Јужна Србија

Народни музеј Ниш

Народни музеј Ниш основала је 1. априла 1933. године група заљубљеника окупљена око те године основаног Музејског друштва, чији су најистакнутији чланови били и његови оснивачи - Адам Оршић Славетић, Рудолф Братанић, Боривоје Гојковић, Александар Ненадовић и Боривоје Поповић.

Музеј је првих месеци свог постојања био привремено смештен у згради Учитељског дома и прву изложбу постављену у овом простору видело је неколико хиљада посетилаца. Пола године након свог оснивања, 22. октобра 1933. године, музеј се сели у кућу Христодулуових, када је и званично отворен под именом Историјско - етнографски музеј града Ниша.

Музеј је од оснивања комплексног типа. У својим фондовима данас има преко 40 000 предмета, из области археологије, историје, историје уметности, нумизматике и епиграфике, етнологије икњижевне заоставштине Стевана Сремца и Бранка Миљковића.

Народни музеј Ниш се стара и о културним добрима од изузетног значаја: археолошко налазиште Медијана, споменик Ћеле кула и меморијани музеј - логор "12.фебруар". У саставу музеја су и Галерија Синагога и  Књижевно меморијална поставка Стеван Сремац / Бранко Миљковић.

Стална археолошка поставка обухвата период од праисторије до средњег века.

Народни музеј Ниш своју делатност спроводи кроз одељења за археологију, нумизматику и епиграфику, историју, историју уметности, етнологију, одељење књижевне заоставштине, едукације, документације и конзервације. Музеј поседује  фотолабораторију и библиотеку са преко 10 000 публикација, међу којима је велики број старих и ретких издања.

Стална поставка Народног музеја Ниш

Археолошка сала

Стална поставка обухвата период од праисторије до средњег века. Изложени су неки од најзначајнијих артефаката из археолошке збирке Народног музеја Ниш.

(Археолошка сала, Улица Николе Пашића 59, Ниш)

Stalna postavka Arheološke sale
Археолошка сала

Логор „12. фебруар“

Обилазак сталне поставке Логора "12. фебруар" која је почетком 2019. године обогаћена тематском изложбом посвећеном интернирцима нишког концентрационог логора. Изложба је сада део сталне поставке.

(Логор „12. фебруар“, Улица булевар 12. фебруар бб, Ниш)

Memorijalni muzej Logor "12. februar"
Логор "12. фебруар"

Ћеле кула

(Ћеле кула, Улица булевар др Зорана Ђинђића бб, Ниш)

Spomen kosturnica "Ćele kula"
Ћеле кула

Књижевно – меморијална поставка Сремац / Миљковић

(Књижевно - меморијална поставка Сремац / Миљковић, Улица Александра Ненадовића 2, Ниш)

Stalna postavka Sremac - Miljković
Књижевно – меморијална поставка Сремац / Миљковић

Радно време Археолошке сале:

• од 9 до 19 часова,
  • у суботу 14. новембра у току Манифестације радно време се продужава до поноћи.

Радно време Логора "12. фебруар":

• петак од 10 до 16 часова,
  • субота и недеља од 10 до 15 часова

Радно време Ћеле куле:

• петак од 10 до 17 часова,
  • субота и недеља од 10 до 15 часова.

Радно време Књижевно - меморијалне поставке Сремац / Миљковић:

• петак од 10 до 16 часова,
  • субота и недеља од 10 до 15 часова

Адреса:

• Генерала Милојка Лешјанина 14, Ниш
  • Археолошка сала, Улица Николе Пашића 59, Ниш
  • Логор „12. фебруар“, Улица булевар 12. фебруар бб, Ниш
  • Ћеле кула, Улица булевар др Зорана Ђинђића бб, Ниш
  • Књижевно - меморијална поставка Сремац / Миљковић, Улица Александра Ненадовића 2, Ниш

Сајт: Народни музеј Ниш