(Пре)познавање у Музеју историје Југославије

muzej istorije jugoslavijeУ оквиру манифестације Музеји Србије, десет дана од 10 до 10, Музеј историје Југославије (МИЈ) организује програм под називом (Пре)познавање-Музеј 25. мај, у складу са овогодишњом темом Мој музеј, мој град која има за циљ отварање музеја за далеко већу и креативнију сарадњу са локалном заједницом. Ауторке пројекта су мр Неда Кнежевић, директорка МИЈ и Марија Ђорговић, кустоскиња МИЈ.
Идеја програма (Пре)познавање јесте да преиспита и учини видљивим вредности Музеја 25. мај, једног од три објекта који чине комплекс Музеја историје Југославије.
Музеј 25. мај је први објекат у Београду који је наменски грађен са идејом да буде музеј. На ексклузивном позивном конкурсу за зграду Музеја у Ботићевој улици, победио је Михаило Мика Јанковић, а објекат је свечано отворен 1962. године. Мало је познато да је овај архитекта поред Музеја 25. мај за собом оставио неке од најмаркантнијих објеката у Београду – Савезно извршно веће-СИВ (данас Палата Србије), Централни комитет-ЦК (зграда Пословни центар Ушће), Партизанов стадион и Спортски центар Ташмајдан.
Музеј 25. мај, хоризонталистичка грађевина напетих “крила” са корбизијански извајаном колонадом масивних стубова у приземљу, а лаким, прозрачним и остакљеним корпусом с наративним мозаиком посред лица фасаде, један је од важних примера модерне архитектуре у Београду. Као поклон Града Београда Јосипу Брозу Титу за 70. рођендан, Музеј је изграђен са намером да се у њему излажу, чувају и истражују поклони који су Титу уручени из разних крајева Југославије и иностранства. И данас овај објекат провоцира и изазива опречне ставове стручњака и шире јавности, како својим уметничким обликовањем, тако и симболичким вредностима које се за њега везују.
Кроз шетњу од солитера преко пута објекта, до Музеја 25. мај, посетиоци ће моћи да (пре)познају различите идеје и вредности које стоје иза овог објекта, али и да оставе свој коментар и утисак о њему. Доживљај ће употпунити архивски и видео материјал, звучна мапа музејског комшилука и тактилно доступна макета.

Сваког дана од 16. до 21. маја у 18.00 часова биће организоване туре / шетње са водичем које ће учесницима омогућити јединствен поглед са крова солитера преко пута Музеја 25. мај, али и упознати са многим занимљивостима које се везују за сам Музеј. Шетња се завршава у самом објекту Музеја 25. мај, где ће посетиоци у оквиру амбијенталне поставке моћи да погледају архивски материјал, предмете и фотографије (изградње објекта, отварања Музеја, сталне поставке, Титових посета); да се путем интервјуа садашњих, али и некадашњих стручњака и кустоса музеја, као и људи који су на било који начин учествовали у његовој изградњи упознају са његовим специфичностима; да ослушну комшије из солитера, као и да погледају и додирну макету Музеја специјално направљену овим поводом. Због ограниченог броја места обавезне су пријаве за туру на мејл инфо@миј.рс или преко телефона 011/3671-485.