Etno Muzej „26. juli“ Leskovac

Stalna postavka

Postavka Muzeja je iz 18. i 19. veka, a eksponati kao i zbirka su sa područja Leskovca, Niša, Pirota, Kumanova, kao i dva eksponata sa teritorije Albanije.  Stalna postavka sadrži zbirke predmeta pokućstva, devojačke spreme, stvari iz svakodnevnog života, grnčarije, alate iz seoskog domaćinstva. Zbirku predmeta pokućstva čine svi oni predmeti koji su bili deo jednog domaćinstva u 19. veku, devojačku spremu stvari koje je devojka pripremala u kovčezima za svoju svadbu i dalji tok života, alat iz seoskog domaćinstva čine svi oni predmeti koje je domaćin u to vreme imao na svom imanju. Ove zbirke čine naš muzej bogatijim, a sama pomisao da su proizvodi ukrašavani na tradiocionalan način budi emocije prošlog života.

Program u toku 14. Evropska Noći muzeja 19. maja

17:00 - Priredba učenika OŠ "Josif Kostić" o Starom Leskovcu

18:00 - Svečano otvaranje uz zvuke klarineta - 3. minuta - Bokija Miloševića nedavno preminulog slavnog Srpskog Klarinetiste - mini film - 2. minuta

18:05 - pozdravna reč organizatora, direktora Muzeja, predstavnika Nacionalnog Saveta Makedonaca, predsednika udruženja Makedonaca"Ilinden", članova Ambasade Republike Makedonije