Централна Србија

Музеј угљарства Сењски Рудник

Стална поставка Музеја угљарства Сењски Рудник

Музеј угљарства Сењски Рудник је технички музеј чија стална поставка приказује богату рударску историју Сењског Рудника и осталих рудника са подземном експлоатацијом који се налазе на територији наше земље. У згради Музеја се претежно налазе експонати, макете, мапе и фотографије које говоре о технолошком развоју рударства.

Поред зграде Музеја део музејског комплекса чини и Машинска радионица са поставком усмереном на приказ старих заната и свакодневног живота рудара у Сењском Руднику.

Mašinska radionica Muzeja ugljarstva, Senjski Rudnik
Машинска радионица

Део сталне музејске поставке чини и изложба на отвореном (плац поред музејског комплекса) са великим машинама које су се користиле у рударству.

Plato ispred Aleksandrovog Potkopa, Senjski rudnik, Muzej ugljarstva
Плато испред Александровог поткопа

(Сењски Рудник, бб, 35234)

Посебни програми

Изложба „125 година основне школе у Сењском Руднику“

12.05. 2021 од 12 часова

Ова година је јубилана  у постојању oсновне школе у Сењском Руднику. Тим поводом у Музеју угљарства ћемо отворити изложбу посвећену школству. Поред излoжбе предвиђен је и други низ активности са ученицима основне школе.

Prostor za održavanje dečijih radionica, Senjski rudnik, Muzej ugljarstva
Простор за одржавање дечијих радионица

(Зграда Машинске радионице)

Промоција књиге „Сењски Рудник и Равна Река од оснивања до почетка Другог светског рата“

15.05. 2021. од 19 часова

Књига „Сењски Рудник и Равна Река од оснивања до почетка Другог светског рата“ аутора Ненада Анжела, мастер историчара, сажет је приказ једног историјског периода са великим бројем фотографија од којих су многе по први пут на овај начин изложене јавности и текстом који је намењен широкој читалачкој публици.

Senjski Rudnik i Ravna Reka od osnivanja do početka Drugog svetskog rata

(Зграда Музеја угљарства)

Пројекција филма о Сењском Руднику

18.05. 2021. од 12 часова

Maнифестацију затварамо приказивањем промотивног филма о Сењском Руднику који ће бити рекапитулација свих до сада сниманих документараца о насељу, руднику и рударима.

(Зграда Музеја угљарства)

Радно време у току Манифестације:

• од 9:00 до 19:00 часова
  • 15. 05. 2021. од 09:00 до 22.30 часова