VESTI

Manifestacija Muzeji za 10 – Poziv za učešće 2018

Poziv za učešće

Drage koleginice i kolege,

Manifestacija Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10 c uspehom je održana predhodne tri godine. Broj učesnika je u konstantnom porastu, a Manifestacija svake godine privuče oko 200.000 posetilaca. Nadamo se da će nas u ovoj, 2018. godini, biti još više, te Vas pozivamo da prijavite svoje učešće.

Uzimajući u obzir komentare i sugestije kolega iz čitave Srbije povodom održavanja manifestacije Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10, Osnivački odbor je doneo odluku o redefinisanju Manifestacije tokom 2018.godine: Naziv manifestacije: MUZEJI ZA 10

Trajanje: 14 - 20. maja 2018. čime bi obuhvatili Međunarodni dan muzeja (18.maj), Evropsku noć muzeja (19.maj) i Nacionalnu nedelju muzeja. Manifestacija bi trajala nedelju dana, radno vreme bi bilo uobičajeno, osim tokom Evropske noći muzeja, kada se predlaže produženo radno vreme.
Tokom trajanja Manifestacije ulaz će biti besplatan.

Tema za 2018 : HIPERPOVEZANI MUZEJI, NOVI PRISTUPI NOVA PUBLIKA.

Hiperpovezanost je izraz osmišljen 2001. godine kako bi ilustrovao današnja mnogobrojna sredstava komunikacije, kao što su direktni kontakti , elektronska pošta, instant poruke, telefon ili internet. Ova globalna mreža povezanosti svakodnevno postaje složenija, raznovrsnija i integrisanija. U današnjem
hiperpovezanom svetu, muzeji se pridružuju ovom trendu. To je razlog zašto je odabrana tema "Hiperpovezani muzeji: Novi pristupi, nova publika"-.

Nemoguće je shvatiti ulogu muzeja bez uzimanja u obzir svih veza koje oni ostvaruju. Oni su sastavni deo njihovih lokalnih zajednica, njihov kulturni pejzaž i njihovo prirodno okruženje. Zahvaljujući novoj tehnologiji, muzeji danas mogu dopreti mnogo dalje od svojih glavnih posetilaca i pronaći novu publiku približavajući svoje kolekcije na drugačiji način: digitalizacijom zbirki, dodavanjem multimedijalnih elemenata na izložbi ili još jednostavnije, haštaga kojidozvoljava posetiocima deljenje iskustava na društvenim mrežama.

Molimo Vas da potvrdu o učešću u Manifestaciji Muzeji za 10 pošaljete na adresu
muzeji10@gmail.com do 15. marta 2018. godine.

Koordinacioni tim
Muzeji za 10