Банат

Народни музеј Панчево

Стална поставка Народног музеја Панчево

Народни музеј Панчево на сталној поставци представља „Сеобу Срба” Паје Јовановића, заставу Српског војводства из Велике револуције 1848. године, артефакте Старчевачке културе, старих око 8.000 хиљада година.

Slika Paje Jovanovića "Seoba Srba"
Паја Јовановић, Сеоба Срба

Археолошка збирка чини целину и садржи предмете из периода од млађег каменог доба до позног средњег века и времена турске доминације у 16 - 17. веку, док етнолошка збирка приказује предмете материјалне културе и духовне обичаје везане за народе који живе на овом простору.

Narodni muzej Pančevo
Зграда Народног музеја Панчево

У разноврсности музејског материјала, истиче се опрема турског ратника. У поставци одељења за историју уметности изложени су комади намештаја и предмети бидермајер стила.

На сталној поставци налазе се и предмети из уметничко-историјских збирки, као што су портрети Уроша Предића и Паје Јовановића из 19. и прве половине 20. века, дела ликовне групе Панчево 5 и савремена дела панчевачких сликара друге половине 20. века.

(Народни музеј Панчево, Трг краља Петра I бр.7)

Посебни програми Народног музеја Панчево

Изложба: "Један гоблен, једна прича"

од 10. новембра

Изложба етнолога Николе Влајића саветника у култури из Панчева, под називом "Један гоблен, једна прича", која прича о феномену гоблена, чувеном Вилеру, техникама израде, али највише о мотивима и причама везаним за популарне представе на гобленима.

Изложба ће бити отворена од 10. новембра, а званично отварање заказано је за 14. новембар у 18 часова.

Izložba etnologa Nikole Vlajića "Jedan goblen, jedna priča" u Narodnom muzeju Pančevo
Изложба: "Један гоблен, једна прича"

Изложба: "Мозаици из другог универзума"

од 10. новембра

Изложба сликара-рестауратора Милана Ћука из Београда, под називом "Мозаици из другог универзума". На изложби ће бити представљени мозаици Марвелових и суперхероја куће DC, рађени у класичној техници камених и стаклених тесаракта.

Изложба ће бити отворена од 10. новембра, а званично отварање заказано је за 14. новембар у 19 часова.

Izložba slikara Milana Ćuka "Mozaici iz nekog drugog vremena" u Narodnom muzeju Pančevo
Изложба: "Мозаици из другог универзума"

Радно време:

• од уторка до суботе од 10 до 18 часова