Zavičajni muzej Knjaževac

Stalna postavka Zavičajnog muzeja Knjaževac

Zavičajni muzej Knjaževac u svom sastavu ima tri objekta sa različito koncipiranim postavkama, koje predstavljaju bogato i raznovrsno kulturno nasleđe knjaževačkog kraja. Zavičajni muzej Knjaževac čine:

Centralna zgrada

Stalna postavka Zavičajnog muzeja u Karađorđevoj 15 koja prikazuje  hronološki i tematski postavljene  predmete iz bogatih zbirki muzeja koje ilustruju život u knjaževačkom kraju od praistorije do današnjih dana, sa izložbenom galerijom u prizemlju zgrade.

(Zavičajni muzej Knjaževac, Karađorđeva 15)

Kuća Ace Stanojevića

Postavka Muzeja grada u kući Ace Stanojevića u Njegoševoj 6 koja predstavlja život u gradu kroz rekonstruisan građanski enterijer s kraja 19. i početka 20. veka.

Kuća Ace Stanojevića, Zavičajni muzej Knjaževac
Kuća Ace Stanojevića

(Kuća Ace Stanojevića, Njegoševa 6)

Arheo - etno park u Ravni

U Arheo-etno parku u Ravni se nalazi arheološka postavka, istraživačka stanica, lapidarijum rimskih epigrafskih spomenika kao i primeri stambene narodne arhitekture sa pratećim privrednim objektima. Ovaj kompleks Muzeja na otvorenom dodatno je obogatio novoformirani Muzej vina sa vinotekom koji je uvršten u ponudu Puteva vina Srbije, kao i grnčarska radionica sa grnčarskim pećima, ali konzervatorska laboratorija.

Zavičajni muzej Knjaževac stara se i o arheološkom nalazištu Timacum Minus kod sela Ravna.

Arheo-etno park u Ravni,  Zavičajni muzej Knjaževac
Arheo - etno park u Ravni

(Arheo - etno park, Ravna)

Posebni programi

Muzej za poneti – muzej za sve – internet prezentacija i android aplikacija

Muzej za poneti

Predstavljanje digitalnih sadržaja Zavičajnog muzeja Knjaževac namenjenih i osobama sa invaliditetom.

Internet prezentaciju možete pogledati ovde.

Muzej za sve

Obrazovna avantura

Obrazovna avantura,  Zavičajni muzej Knjaževac

Pojmovnik

Pojmovnik, Zavičajni muzej Knjaževac

Pojmovnik možete pogledati ovde.

Stari Knjaževac

Zavičajni muzej Knjaževac