Narodni muzej Pančevo

Stalna postavka Narodnog muzeja Pančevo

Narodni muzej Pančevo na stalnoj postavci predstavlja „Seobu Srba” Paje Jovanovića, zastavu Srpskog vojvodstva iz Velike revolucije 1848. godine, artefakte Starčevačke kulture, starih oko 8.000 hiljada godina.

Slika Paje Jovanovića "Seoba Srba"
Paja Jovanović, Seoba Srba

Arheološka zbirka čini celinu i sadrži predmete iz perioda od mlađeg kamenog doba do poznog srednjeg veka i vremena turske dominacije u 16 - 17. veku, dok etnološka zbirka prikazuje predmete materijalne kulture i duhovne običaje vezane za narode koji žive na ovom prostoru.

Narodni muzej Pančevo
Zgrada Narodnog muzeja Pančevo

U raznovrsnosti muzejskog materijala, ističe se oprema turskog ratnika. U postavci odeljenja za istoriju umetnosti izloženi su komadi nameštaja i predmeti bidermajer stila.

Na stalnoj postavci nalaze se i predmeti iz umetničko-istorijskih zbirki, kao što su portreti Uroša Predića i Paje Jovanovića iz 19. i prve polovine 20. veka, dela likovne grupe Pančevo 5 i savremena dela pančevačkih slikara druge polovine 20. veka.

(Narodni muzej Pančevo, Trg kralja Petra I br.7)

Posebni programi Narodnog muzeja Pančevo

Izložba: "Jedan goblen, jedna priča"

od 10. novembra

Izložba etnologa Nikole Vlajića savetnika u kulturi iz Pančeva, pod nazivom "Jedan goblen, jedna priča", koja priča o fenomenu goblena, čuvenom Vileru, tehnikama izrade, ali najviše o motivima i pričama vezanim za popularne predstave na goblenima.

Izložba će biti otvorena od 10. novembra, a zvanično otvaranje zakazano je za 14. novembar u 18 časova.

Izložba etnologa Nikole Vlajića "Jedan goblen, jedna priča" u Narodnom muzeju Pančevo
Izložba: "Jedan goblen, jedna priča"

Izložba: "Mozaici iz drugog univerzuma"

od 10. novembra

Izložba slikara-restauratora Milana Ćuka iz Beograda, pod nazivom "Mozaici iz drugog univerzuma". Na izložbi će biti predstavljeni mozaici Marvelovih i superheroja kuće DC, rađeni u klasičnoj tehnici kamenih i staklenih tesarakta.

Izložba će biti otvorena od 10. novembra, a zvanično otvaranje zakazano je za 14. novembar u 19 časova.

Izložba slikara Milana Ćuka "Mozaici iz nekog drugog vremena" u Narodnom muzeju Pančevo
Izložba: "Mozaici iz drugog univerzuma"

Radno vreme:

• od utorka do subote od 10 do 18 časova