Срем

Музеј наивне уметности „Илијанум“ у Шиду

Стална поставка Музеја наивне уметности "Илијанум" у Шиду

Музеј наивне уметности "Илијанум" у сталној поставци представља 36 слика аутора Илије Башичевића. Слике су распоређене у три изложбене просторије. У сталној поставци су слике из свих Илијиних циклуса, како би посетиоцима било што боље представљено комплетно стваралаштво аутора.

Посебни програми Музеја наивне уметности "Илијанум" у Шиду

Изложба: "Одбрана уметника, увреда човека"

14. новембар

У уметничком фонду Музеја наивне уметности "Илијанум" чува се недовршено дело "Крилата краљица" аутора Илије Башичевића Босиља. Слика је настала у јединственом случају када је уметник морао пред комисијом 1965. године да доказује ауторство на 1.046 слика које је насликао до тог момента.

Ова ситуација представља преседан у ликовној уметности када је само једним својим уметничким делом уметник победио предрасуде, сујету и непријатељства.

Ове године се навршава 55 година од Башичевићевог сликања пред комисијом што је одлична прилика да се пригодном изложбом скрене пажња на овај јединствен моменат у српској и европској уметности, моменат када је Илија Башичевић Босиљ морао да брани себе као човека и као уметника.

Аутор изложбе је Ивана Башичевић Антић.

Радно време:

• радним данима од 8 до 18 часова,
  • суботом од 9 до 15 часова,
  • недељом само за заказане посете

Адреса:

• Светог Саве 5

Сајт: Музеј наивне уметности "Илијанум"