Muzej žrtava racije u Čurugu

Stalna postavka

Muzej žrtava racije nalazi se u zgradi bivšeg žitnog magacina Branka Novakova – Topalova ("Topalov magacin") u kojem je za vreme zloglasne racije mađarskih fašista januara 1942. godine ubijeno nekoliko stotina žitelja Čuruga. Muzej su svečano otvorili 26. juna 2013. godine predsednici Srbije i Mađarske Tomislav Nikolić i Janoš Adre.

Stalna postavka Muzeja su fotografije žrtava racije 1942. godine, ali glavna postavka je sama zgrada u kojoj se dogodio taj stravični zločin nad Srpskim narodom. Zgrada Muzeja je kao istorijski spomenik stavljena po zaštitu države. Posetioci će moći da vrše pretraživanje Memorijalnih spiskova žrtava racije. U Muzeju postoje štampani spiskovi žrtava racije iz Čuruga, Žablja, Đurđeva, Gospođinaca, Titela, Mošorina, Loka, Gardinovaca, Vilova, Šajkaša, Novog Sada, Srbobrana i Bečeja.

Posebni programi

17. maj u 20 časova - Prikazivanje dokumentarnog filma "Deca besmrtnosti" - Film govori o jednom od najstrašnijih događaja u novijoj  srpskoj istoriji, – Šajkaškoj i novosadskoj raciji, koju su sproveli mađarski okupatori januara 1942. godine, a isti je na 21. međunarodnom filmskom festivalu "Zlatni vitez" održanom 1. juna 2012. godine u Ruskom gradu Omsku proglašen za najbolji dokumentarni film. Po blagoslovu vladike Irineja, ovaj film su realizovali organizator  Sava  Mirić,  snimatelj  i  dizajner  zvuka  Marko Baštić, kamerman Rastko Stokanović, snimatelj Miloš Popović, sekretarica režije Marina Pirnat, montažer Aleksandar Lazarević, scenarista Dušan Stokanović i režiser Miloš Popović.

18. maj (Međunarodni dan muzeja) u 18 časova - Prikazivanje dokumentarnog filma "Govore svedoci Racije" i filma Mike Antića "Spomenik"  - Film "Govore svedoci Racije" su snimili članovi Memorijanog društva "Racija 1942" po konkursu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – Sektor za boračko invalidsku zaštitu 2015. godine.  Film "Spomenik" iz 1967. godine je nagrađen na XV Festivalu u Beogradu specijalnom diplomom ta režiju i producentskom nagradom. Producent filma je bila "Neoplanta film" iz Novog Sada, a saradnici Dorijan Šetina, Dušan Ninkov i Ivan Ćirković. Kamerman je bio Branko Ivatović, a asistent režije Ilija Bašić. Spiker, montaža, scenario i režija Miroslav Antić.

19. maj (14. Evropska noć muzeja) u 20 časova - Prikazivanje dokumentarnog TV filma "Ledeni dani" - Autor TV filma "Ledeni dani",  čiji su segmenti snimani u Čurugu, je Ivana Miloradović, izvršni producent filma je Snežana Rodić-Sinđelić, producent Vesna Komazec, snimatelj Branko Srećković, tonski snimatelj Miroslav Radišić, obrada zvuka Aleksandar Zoričić, rasveta Goran Kalanj, muzički urednik Nevena Popović, dizajn Đorđe Bajić, montažer Goran Mijić. Proizvodnja Radio televizija Srbije – januar 2012. godine.

Radno vreme: svakodnevno od 16 do 19 časova, u toku manifestacije programi počinju u 20 časova
Adresa: Kralja Petra I 75-a
Sajt: Memorijalno društvo "Racija 1942"