Univerzitet u Beogradu – Hemijski fakultet – Zbirka velikana srpske hemije

Hemikalije - Tehnička baština u zbirkama univerziteta u Beogradu

Stalna postavka Zbirke velikana srpske hemije

Zbirka velikana srpske hemije - Sve što ste mogli ili niste mogli da zamislite o hemiji iz 19. i 20. veka, možete naći u Zbirci velikana srpske hemije. Ovaj jedinstven univerzitetski muzej nalazi se u prizemlju Hemijskog fakulteta.

Posebno izdvajamo bogatu zbirku hemikalija, čiji su nazivi napisani rukom prvih profesora hemije u Srbiji.

Nasleđe Zbirke povezano je sa nasleđem Univerziteta u Beogradu, a ovde se čuva čak i prvi mikroskop u Srbiji. Analize voda sa pojedinih beogradskih izvora možete naći u Zbirci.

Bogata biblioteka svedoči o nastavi hemije sa početka dvadesetog veka, a instrumenti i naučni radovi o položaju hemije u Srbiji u odnosu na svetsku nauku.

Posebni programi

Tematsko virtuelno vođenje

Od 09. do 15. novembra

Virtuelno tokom trajanja izložbe na društvenim mrežama Hemijskog fakulteta

Uz stručno vođenje kroz stalnu postavku ćete sagledati razvoj skoro 170 godina hemije u Srbiji. Raznolikost hemije doživite kroz bogatu zbirku hemikalija i posuđa razne namene. Možda niste znali, ali u Srbiji od skoro samih početaka studija hemije ima i hemičarki. Jednakost u nauci predstavljamo vagom, pa saznajte kako su se menjale vage i drugi instrumenti tokom razvoja hemije.

Logo hemijskog fakulteta

Radno vreme u toku Manifestacije:

• radnim danima od 9 do 17 časova,
  • subota od 14 do 20 časova,
  • nedelja od 10 do 13 časova.

Adresa:

• Studentski trg 12-16