Централна Србија

Музеј угљарства Сењски Рудник

Стална поставка Музеја угљарства Сењски Рудник

Музеј угљарства је технички музеј чија стална поставка приказује богату рударску историју Сењског Рудника и осталих рудника са подземном експлоатацијом који се налазе на територији наше земље. У згради Музеја се претежно налазе експонати, макете, мапе и фотографије које говоре о технолошком развоју рударства.

Поред зграде Музеја део музејског комплекса чини и Машинска радионица са поставком усмереном на приказ старих заната и свакодневног живота рудара у Сењском Руднику.

Део сталне музејске поставке чини и изложба на отвореном (плац поред музејског комплекса) са великим машинама које су се користиле у рударству.

Музеј угљарства Сењски Рудник

(Сењски Рудник, бб, 35234)

Посебни програми

Ликовна колонија

Од 10. до 11. новембра од 09 до 12 часова.

Отварање ликовне колоније. Учесник колоније је удружење ликовних уметника „Манасија“ из Деспотовца. Уметници ће својим радом покушати да одговоре на тему рада рудара и њиховог живота у малом рударском насељу. Као део задате теме је и изглед насеља некад и сад.

galerija-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Галеријски простор

(Место одржавања – зграда Музеја - Сењски Рудник, бб, 35234)

Дечја радионица

12. новембра од 10 до 12 часова.

Радионица под називом „Наш град има музеј“. Одржаће се у сарадњи са ђацима ОШ „Вук Караџић“ из Сењског Рудника са циљем да се деци прикаже рад у музеју и забележи шта они мисле, шта за њих представља музеј.

decja-radionica-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Дечја радионица

(Место одржавања – зграда Музеја, кутак за дечје радионице

Изложба фотографија

14. новембра од 16 до 22 часа.

Отварање изложбе фотографија као будућег дела сталне поставке. Старе фотографије (власништво Музеја угљарства) приказују најважније детаље из различитих историјских периода развоја Сењског Рудника.

okno-u-izgradnji-1921-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Окно у изградњи - 1921. година

(Поставка фотографија – галерија Музеја угљарства

Концерт класичне музике

14. новембра у 18 часова.

Одржавање концерта класичне музике, у извођењу ученика Школе за музичке таленте из Ћуприје.

koncert-muzickih-talenata-iz-cuprije-muzej-ugljarstva-senjski-rudnik-muzeji-za-10
Концерт музичких талената из Ћуприје

(Место одржавања концерта – галерија Музеја угљарства