Zbirka ikona Sekulić

Zbirka ikona Sekulić, Muzej grada Beograda

Stalna postavka Zbirke ikona Sekulić

Zbirka ikona Sekulić je jedna od najdragocenijih kolekcija ikona u Srbiji i šire. Formirana je zahvaljujući velikoj kolekcionarskoj pasiji arhitekte Milana Sekulića (1895–1970) i njegove supruge Pave. Zbirka se nalazi u autentičnom  enterijeru njihovog stana iz međuratnog perioda. Pored 165 ikona, koje su nastale na prostoru Srbije, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Italije, Grčke  i Rusije, u rasponu od 15. do 20. veka, u Zbirci se čuvaju umetničke slike i predmeti primenjene umetnosti.

Zbirka ikona Sekulić, Muzej grada Beograda
Zbirka ikona Sekulić

Slikarstvo 19. veka je zastupljeno portretima i religioznim kompozicijama Pavela Đurkovića, Konstantina Danila, Arsenija Teodorovića, Jovana Klajića i Stevana Aleksića, dok je slikarstvo 20. veka predstavljeno delima znamenitih slikara iz međuratnog perioda, poput Marka Čelebonovića, Jovana Bijelića, Ignjata Joba i Marina Tartalje.

Stalna postavka Zbirke ikona Sekulić, Muzej grada Beograda
Stalna postavka Zbirke ikona Sekulić

Radno vreme u toku Manifestacije:

• utorak, sreda, četvrtak 10-17 časova
  • petak 10-18 časova
  • subota 10-17 časova
  • nedelja 10-14 časova (dežurstvo nadležnog kustosa)

Adresa: Uzun Mirkova 5/I

Sajt: Zbirna ikona Sekulić