Centar za kulturu „Vuk Karadžić“ Loznica

Centar za kulturu „Vuk Karadžić“ iz Loznice - Muzej Jadra

Stalna postavka Centra za kulturu "Vuk Karadžić" Loznica

Centar za kulturu "Vuk Karadžić" iz Loznice je polivalentan centar kulture u okviru kojeg rade Muzej Jadra, Stalna postavka slika Miće Popovića i Vere Božičković Popović, Vukov dom kulture; ujedno Centar za kulturu upravlja znamenitim mestom Tršić i spomen kompleksom Tekeriš.

Muzej Jadra

Muzej čine etnografska, istorijska, numizmatička i arheološka zbirka.

(Muzej Jadra, Pašićeva, Loznica)

• od 08 do 19 časova,
  • 14. novembra od 17 do 24 časa
Muzej Jadra - Loznica
Muzej Jadra

Stalna postavka Miće Popovića i Vere Božičković Popović

Sadrži slike, crteže i grafike Miće Popovića, kao i slike Vere Božičković Popović. Nalazi se u Loznici,

(Stalna postavka Miće Popovića i Vere Božičković Popović, Jovana Cvijića 15, Loznica)

• od 09 do 19 časova,
  • 14. novembra od 17 do 24 časa
Zgrada stalne postavke slika Miće Popovića i Vere Božičković Popović
Stalna postavka Miće Popovića i Vere Božičković Popović u ulici Jovana Cvijića 15 - Loznica

Kulturno-istorijski kompleks Tršić

Znamenito mesto Tršić (7 km od Loznice) predstavlja kulturno-istorijski kompleks posvećen reformatoru srpskog jezika, Vuku Stefanoviću Karadžiću.

Prostire se na 5 hektara. U okviru njega se nalazi 40 objekata narodnog graditeljstva, različite namene. Kompleks se sastoji iz nekoliko celina: Vukova spomen kuća, Saborište i Muzej jezika i pisma.

U objektima u Tršiću se nalazi nekoliko muzejskih stalnih postavki i to:

• Vukova spomen kuća sa okućnicom,
  • stalna postavka Vukovih sabora u Muzeju Vukovih sabora i
  • postavka o Đačkim Vukovim saborima koji se nalaze na Saborištu i u Muzeju jezika i pisma - izložba: "Uticaji. Vuk i savremenici".

• od 09 do 15 časova,
  • 14. novembra od 09 do 15 časova
Muzej jezika i pisma u kulturno-istorijskom kompleksu Tršič
Tršić - Muzej jezika i pisma

Spomen kompleks Tekeriš

Spomen kompleks u Tekerišu (38 km od Loznice) je istorijski kompleks posvećen istorijskom događaju iz Prvog svestkog rata. Sastoji se iz spomen kosturnice u kojoj su sahranjeni ostaci 3.500 srpskih ratnika i vojnika 28. praškog puka i i muzejska postavka o Cerskoj bici.

Posebni programi Centra za kulturu "Vuk Karadžić"

Izložba: "Vezeni most"

09. novembar u 12 časova

Izložba iz Muzeja književnosti pozorišne umjetnosti u Sarajevu sadržana od izbora pesama iz dela Nasihe Kapidžić Hadžić „Vezeni most“. Izbor je izvršila autorka izložbe Tamara Sarajlić Slavnić, a ilustracije uradio Dejan Slavuljica. Ova izložba je deo projekta prekogranične saradnje "Muzejske priče".

(Muzej jezika i pisma u Tršiću)

Kaligrafska radionica u Tršiću

Izložba "Zapisi u glini Aranke Mojak"

09. novembar 2020.

Dokumentarna izložba: "Jovan Cvijić, jedan od velikih umova Srbije"

09. novembar 2020.

Izložba je posvećena srpskom naučniku rođenom u Loznici. Sastoji se iz 24 panoa na kojima su predstavljeni život i rad Jovana Cvijića. Izložba je otvorena tokom manifestacije "Dani Jovana Cvijića" i trajaće tokom manifestacije "Muzeji za 10".

Ovu izložbu je Ministarstvo kulture i informisanja podržalo na konkursu predstavljanja kulture i umetnosti u inostranstvu u digitalnom formatu. Izložba "Jovan Cvijić, jedan od velikih umova Srbije" je postavljena i na Digitalnoj muzejskoj postavci "Jovan Cvijić" koju je Centar za kulturu "Vuk Karadžić" uradio tokom 2019. i 2020. godine.

Adresa:

• Save Kovačevića 1, Loznica