PETROVAC NA MLAVI: Zavičajni muzej

Srpskih vladara 163, Petrovac na Mlavi

VEB ADRESA

STALNA POSTAVKA

Od 10.05. do 20.05.2017. od 08:00 do 22:00 časa osim 19. 05. zbog postavljanja izložbe

Belovodearheološka postavka

Stalna muzejska postavka obuhvata reprezentativne arheološke nalaze sa vinčanskog naselja Belovode (5400-4600. godina stare ere). Arheološka istraživanja na lokalitetu Belovode kod Petrovca na Mlavi odvijaju se neprekidno od 1994. godine. Za dve decenije rada na terenu otkriveno je više stambenih i drugih pomoćnih objekata, a prikupljen je brojan i raznovrstan arheološki materijal.Izložba pokretnih arheoloških nalaza sa Belovoda obuhvata predmete za svakodnevnu upotrebu: keramičke posude, koštane predmete, alatke od kamena i kremena, zatim predmete ritualnog karaktera: antropomorfne i zoomorfne figurine, priveske – amulete, neke tipove posuda korišćenih u ritualne svrhe itd.U kontekstu primarne metalurgije bakra, istaknut je značaj ovog arheološkog nalazišta kao najstarijeg rudarskog i metalurškog centra na Balkanu.

Od 10.05. do 18.05.2017. od 08:00 do 22:00 časa

„Pjer Križanić – crteži i karikature“

Izložbu karikatura i crteža Pjera Križanića iz zbirke Umetničke galerije Nadežda Petrović u Čačku čine 24 originalne karikature i crteži, panoi na foreksu sa stranicama iz novine „Politika“ u kojima su karikature objavljivane, panoa  sa karikaturama, i publikacija u kojoj su objavljene karikature. Autor izložbe je Marija Radisavčević Raković, kustos Umetničke galerije Nadežda Petrović u Čačku.

POSEBNI PROGRAMI:

Radionice: Od 11.05. do 18.05. 2017.  Od 10:00do 18:00 časova

„Karikatura kroz pazl igru“

„Pojmovnik istorije i baštine mog kraja“

Radionice se organizuju sa decom predškolskog i školskog uzrasta .

Na radionici „Karikatura kroz pazl“ grupa je podeljena u 10 ekipa sa po 3 učesnika u svakoj. Zadatak je da za 10 minuta spoje 3 karikature Pjera Križanića koje su date u vidu pazl delova.

Na radionici „Pojmovnik istorije i baštine mog kraja“ grupa od 25 do 30 učesnika popunjava pojmovnik koji čine slova Azbuke tako što za svako slovo grupa mora da da pojam iz istorije i baštine petrovačkog kraja.

13.05.2017. od 10:00 do 14:00 časova

Radionica „Strip 9. trip“

Kako crtamo strip, zašto crtamo strip, kome crtamo strip, tehnike strip crteža... o svemu tome sa decom starijih razreda i ljubiteljima stripa govori i interaktivno učestvuje Spasoje Kulauzov, eminentni strip crtač, gost radionice.

NARODNA BIBLIOTEKA ĐURA JAKŠIĆ / PETROVAC NA MLAVI

Od 11.05. do 20.05. 2017. od  08:00 do  20:00 časova,

otvaranje 11.05.2017. 20:00 – 22:00

Izložbe:

Strip strip

Izložba strip crteža Spasoja Kulauzova, vodećeg i najnagrađivanijeg  strip crtača u nekadašnjoj Jugoslaviji, saradnik poznatih domaćih i svetskih izdavača.

Posebni programi:

11. 05. 2017. 20:00 – 22:00

Promocija strip izdanja

„Crno na belo“ i „Strip strip“

Autor stripova je Spasoje Kulauzova, vodeći i najnagrađivaniji strip crtača u nekadašnjoj Jugoslaviji, saradnik poznatih domaćih i svetskih izdavača. Na promociji će govoriti autor stripova.

18.05.2017. Od 19:00 do 22:00 časova

Prezentacija Umetničke galerije Nadežda Petrović iz Čačka.

U skladu sa temom ovogodišnje manifestacije Muzeji u gostima, s obzirom da u Zavičajnom muzeju gostuje izložba Pjer Križanić – crteži i karikature iz zbirki UG Nadežda Petrović, muzejski savetnik -  istoričar umetnosti Milica Racković predstaviće UG Nadežda Petrović petrovačkoj publici.

GALERIJA KRUG (Srpskih vladara 187) / PETROVAC NA MLAVI

Od 11.05. do  20.05. 2017. Od 09:00 do 20:00 časova

Prolećna izložba

Udruženja likovnih umetnika Petrovac

Na tradicionalnoj Prolećnoj izložbi umetničkih radova (slike, skupture, fotografije i grafike) likovni umetnici iz Petrovca na Mlavi, predstaviće se publici sa novim radovima, koje izlažu kao ULUP (Udruženje likovnih umetnika Petrovac).

13. Evropska noć muzeja (20. maj)

ZAVIČAJNI MUZEJ

otvaranje 20:00 – 01:00  „Ženska radenička škola u Petrovcu na Mlavi“

Istorijsko-dokumentarna izložba o Podružini ženskog društva i njenoj Ženskoj radeničkoj školi u Petrovcu na Mlavi. Izložba fotografija i originalne arhivske dokumentacije iz porodičnog fonda Selinkićevih. Autor: Milan Jenić, kustos-dokumentarista Zavičajnog muzeja.

NARODNA BIBLIOTEKA ĐURA JAKŠIĆ

18:00 – 01:00-  Izložba strip crteža Spasoja Kulauzova

ZGRADA U DVORIŠTU STARE OSNOVNE ŠKOLE (Srpskih vladara 119)

''Ukusi iz celog sveta''

Odred izviđača ''Mlava'' – Petrovac na Mlavi, kao i nekoliko godina unazad sprovodi radionicu ''Ukusi iz celog sveta''. Autor radionice je Sanja Stjepanović, starešina Odreda izviđača „Mlava“.

U samo nekoliko sati izviđači Petrovca će vas provesti zemljama sveta. Nećete se voziti vozom, leteti avionom, ali osetićete druge zemlje na jedan čudesan način.

GALERIJA „KRUG“

18:00 – 01:00 Prolećna izložba