Centralna Srbija

Muzej ugljarstva Senjski Rudnik

Stalna postavka Muzeja ugljarstva Senjski Rudnik

Muzej ugljarstva je tehnički muzej čija stalna postavka prikazuje bogatu rudarsku istoriju Senjskog Rudnika i ostalih rudnika sa podzemnom eksploatacijom koji se nalaze na teritoriji naše zemlje. U zgradi Muzeja se pretežno nalaze eksponati, makete, mape i fotografije koje govore o tehnološkom razvoju rudarstva.

Pored zgrade Muzeja deo muzejskog kompleksa čini i Mašinska radionica sa postavkom usmerenom na prikaz starih zanata i svakodnevnog života rudara u Senjskom Rudniku.

Deo stalne muzejske postavke čini i izložba na otvorenom (plac pored muzejskog kompleksa) sa velikim mašinama koje su se koristile u rudarstvu.

Muzej ugljarstva Senjski Rudnik

(Senjski Rudnik, bb, 35234)

Posebni programi

Likovna kolonija

Od 10. do 11. novembra od 09 do 12 časova.

Otvaranje likovne kolonije. Učesnik kolonije je udruženje likovnih umetnika „Manasija“ iz Despotovca. Umetnici će svojim radom pokušati da odgovore na temu rada rudara i njihovog života u malom rudarskom naselju. Kao deo zadate teme je i izgled naselja nekad i sad.

galerija-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Galerijski prostor

(Mesto održavanja – zgrada Muzeja - Senjski Rudnik, bb, 35234)

Dečja radionica

12. novembra od 10 do 12 časova.

Radionica pod nazivom „Naš grad ima muzej“. Održaće se u saradnji sa đacima OŠ „Vuk Karadžić“ iz Senjskog Rudnika sa ciljem da se deci prikaže rad u muzeju i zabeleži šta oni misle, šta za njih predstavlja muzej.

decja-radionica-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Dečja radionica

(Mesto održavanja – zgrada Muzeja, kutak za dečje radionice

Izložba fotografija

14. novembra od 16 do 22 časa.

Otvaranje izložbe fotografija kao budućeg dela stalne postavke. Stare fotografije (vlasništvo Muzeja ugljarstva) prikazuju najvažnije detalje iz različitih istorijskih perioda razvoja Senjskog Rudnika.

okno-u-izgradnji-1921-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Okno u izgradnji - 1921. godina

(Postavka fotografija – galerija Muzeja ugljarstva

Koncert klasične muzike

14. novembra u 18 časova.

Održavanje koncerta klasične muzike, u izvođenju učenika Škole za muzičke talente iz Ćuprije.

koncert-muzickih-talenata-iz-cuprije-muzej-ugljarstva-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Koncert muzičkih talenata iz Ćuprije

(Mesto održavanja koncerta – galerija Muzeja ugljarstva