KRUŠEVAC: Narodni muzej

Trg despota Stefana 15

VEB ADRESA

Stalna postavka:

Usled završetka radova na stalnoj muzejskoj postavci, posetiocima ovogodišnje manifestacije dostupan je novootvoreni deo postavke koji ilustruje razdoblje od praistorije do kraja osamnaestog veka, sa posebnim akcentom na srednji vek i doba Moravske Srbije. U novom i atraktivnom ruhu, pred publikom će se naći eksponati koji ilustruju višemilenijumski istorijski korak, od kojih su mnogi po prvi put izlažu za javnost.

POSEBNI PROGRAMI:

DETEKTIV U MUZEJU

Narodni muzej Kruševac, 16.05. i 18. 05. 2017, od 10:00 do 12:00 časova

Na osnovu zadate mape, deca, podeljena u grupama, pronalaze skrivene muzejske predmete, nakon čega svaka grupa popunjava muzejske kartone i prezentuje svoj eksponat. Program realizuje Nataša Dimovska, viši muzejski vodič, u saradnji sa osnovnim školama u gradu.

KUĆA SIMIĆA (Narodni muzej Kruševac) Majke Jugovića 2

Stalna postavka:

U zdanju nekadašnje begovske kuće s kraja osamnaestog veka, u samom gradskom centru, pred posetiocima je stalna muzejska postavka eksponata Narodnog muzeja Kruševac koja dočarava duh kruševačke varoši na prelazu iz XIX u XX vek. Ponevši ime po Stojanu Simiću, markantnoj političkojfiguri iz doba obnove državnosti, realizovana je postavka koja ima za cilj da prikaže deo porodičnog života kroz enterijer jednog građanskog doma.

UMETNIČKA GALERIJA (Narodni muzej Kruševac) Majke Jugovića 12

mart - maj 2017.

U prostoru Umetničke galerije Narodnog muzeja Kruševac, tokom trajanja Manifestacije, biće aktuelna postavka izložbe AKVIZICIJE 2014‒2016, na kojoj su izložena dela nabavljena akvizicijom, otkupom i poklonom od strane umetnika iz Srbije i regiona.

.

13.Evropska noć muzeja (20. maj)

Otvaranje izložbe HAJDEMO U PLANINE!

Kuća Simića, otvaranje: 20. 05.  2017, 20 časova

Planinarski klub „Jastrebac“ za dve godine proslavlja sedmdesetogodišnjicu svoga postojanja. Tim povodom, u Kući Simića biće otvorena izložba posvećena radu društva, sa željom da se široj javnosti približe najinteresantnije i najznačajnije akcije u kojima su učestvovale generacije planinara, alpinista, skijaša, nekadašnjih i sadašnjih članova PK „Jastrebac“, što će biti doprinos popularizaciji rada društva, kao i priprema za obeležavanja ovog značajnog jubileja u širem okruženju.

Autor izložbe je članica društva Zorana Drašković Kovačević, kustos Narodnog muzeja Kruševac.