Narodni muzej Niš

Narodni muzej Niš osnovala je 1. aprila 1933. godine grupa zaljubljenika okupljena oko te godine osnovanog Muzejskog društva, čiji su najistaknutiji članovi bili i njegovi osnivači - Adam Oršić Slavetić, Rudolf Bratanić, Borivoje Gojković, Aleksandar Nenadović i Borivoje Popović.

Muzej je prvih meseci svog postojanja bio privremeno smešten u zgradi Učiteljskog doma i prvu izložbu postavljenu u ovom prostoru videlo je nekoliko hiljada posetilaca. Pola godine nakon svog osnivanja, 22. oktobra 1933. godine, muzej se seli u kuću Hristoduluovih, kada je i zvanično otvoren pod imenom Istorijsko - etnografski muzej grada Niša.

Muzej je od osnivanja kompleksnog tipa. U svojim fondovima danas ima preko 40 000 predmeta, iz oblasti arheologije, istorije, istorije umetnosti, numizmatike i epigrafike, etnologije iknjiževne zaostavštine Stevana Sremca i Branka Miljkovića.

Narodni muzej Niš se stara i o kulturnim dobrima od izuzetnog značaja: arheološko nalazište Medijana, spomenik Ćele kula i memorijani muzej - logor "12.februar". U sastavu muzeja su i Galerija Sinagoga i  Književno memorijalna postavka Stevan Sremac / Branko Miljković.

Stalna arheološka postavka obuhvata period od praistorije do srednjeg veka.

Narodni muzej Niš svoju delatnost sprovodi kroz odeljenja za arheologiju, numizmatiku i epigrafiku, istoriju, istoriju umetnosti, etnologiju, odeljenje književne zaostavštine, edukacije, dokumentacije i konzervacije. Muzej poseduje  fotolaboratoriju i biblioteku sa preko 10 000 publikacija, među kojima je veliki broj starih i retkih izdanja.

Stalna postavka Narodnog muzeja Niš

Arheološka sala

Stalna postavka obuhvata period od praistorije do srednjeg veka. Izloženi su neki od najznačajnijih artefakata iz arheološke zbirke Narodnog muzeja Niš.

(Arheološka sala, Ulica Nikole Pašića 59, Niš)

Stalna postavka Arheološke sale
Arheološka sala

Logor „12. februar“

Obilazak stalne postavke Logora "12. februar" koja je početkom 2019. godine obogaćena tematskom izložbom posvećenom internircima niškog koncentracionog logora. Izložba je sada deo stalne postavke.

(Logor „12. februar“, Ulica bulevar 12. februar bb, Niš)

Memorijalni muzej Logor "12. februar"
Logor "12. februar"

Ćele kula

(Ćele kula, Ulica bulevar dr Zorana Đinđića bb, Niš)

Spomen kosturnica "Ćele kula"
Ćele kula

Književno – memorijalna postavka Sremac / Miljković

(Književno - memorijalna postavka Sremac / Miljković, Ulica Aleksandra Nenadovića 2, Niš)

Stalna postavka Sremac - Miljković
Književno – memorijalna postavka Sremac / Miljković

Radno vreme Arheološke sale:

• od 9 do 19 časova,
  • u subotu 14. novembra u toku Manifestacije radno vreme se produžava do ponoći.

Radno vreme Logora "12. februar":

• petak od 10 do 16 časova,
  • subota i nedelja od 10 do 15 časova

Radno vreme Ćele kule:

• petak od 10 do 17 časova,
  • subota i nedelja od 10 do 15 časova.

Radno vreme Književno - memorijalne postavke Sremac / Miljković:

• petak od 10 do 16 časova,
  • subota i nedelja od 10 do 15 časova

Adresa:

• Generala Milojka Lešjanina 14, Niš
  • Arheološka sala, Ulica Nikole Pašića 59, Niš
  • Logor „12. februar“, Ulica bulevar 12. februar bb, Niš
  • Ćele kula, Ulica bulevar dr Zorana Đinđića bb, Niš
  • Književno - memorijalna postavka Sremac / Miljković, Ulica Aleksandra Nenadovića 2, Niš

Sajt: Narodni muzej Niš