Источна Србија

Народни музеј Пожаревац

Стална поставка Народног музеја у Пожаревцу

Народни музеј Пожаревац основан је 1896. године. Музеј је комплексног типа, а поставке су изложене у шест објеката, по тематским целинама.

Главна зграда Народног музеја у Пожаревцу

У Главној згради посетиоци могу видети археолошку поставку, праисторијску и античку збирку. У дворишту се налази лапидаријум у коме су изложене скулптуре, надгробне стеле, делови архитектонске пластике, саркофази.

(Народни музеј Пожаревац,  Др Воје Дулића 10)

Zgrada Narodnog muzeja u Požarevcu
Зграда Народног музеја у Пожаревцу

Легат Миодрага Марковића

Галерија спомен збирке-легата Миодрага Марковића излаже, у оквиру сталне поставке, уметничке слике. Неки од уметника чије се слике налазе у збирци су: Јован Бијелић, Милан Коњовић, Зора Петровић, Љубица Сокић, Пеђа Милосављевић и др.

(Легат Миодрага Марковића,  Др Воје Дулића 12)

Етно парк Тулба

У Етно парку на брду Тулба је изложба на отвореном (објекти народног градитељства).

(Етно парк Тулба, Косте Стаменковића бб )

Галерија савремене уметности

У Галерији савремене уметности своје слике  излажу академски сликари.  Шатор посвећен Пожаревачком миру, на Тулби, је реплика шатора у коме је мир из 1718. године потписан, и у њему се налази пригодна изложба.

Кућа Добрњчевих

Стална поставка под називом ''Култура становања" у Пожаревцу у 19. и првој половини 20. века. Аутори поставке: Даница Ђокић и Марина Радосављевић

(Кућа Добрњчевих, Немањина 33)

Kuća Dobrnjčevih, jedan od 6 objekata Narodnog muzeja u Požarevcu
Кућа Добрњчевих

Шатор посвећен Пожаревачком миру

(Пожаревачки мир, Косте Стаменковића бб)

Лапидаријум

Лапидаријум, смештен у дворишту Музеја, обухвата површину од око 450м2 и  саставни је део Античке збирке Народног музеја  Пожаревац.  Споменици су изложени на отвореном, распоређени у неколико група у дворишту музеја. Већина споменика се налази у предњем дворишту, док је 11 споменика смештено иза музејске зграде. Језгро данашњег лапидаријума сачињавају споменици који су прикупљани од 1947. године, и углавном представљају случајне налазе са територије Браничева, а њихов највећи број потиче  из Виминацијума.

(Двориште Народног музеја у Пожаревцу,  Др Воје Дулића 10 )

Narodni muzej Požarevac
Народни музеј Пожаревац

Посебни програми

Изложба: ''Ужитак уз топли напитак''1

14. новембар од 17 до 22 часа.

Изложба шоља из збирки Народног музеја у Пожаревцу и приватних колекција  уз пратеће садржаје под називом ''Ужитак уз топли напитак''

На изложби ће бити представљене шоље из праисторијске, античке, етнолошке и примењене збирке Народног музеја у Пожаревцу, као и велики број шоља из приватних збирки. Посебан сегмент изложбе биће посвећен предметима који су се користили за припремање и послуживањекафе и чаја.

Пратећи садржаји: интерактивно дружење са посетиоцима и анкета.

За све посетиоце биће припремљени напици по избору, кафа, чај, какао а биће и изненађења.

Посетиоце ћемо позвати да ако желе понесу понесу своје омиљене шоље, као и да изаберу најлепшу шољу на изложби.

Аутори изложбе: Даница Ђокић, Драган Јацановић, Марина Радосављевић, Теодора Бранковић,  Сања Стојадиновић.

(Мала галерија Народног музеја Пожаревац, Воје Дулића 12)

Изложба: "Лепота предања"

Изложба IX Бијенале мозаика "Лепота предања".

Galerija, Narodni muzej Požarevac

Интерактивна ликовна радионица ''Изразимо различитости- представимо себе!''

14. новембар

У току целе вечери одржаће се интерактивна ликовна радионица ''Изразимо различитости- представимо себе!''. Радионица је отвореног типа, са свим посетиоцима, без обзира на узраст. Након разговора о међусобној различитости и сопственим осећањима уследиће стварање велике заједничке слике, на којој ће сви посетиоци програма представити своје способности и тренутне импресије. Циљ радионице је указивање да различитост ствара свестраност која нас испуњава и уједињује.

Аутор и водитељ у току реализације радионице:  Биљана Милосављевић Пићурић .

Промоција новог сајта Народног музеја Пожаревац

Нови сајт који прати савремене тенденције презентовања поставки у објектима Народног музеја Пожаревац, као и активности које се у њима реализују.

Веб-презентација прати савремене трендове у дизајну који, осим визуелног угођаја, првенствено имају за циљ бољу прегледност музејског садржаја, а самим тим повећану заинтересованост публике за физичком и виртуелном интеракцијом.Аутор дизајна веб-презентације: Марко Радоњић.

За посетиоце који нису у могућности да посете наше објекте 14. новембра, на сајту ће моћи да се упознају са збиркама музеја као и да погледају дешавања са претходних манифестација везаних за обележавање Европске Ноћи музеја (2008-2019. год.) у Народном музеју у Пожаревцу.

Радно време:

• радним данима од 07.30 до 20 часова,
  • суботом од 08 до 15 часова.

Адреса:

• Народни музеј Пожаревац,  Др Воје Дулића 10