Istočna Srbija

Narodni muzej Požarevac

Stalna postavka Narodnog muzeja u Požarevcu

Narodni muzej Požarevac osnovan je 1896. godine. Muzej je kompleksnog tipa, a postavke su izložene u šest objekata, po tematskim celinama.

Glavna zgrada Narodnog muzeja u Požarevcu

U Glavnoj zgradi posetioci mogu videti arheološku postavku, praistorijsku i antičku zbirku. U dvorištu se nalazi lapidarijum u kome su izložene skulpture, nadgrobne stele, delovi arhitektonske plastike, sarkofazi.

(Narodni muzej Požarevac,  Dr Voje Dulića 10)

Zgrada Narodnog muzeja u Požarevcu

Legat Miodraga Markovića

Galerija spomen zbirke-legata Miodraga Markovića izlaže, u okviru stalne postavke, umetničke slike. Neki od umetnika čije se slike nalaze u zbirci su: Jovan Bijelić, Milan Konjović, Zora Petrović, Ljubica Sokić, Peđa Milosavljević i dr.

(Legat Miodraga Markovića,  Dr Voje Dulića 12)

Etno park Tulba

U Etno parku na brdu Tulba je izložba na otvorenom (objekti narodnog graditeljstva).

(Etno park Tulba, Koste Stamenkovića bb )

Galerija savremene umetnosti

U Galeriji savremene umetnosti svoje slike  izlažu akademski slikari.  Šator posvećen Požarevačkom miru, na Tulbi, je replika šatora u kome je mir iz 1718. godine potpisan, i u njemu se nalazi prigodna izložba.

Kuća Dobrnjčevih

Stalna postavka pod nazivom ''Kultura stanovanja" u Požarevcu u 19. i prvoj polovini 20. veka. Autori postavke: Danica Đokić i Marina Radosavljević

(Kuća Dobrnjčevih, Nemanjina 33)

Kuća Dobrnjčevih, jedan od 6 objekata Narodnog muzeja u Požarevcu
Kuća Dobrnjčevih

Šator posvećen Požarevačkom miru

(Požarevački mir, Koste Stamenkovića bb)

Lapidarijum

Lapidarijum, smešten u dvorištu Muzeja, obuhvata površinu od oko 450m2 i  sastavni je deo Antičke zbirke Narodnog muzeja  Požarevac.  Spomenici su izloženi na otvorenom, raspoređeni u nekoliko grupa u dvorištu muzeja. Većina spomenika se nalazi u prednjem dvorištu, dok je 11 spomenika smešteno iza muzejske zgrade. Jezgro današnjeg lapidarijuma sačinjavaju spomenici koji su prikupljani od 1947. godine, i uglavnom predstavljaju slučajne nalaze sa teritorije Braničeva, a njihov najveći broj potiče  iz Viminacijuma.

(Dvorište Narodnog muzeja u Požarevcu,  Dr Voje Dulića 10 )

Narodni muzej Požarevac

Posebni programi

Izložba: ''Užitak uz topli napitak''1

14. novembar od 17 do 22 časa.

Izložba šolja iz zbirki Narodnog muzeja u Požarevcu i privatnih kolekcija  uz prateće sadržaje pod nazivom ''Užitak uz topli napitak''

Na izložbi će biti predstavljene šolje iz praistorijske, antičke, etnološke i primenjene zbirke Narodnog muzeja u Požarevcu, kao i veliki broj šolja iz privatnih zbirki. Poseban segment izložbe biće posvećen predmetima koji su se koristili za pripremanje i posluživanjekafe i čaja.

Prateći sadržaji: interaktivno druženje sa posetiocima i anketa.

Za sve posetioce biće pripremljeni napici po izboru, kafa, čaj, kakao a biće i iznenađenja.

Posetioce ćemo pozvati da ako žele ponesu ponesu svoje omiljene šolje, kao i da izaberu najlepšu šolju na izložbi.

Autori izložbe: Danica Đokić, Dragan Jacanović, Marina Radosavljević, Teodora Branković,  Sanja Stojadinović.

(Mala galerija Narodnog muzeja Požarevac, Voje Dulića 12)

Izložba: "Lepota predanja"

Izložba IX Bijenale mozaika "Lepota predanja".

Galerija, Narodni muzej Požarevac

Interaktivna likovna radionica ''Izrazimo različitosti- predstavimo sebe!''

14. novembar

U toku cele večeri održaće se interaktivna likovna radionica ''Izrazimo različitosti- predstavimo sebe!''. Radionica je otvorenog tipa, sa svim posetiocima, bez obzira na uzrast. Nakon razgovora o međusobnoj različitosti i sopstvenim osećanjima uslediće stvaranje velike zajedničke slike, na kojoj će svi posetioci programa predstaviti svoje sposobnosti i trenutne impresije. Cilj radionice je ukazivanje da različitost stvara svestranost koja nas ispunjava i ujedinjuje.

Autor i voditelj u toku realizacije radionice:  Biljana Milosavljević Pićurić .

Promocija novog sajta Narodnog muzeja Požarevac

Novi sajt koji prati savremene tendencije prezentovanja postavki u objektima Narodnog muzeja Požarevac, kao i aktivnosti koje se u njima realizuju.

Veb-prezentacija prati savremene trendove u dizajnu koji, osim vizuelnog ugođaja, prvenstveno imaju za cilj bolju preglednost muzejskog sadržaja, a samim tim povećanu zainteresovanost publike za fizičkom i virtuelnom interakcijom.Autor dizajna veb-prezentacije: Marko Radonjić.

Za posetioce koji nisu u mogućnosti da posete naše objekte 14. novembra, na sajtu će moći da se upoznaju sa zbirkama muzeja kao i da pogledaju dešavanja sa prethodnih manifestacija vezanih za obeležavanje Evropske Noći muzeja (2008-2019. god.) u Narodnom muzeju u Požarevcu.

Radno vreme:

• radnim danima od 07.30 do 20 časova,
  • subotom od 08 do 15 časova.

Adresa:

• Narodni muzej Požarevac,  Dr Voje Dulića 10