VESTI

Poziv za učešće u sedmoj po redu manifestaciji „Muzeji za 10“ (12 – 18. maj 2021.)

vesti-muzeji-za-10

Drage koleginice i kolege,

Ove godine po sedmi put organizujemo manifestaciju "Muzeji za 10".

U toku su pripreme oko održavanja Manifestacije "Muzeji za 10", kojom ćemo obeležiti:

• Međunarodni dan muzeja,
  • 17. Evropsku noć muzeja i
  • Nacionalnu nedelju muzeja.

Period za nama poslužio je kao katalizator za ključne inovacije koje su već bile u toku, posebno za

• povećani fokus na digitalizaciji i stvaranju novih oblika kulturnog iskustva,
  • širenja informacija i kreativnih ideja.

Naše prošlogodišnje angažovanje, uprkos otežanim okolnostima, izazvalo je izuzetno pozitivnu reakciju publike i pojačanu medijsku pažnju. Budimo kreativni i odgovorni i ove godine!

Sada je vreme da preispitamo svoj odnos sa zajednicama kojima služimo, da eksperimentišemo sa novim i hibridnim modelima kulturnog stvaralaštva i da snažno potvrdimo suštinsku vrednost muzeja za izgradnju održive budućnosti. Moramo se zalagati za kreativni potencijal kulture kao pokretača oporavka i inovacija u post-KOVID eri.

Tema za 2021. BUDUĆNOST MUZEJA: NOVE IDEJE, NOVE PRAKSE

Pozivamo muzeje, njihove profesionalce i zajednice da kreiraju, zamisle i dele nove prakse stvaranja vrednosti, nove poslovne modele za kulturne institucije i inovativna rešenja za socijalne, ekonomske i ekološke izazove sadašnjosti.

Ukoliko imate nove digitalne sadržaje, pošaljite nam informacije, kako bismo ih na vreme uvrstili na istoimenu stranicu sajta Manifestacije.

Trajanje Manifestacije: 12 – 18. maj 2021.

Ove godine 17. Evropska noć muzeja se obeležava u subotu 15. maja.

Radno vreme tokom sedam dana trajanja Manifestacije određuje svaka ustanova u skladu sa svojim mogućnostima i planiranim programima, a tokom Evropske noći muzeja preporuka je produženo radno vreme. Ove podatke naznačite u prijavnom formularu kako bi ih koordinacioni tim na vreme uneo u program Manifestacije.

Tokom trajanja Manifestacije ulaz će biti BESPLATAN.

Programi će se realizovati uz primenu svih propisanih mera za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti Covid – 19.

Manifestacija se održava pod pokroviteljstom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Koordinator je Nacionalni komitet ICOM Srbija.

Molimo Vas da prijavu učešća u manifestaciji "Muzeji za 10" pošaljete na adresu muzeji10@gmail.com.

U nastavku slede prijavni formular i poster Manifestacije.

Srdačan pozdrav,
Koordinacioni tim