata“

15.05. 2021. od 19 časova

Knjiga „Senjski Rudnik i Ravna Reka od osnivanja do početka Drugog svetskog rata“ autora Nenada Anžela, master istoričara, sažet je prikaz jednog istorijskog perioda sa velikim brojem fotografija od kojih su mnoge po prvi put na ovaj način izložene javnosti i tekstom koji je namenjen širokoj čitalačkoj publici.

Senjski Rudnik i Ravna Reka od osnivanja do početka Drugog svetskog rata

(Zgrada Muzeja ugljarstva)

Projekcija filma o Senjskom Rudniku

18.05. 2021. od 12 časova

Manifestaciju zatvaramo prikazivanjem promotivnog filma o Senjskom Rudniku koji će biti rekapitulacija svih do sada snimanih dokumentaraca o naselju, rudniku i rudarima.

(Zgrada Muzeja ugljarstva)

Radno vreme u toku Manifestacije:

• od 9:00 do 19:00 časova
  • 15. 05. 2021. od 09:00 do 22.30 časova