Beograd

Centar za kulturu Grocka

Rančićeva kuća - Centar za kulturu Grocka

Stalna postavka Centra za kulturu Grocka

Centar za kulturu Grocka: Legat dr Aleksandra Kostića, svestranog  naučnika i prvog srpskog seksologa, izložen je u okviru stalne postavke u galeriji koja se nalazi u samom ulazu biblioteke „Ilija Garašanin“ u Grockoj, u srcu stare varoši i zaštićenoj ambijentalnoj celini Gročanska čaršija.  Stalna postavka obuhvata arheološke i paleontološke nalaze sa terena Grocke, uz lične predmete koji su poklon profesorovog sina Vojislava Vokija Kostića, poznatog kompozitora i gastronoma.  Dr Kostić je gradeći letnjikovac u Dubočaju 1932. godine otkrio bogat arheološki lokalitet i inicirao njegovo proučavanje. Svoje nalaze je 1978. godine ostavio Grockoj „kao podsticaj za dalja istraživanja“, a zbirka iz nekadašnjeg „Zavičajnog muzeja Grocke“ u Rančićevoj kući je nakon više decenija  zaborava od 2018. godine ponovo pred očima javnosti.

(Galerija u Biblioteci „Ilija Garašanin” u Grockoj, Bulevar oslobođenja 11 (Gročanska čaršija))

Posebni programi

Izložba: „Memorija detinjstva“

Od 06. do 24. novembra.

Izložbena postavka slika dipl. primenjenog grafičara Nevene Crnogorac sa serijom radova pod nazivom „Memorija detinjstva“ u tehnici ulje na platnu. Reč umetnice: „U potrazi zapravom lepotom našla sam se prvobitno na pragu svog detinjstva. Prizor je bio jednak sećanjima u slikama koji ostavljaju utisak negde između jave i sna. Jer takva su zapravo i naša sećanja, iskustva koja su se dogodila i koja su imala izvesno trajanje na kraju ostaju zabeležena samo kao jedna ne sasvim jasna slika ispunjena nabojem emocija koje su nam ostale urezane u pamćenju kao asocijacija na događaj”.

(Centar za kulturu Grocka, Rančićeva kuća, Majevička br. 9)

Digitalna divan-tribina „Beograd za početnike“ i Centra za kulturu Grocka u čast 11. novembra,Dana primirja u Prvom svetskom ratu.

11. novembar od 18 časova.

Digitalna tribina u saradnji sa Smiljanom Popov, „Beograd za početnike“ u čast 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu održava se u Centru za kulturu Grocka i prati se uživo onlajn u skladu sa zdravstvenim preporukama. Uvaženi gost je reditelj Miloš Škundrić, a nakon tribine biće ekskluzivno prikazan njegov dokumentarni film „Dugo putovanje u rat“. Umesto u studiju, ovaj inovativni kocept digitalnih tribina održava se u Rančićevoj kući, i pomera granice dvostruko uživo – „lajv“ putem digitalne tribine, i takođe uživo za publiku prisutnu u Rančićevoj kući, zaštićenom kulturnom dobru od velikog značaja za našu zemlju, poznatom po čarobno lepom ambijentu.

Organizatori: Centar za kulturu Grocka i Smiljana Popov „Beograd za početnike“ ; tehnička platforma: „OCOLO“ digital, studio za digitalne tehnologije

Virtuelne 3D prezentacije kulturnih dobara opštine Grocka

digitalna e-promocija petkom tokom trajanja Manifestacije

Ukoliko posedujete VR naočare, virtuelnu turu možete da doživite, osetite i krećete se kroz prostor kao da ste u realnom svetu. Virtuelna tura je urađena uz pomoć Matterport Pro2 3D, što je poslednja generacija hardvera namenjenog za snimanje 3D Virtuelnih tura, koji predstavlja zlatni standard kada je u pitanju profesionalno snimanje enterijera.

Digitalni 3D sadržaj biće dostupan na sajtu Centra za kulturu Grocka, i stranicama na društvenim mrežama, sa propratnim edukativnim objašnjenjima, fotografijama i sl.

Virtuelne 3d prezentacije kulturnih dobara opštine Grocka, i to Rančićeve kuće, Legata dr Aleksandra Kostića, Kasno-rimske grobnice u Brestoviku.

*Napomena: Za Noć muzeja 14. novembra biće predstavljena Kasnorimska grobnica u Brestoviku.

Organizator: Centar za kulturu Grocka u saradnji sa Centrom za urbani razvoj i „OCOLO digital“ studijom za digitalne tehnologije

Stručno vođenje Rančićevom kućom za najavljene grupe/ posetioce

Lepotica narodnog neimarstva Grocke i Srbije beleži više od dva veka trajanja i oko četiri decenije kulturne namene, a svakom posetiocu daruje nezaboravnu atmosferu svog vanvremenskog sklada i spokoja. Ime je dobila po porodici Rančić kojoj je gotovo dva veka pripadala. Građena je od materijala sa podneblja krajem 18. i početkom 19. veka, bez ijednog eksera. Širokih streha, sa drvenim doksatom i krovom od ćeramide, dragocen je primerak očuvanog narodnog neimarstva. Kuća je zaštićena kao kulturno dobro od velikog značaja 1966. godine i „domaćin“ je ustanovi Centar za kulturu opštine Grocka od 2008. godine.

Grocka na Dunavu

Logo Centra za kulturu Grocka

Radno vreme u toku Manifestacije:

Centar za kulturu Grocka

• od ponedeljka do petka od 08 do 16 časova