Muzej Paje Jovanovića

Stalna postavka Muzeja Paje Jovanovića

Pavle Paja Jovanović (1859–1957) je jedan od najistaknutnijih srpskih slikara koji su stvarali tokom 19. i u prvoj polovini 20. veka. Tokom višedecenijske umetničke karijere, naslikao je čuvene istorijske kompozicije, poput Seobe Srba i Proglašenja Dušanovog zakonika, žanr scene kao što je Borba petlova i niz portreta najviđenijih ličnosti  toga doba. Pred kraj života, Beogradu je predao na čuvanje jedan deo zaostavštine na osnovu koje je formiran slikarev Legat u Muzeju grada Beograda, odnosno Muzej Paje Jovanovića.

Muzej Paje Jovanovića je deo Muzeja grada beograda
Muzej Paje Jovanovića

Najreprezentativniji predmeti iz Legata izloženi su u stalnoj postavci Muzeja Paje Jovanovića. U enterijeru Muzeja rekonstruisan je deo slikarevog bečkog ateljea s početka 20. veka, koji odiše atmosferom salonske raskoši. Njegov sastavni deo čine nameštaj u stilu Luja XVI i autentičan neorenesansni portal. U postavci su izložene Jovanovićeve slike, slikarski pribor, diplome i medalje koje predstavljaju dragoceno svedočanstvo o umetnikovom radu i velikoj internacionalnoj slavi.

Legat slikara Paje Jovanovića, Muzej grada Beograda
Legat Paje Jovanovića u Beogradu

Radno vreme:

• utorak, sreda, četvrtak 10-17 časova
  • petak 10-18 časova
  • subota 10-17 časova
  • nedelja 10-14 časova (dežurstvo volontera po smenama)

Adresa: Kralja Milana 21/4

Sajt: Muzej Paje Jovanovića