Narodni muzej Aranđelovac

Milenijumi

Složena slika života na prostoru centralne Šumadije  od samog osvita ljudskog roda do današnjih dana: arheološki nalazi kao svedočanstva života i kulture drevnih ljudskih zajednica od praistorije do srednjeg veka; vojna oprema i naoružanje iz ustanaka i ratova novijeg doba; etnološki predmeti vezani za narodni život i običaje šumadijskog sela; razvoj Bukovičke Banje. Poseban segment stalne postavke čine paleontološki nalazi, fosilni ostaci životinja koje su krajem ledenog doba naseljavale stepe u okolini pećine Risovače.

Svet u keramici

Postavka savremene umetničke keramike nastale na međunarodnoj  Smotri umetnosti "Mermer i zvuci", na kojoj učestvuju autori sa svih kontinenata; ova jedinstvena muzejska kolekcija na reprezentativan način oslikava i tehnološke inovacije i najrazličitije oblike umetničkog izražavanja u glini tokom poslednjih pet decenija. Po značaju i umetničkim dometima ova zbirka se svrstava među vodeće srodne kolekcije u inteѕnacionalnim okvirima.

Posebni programi

14. maj u 13 časova - Svečano otvaranje gostujuće izložbe "Zdravo bili, mladenci mili" - Svadbeni običaji mladenovačkog kraja, kraj XIX do osamdesetih godina XX veka, autora Magdalene Ivković, muzejskog savatnika Muzeja Mladenovca, ogranka Muzeja grada Beograda.

14. maj u 14 časova - Stručno vođenje kroz izložbu "Zdravo bili, mladenci mili"

18. maj (Međunarodni dan muzeja) od 10 do 14 časova - Dečje radionice vezane za izložbu "Zdravo bili, mladenci mili".

19. maj (14. Evropska noć muzeja) od 18 časova - Izložba radova sa dečjih radionica. Svaki rad će imati svoj QR kod, pa će posetioci, korisnici uređaja sa android OS, moći da kôd očitaju i dobiju informacije o nazivu i nameni predmeta, kao i o autoru rada.

19. maj (14. Evropska noć muzeja) u 18:30 časova - Prikazivanje filma o svadbenim običajima, produkcija učenika OŠ "Svetolik Ranković".

19. maj (14. Evropska noć muzeja) u 18:30 časova - Rekonstrukcija seoskih svadbenih običaja u izvođenju učenika OŠ "Svetolik Ranković".

19. maj (14. Evropska noć muzeja) u 19:30 časova - Svatovske pesme Gornje Jasenice, u izvođenju KUD-a "Elektroporcelan".

19. maj (14. Evropska noć muzeja) u 20 časova - Smiljevac - Priča o nevestinsoj kapi, prezentacija Lile Drobac-Krstić, dipl. etnologa, kustosa pedagoga-edukatora Narodnog muzeja u Aranđelovcu.

19. maj (14. Evropska noć muzeja) u 21 čas - Prikazivanje filma iz 1930. godine: Svadba u Topoli, autora Petra Ž. Petrovića, kustosa Etnografskog muzeja.

Adresa: Mišarska 19
Sajt: Narodni muzej Aranđelovac