КАЛЕНДАР: ПЕТАК, 19 МАЈ 2017.

КЛИКНИТЕ НА СЛИКУ ЗА ПДФ ВЕРЗИЈУ

ПЕТАК 19.МАЈ

  

Београд

12:00 Галерија Српске академије наука и уметности – Предавање Музеј у гостима, о Народном музеју Чачак, а поводом 65 година од његовог оснивања.

17:00 ПТТ Музеј – Стручно вођење кроз сталну поставку Тачка спајања.

17:00 Историјски музеј СрбијеСтручно вођење кроз изложбу „Заоставштина Оље Ивањицки”

18:00 Кућа Краља Петра I – Музичко и драмско вече; “Наступ гимназијалаца“, Руководилац програма професор Велибор Мартиновћ

19:00 Двориште Музеја Вука и Доситеја (Народни музеј) – Концерт Са колена на колено Музичке школе „Мокрањац“ из Београда

Кристине Нарвида, Продајна галерија Београд

Кристине Нарвида, Продајна галерија Београд

10:00 – 22:00 Медија центар „Одбрана“ Велика галерија – Изложба  „Омаж Милану Комненићу“

10:00 – 22.00 Медија центар „Одбрана“ Мала галерија – Изложба Музеј у гостима Градски музеј Вршац „Јавор Рашајски

10:00 – 22:00 Музеј Југославије – Изложба Југо моја Југо-гастарбајтерске приче у објекту Музеј 25. мај о југословенским радницима на привременом раду у Аустрији и Немачкој.

10:00 – 22:00 Продајна галерија Београд – Кристине Нарвида, изложба Бдење. 

10:00 – 22:00 Кућа Сликара – Косанчићев венац 19, изложба у ходницима зграде,  Продајна галерија и Фонд Олге Оље Ивањицки

10:00 – 22:00 Музеј Паје Јовановића (Музеј града Београда) – Стална поставка

10:00 – 22:00 Етнографски музеј Београд – Музеј у гостима – Музеј Војводине  – Изложба Старинска ткања и заборављени преплетаји 

10:00 – 22:00 Етнографски музеј Београд – Музеј у гостима – Бенаки музеј (Атина); у оквиру манифестације Дани грчке културе у Србији

10:00 – 22:00 Етнографски музеј Београд – Изложба Коцкасти универзум – лего у Србији, аутор Ана Дајић

10:00 – 22:00 Конак кнеза Милоша у Топчодеру (Историјски музеј Србије) – Изложба „Ево мене, ето вас… Сећање кнеза Милоша”

 10:00 – 22:00 Конак кнеза Милоша у Топчодеру (Историјски музеј Србије) – Изложба  „Печатњаци и печати из збирке Историјског музеја Србије”

10:00 – 22:00 Историјски музеј Србије – Мултимедијална интерактивна изложба „Србија 1915–1916”

10:00 – 22:00 Историјски музеј Србије – Изложба „Заоставштина Оље Ивањицки”

10:00 – 22:00 Галерија „Инкиостри“,  Музеј Примењене уметности – Изложба „На први (п)оглед“

10:00 – 22:00 Галерија „Анастас“, Музеј Примењене уметности- Изложба „Србија, рат и плакат“ Три плаката, три аутора, три приче о Србији

10:00 – 22:00 Галерија „Анастас“, Музеј Примењене уметности-  Изложба „Плакати Милтона Глејзера из колекције МПУ“

09:00 – 17:00 Галерији ЗАПРОКУЛ-а (Завод за проучавање културног развитка) – Изложба слика насталих крајем XIX и у XX веку „Загонетно и обично“ представљање Народног музеја Панчево

09:00 – 14:00 Јеврејски историјски музеј –  Стална поставка

Музеј позоришне уметности Србије –  Изложба Позориште “Мата Милошевић”, ФДУ

12:00 – 21:00 Кућа Краља Петра Првог – Изложба “У сусрет Руском Цару“

10:00 – 22:00 Салон Музеја савремене уметности Београд – Изложба Дејан Марковић: State of Nature

10:00 – 22:00 Галерија Природњачког музеја – Изложба Метеорити – гласници свемира

10:00 – 22:00 Галерија Српске академије наука и уметности – Изложба Градина на Јелици. Утврђени центар у Илирику VI века и вишеслојно археолошко налазиште

10:00 – 22:00 Ранчићева кућа (Центар за културу Гроцка) – Изложба радова са 32. Међународне ликовне колоније графике у Смедереву 2016

9:30 – 20:00  Музеј Аутомобила, стална поставка

 

 

Нови Сад

11:00 – 12:30 Спомен-збирка Павла Бељанског – Читаоница у музеју Радионица Дечјег одељења Градске библиотеке у Новом Саду

13:00 Трг Слободе – Завод за заштиту споменика културе Града Новог Сада –Изложба Трг слободе- срце Новог Сада

16:00 – 16:45 Спомен-збирка Павла Бељанског –  Змајеве дечје игре, у музеју: Поезија која се види Програм за децу од 12 до 18 година.

18:00 – 22:00 Спомен-збирка Павла Бељанског – Отворени атеље студената Академије класичног сликарства Универзитета EDUCONS, Сремска Каменица

10:00 – 22:00 Спомен-збирка Павла Бељанског – Изложба Графички омнибус: Љубомир Ивановић, Михајло С. Петров, Ђорђе Андрејевић Кун, део фондова Народне библиотеке Србије

10:00 – 22:00  Спомен-збирка Павла Бељанског – Изложба Уметници, академици из колекције Павла Бељанског

10:00 – 22:00 Српска академија наука и уметности Огранак САНУ у Новом Саду – Кикинда XX/XXI Гостујућа изложба Народног музеја Кикинда.

10:00 – 22:00 Архив Војводине – Изложба „300 година ослобођења Панчева од Турака

09:00 – 19:00 Клуб Друштва новинара Војводине – Изложба „ПЛАКАТИРАЊЕ ГЕНОЦИДА“ 

10:00 – 22:00  Музеј града Новог Сада – Изложба „Траг мача, траг пера“ Оригинална писма Еугена Савојског

Уметничка дела у ониксу, Покрајински завод за заштиту природе

Уметничка дела у ониксу, Покрајински завод за заштиту природе

10:00 – 22:00 Музеј града Новог Сада –  QUATTRO GATOS – Четири мачора

10:00 – 22:00 Галерија Ликовне Уметности Поклон Збирка Рајка Мамузића – Изложба Лица Мире Бањац 

10:00 – 22:00 Покрајински завод за заштиту природе – Изложба фотографија „СТЕНЕ – СКРИВЕНЕ БОЈЕ И ОБЛИЦИ“

10:00 – 22:00 Покрајински завод за заштиту природе – Породична радионица „Благојевић“ „УМЕТНИЧКА ДЕЛА У ОНИКСУ“

 

Аранђеловац

09:00 – 17:00 Споменик природе „Рисовача“ – Стална поставка у пећини Рисовачи

09:00 – 17:00 Знаменито место „Орашац“ –  Стална поставка

09:00 – 22:00  Народни музеј Аранђеловац – „Између костима и орнамента – винчанске антропоморфне фигурине“, изложба Народног музеја из Смедеревске Паланке

.

Бела Црква

10:00 – 22:00 Музеј у Белој Цркви – Изложба  „Слике Вароши“ Прикази Беле Цркве у сликарству поводом 300 година од оснивања града

18:00 – 20:00 Музеј у Белој Цркви – Сликарска радионица Перспектива за почетнике

 

Бор 

10:00 – 22:00 Музеј рударства и металургије „Бор“ – Изложба ”Битка на Легету”, представљање Музеја Крајине из Неготина

11:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ – Циклус предавања ”Средњовековна Србија”

19:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ –  Пројекције етно филмова са прошлогодишње међународне Смотре етнолошког филма у Београду

10:00 – 22:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ – ”Манкала – мисаона игра” у просторијама Музеја

 .

Ваљево

10:00 – 22:00 Модерна галерија Ваљево – Изложба “Љуба-слике”

 .

Врњачка Бања 

10:00 – 22:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање – „Шумови мора“ , изложба Природњачког музеја из Београда.

10:00 – 22:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање –  Поруке Горње Мезије, археолошка изложба нз Завичајног музеја из Јагодине

10:00 – 22:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање –  Наташа Радоја и Миодраг Елезовић – слике, ликовна изложба два београдска аутора у оквиру пројекта „Савремена српска ликовна сцена“.

18:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање –  „Буди друг“ представа ученика седмог разреда Основне школе „Попински борци“ из Врњачке Бање

.

Врбас

10:00 – 22:00 Ликовна галерија – Изложба фотографија „Музеј као инспирација“

10:00 – 22:00 Градски музеј Врбас –  Изложба ЗА КОЈИ ЖИВОТ ТРЕБА ДА СЕ РОДИМ – обележавање пола века R’n’R у Врбасу

18:00 Биоскоп Југославија – Пројекција филма „Шашави дан – Битлсманија“

20:00 Плато испред Градског музеја Врбас – Концерт: Прогнаник Лу и Бјели цибзар

Врање

10:00 – 22:00 Галерија Народног музеја – Изложба радова Децембарска група 1955-60, из збирке Савремене галерије Зрењанин

10:00 – 22:00 Народни музеј – Изложба  Ентеријер врањске градске куће из прве половине 20.века – трпезарија и спаваћа соба

10:00 – 22:00 Мала сала Галерије Народног музеја – Изложба карикатура Мира Стефановића

10:00 – 22:00 Музеј кућа Боре Станковића – Мајски атеље под старим дудом, отворено двориште Музеј куће за полазнике ликовне радионице Народног универзитета

 

Доњи Милановац

07:00 – 15:00 Јавно предузеће „Национални парк Ђердап“ – Стална поставка (Могуће стручно вођење кроз поставку.)

07:00 – 15:00 Јавно предузеће „Национални парк Ђердап“ – Изложба „Чувари народне баштине“ Музеја Крајине из Неготина

Жагубица

10:00 – 22:00 Галерија УЛУХ – Изложба „Импресија 4 елемената“ пожаревачког сликара Павла Миладиновића

10:00 – 22:00 Стари дом Жагубица – Музеј у гостима – предмети из збирки Народног музеја Пожаревац Археолошко благо Хомоља

  

Зрењанин

10:00 – 22:00  Савремена галерија Уметничке колоније Ечка-Зрењанин –Тихо и ненаметљиво: Мирјана Шипош, изложба слика Мирјане Шипош (1916-1996) из збирке Савремене галерије Зрењанин 

10:00 – 22:00  Народни музеј Зрењанин – Изложбе Изложбе „Благо нама децама што смо таки мали – Детињство у традиционалној породици“ и „Музеј за децу“

 .

Јагодина

10:00 – 22:00 Галерија Завичајног музеја – Изложба “Живот народа и претрајавање храмова: фотографска сведочанства Етнографског музеја“

13:00 Завичајни музеј Јагодина – Предавање Збирка Етнолошког одељења, мр Миодрага Алексића

12:00 – 15:00 и 17:00 – 20:00 Музеј наивне и маргиналне уметности – Отворени конзерваторски атеље – припрема донираних скулптура за излагање

10:00 – 22:00 Музеј наивне и маргиналне уметности –  Пројекције документарних филмова

.

 

Краљево

10:00 – 22:00 Легат Оливере Радојковић Чоловић – Стална поставка

10:00 – 22:00 Галерија народног музеја Краљево – „Београдски атлас Јована Цвијића”, гостујућа изложба из Музеја града Београда

10:00 – 19:00 Галерија народног музеја Краљево – Стручна вођења кроз поставку изложбе „Београдски атлас Јована Цвијића”за ученике основних и средњих школа

 

 

Крушевац

10:00 – 22:00 Народни музеј Крушевац – Стална поставка (посетиоцима овогодишње манифестације доступан је новоотворени део поставке)

10:00 – 22:00 Кућа Симића – Стална музејска поставка експоната Народног музеја Крушевац

10:00 – 22:00 Уметничка галерија – Изложба „Активизације 20142016

 

Књажевац

10:00 – 22:00 Звичајни музеј Књажевац – “Музеј у гостима“  Гостовање Народног музеја у Зајечару

10:00 – 22:00 Звичајни музеј Књажевац – Отварање гостујуће изложбе Народног музеја у Београду под називом “Од Лицеја до Музеја“

 

10:00 Галерија Звичајног музеја Књажевац –  Радионице за децу и омладину и стручно вођење кроз изложбу

12:00 Галерија Звичајног музеја Књажевац –  Радионице за децу и омладину и стручно вођење кроз изложбу

Лесковац

10:00 – 22:00 Тексилни музеј у Стојковцу – Стална поставка

10:00- 22:00 Градска кућа (Народни музеј) – Стална етнографска поставка

10:00 – 22:00 Народни музеј Лесковац – „Изложба музејских публикација“ – од оснивања Музеја до данас

10:00 – 22:00 Народни музеј Лесковац – Изложба „Тајне археолошких депоа “

10:00 – 22:00 Градска кућа – Изложба радова студената Технолошког факултета у Лесковцу

11:00 Народни музеј Лесковац – Смотра археолошог филма

12:00 Народни музеј Лесковац –  Музејска радионица „Играјмо се мице, коцкице и зујалице“

10:00 – 22:00 Народни музеј Лесковац – Изложба „Сима Жикић – сведок ратних страдања“ Завичајног музеја Књажевац

 

Неготин

10:00 – 22:00 Музеј Крајине – Стална поставка

10:00 – 22:00 Музеј Крајине – Стална поставка у Мокрањчевој кући

10:00 – 22:00 Музеј Хајдук Вељка (Музеј Крајине) – Стална поставка

10:00 – 22:00 Тодорчетов конак – Изложба „Ђорђе Вајферт Музеја рударства и металургије у Бору

.

Нови Пазар

10:00 – 22:00 Музеј Рас –  Изложба„Писмо и Традиција  натписи на етнографским предметима“Етнографски  Музеј у Београду гостује у Музеју „Рас

.

Ниш

10:00 – 22:00 Галерија „Србија“ Павиљон у тврђави (Галерија савремене ликовне уметности Ниш) –  Пролећна изложба УЛУС-а

.

Панчево

10:00 – 22:00 Народни музеј Панчево – Изложба „Дрворези и бакрорези музеја Српске православне цркве“

10:00 – 22:00 Народни музеј Панчево – Изложба Ја српски пишем, читам, мислим“ – допринос акцији „Негујмо српски језик“ Министарства културе и информисања РС

10:00 – 22:00 Народни музеј Панчево – Изложба„Колски одбојеник, шта то беше?“

18:00 Народни музеј Панчево – Стручно вођење кроз сталну поставку Народног музеја Панчево

.

Параћин

10:00 – 22:00 Завичајни музеј „Параћин“ – Гостујућа изложба Природњачког музеја из Београда  „Старо и нестало воће Србије“

10:00 – 22:00 Завичајни музеј „Параћин“ – Гостујућа изложба Завичајног музеја Јагодина „Средње Поморавље у српско-бугарском рату 1885-1886. године“

 

Петровац 

08:00 – 20:00 Народна библиотека „Ђура Јакшић“ – Изложба стрип цртежа Спасоја Кулаузова „Стрип стрип“ 

09:00 – 20:00 Галерија Круг – Пролећна изложба Удружења ликовних уметника Петровац

 .

Пожаревац

07:00 – 22:00 Народни музеј Пожаревац – Археолошка поставка предмета из збирки Праисторија, Антика и Виминацијум

10:00 – 22:00 Галерија савремене уметности – Изложба „Сибирски номадски свитак“

10:00 – 22:00 Стари дом Жагубица – Музеј у гостима – предмети из збирки Народног музеја Пожаревац Археолошко благо Хомоља

Традиционални мурали Африке, Пирот

Традиционални мурали Африке, Пирот

,

 Пирот

10:00 – 22:00 Пиротски град (Музеј Понишавља) – Стална археолошка поставка

10:00 – 22:00 Галерија Музеја Понишавља – Гостујуће изложба Музеја афричке уметности под називом Традиционални мурали Африке

10:00 – 14:00 Галерија Музеја Понишавља – Радионице за децу узраста од 4 до 12 година, инспирисане изложбом Традиционални мурали Африке

Прокупље

10:00 – 22:00 Народни музеј Топлице – Изложба “Добруџански ратници“ Музеј Војводине

10:00 – 22:00  Народни музеј Топлице – Изложба „Беч 1814/15 град и конгрес“ Аустријски културни центар

Галерија „ Божа Илић“Отварање изложбе „ Пролећна изложба УЛУС-а“

11:00  Предавање „Жене у Топличком устанку 1917.”  историчар Марија Петровић ( за ученике Гимназије )

13:30 Народни музеј Топлице –  Музејска учионица „Шта је то Музеј и шта се чува у њему?”

17:00 Народни музеј Топлице –   Презентација „Родна равноправност”

Плочник, Прокупље, Велика археолошка журка

Плочник, Прокупље, Велика археолошка журка

19:00 Народни музеј Топлице – Презентација рада Пољопривредне школе „Радош Јовановић Сеља”

10:00 – 22:00 Архео парк Плочник – Научна журка у Плочнику

 

Рашка

12:00 – 14:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“

Поткровље Куће Курсулића – Стручно вођење кроз сталну поставку „Рашка – ратна престоница Краљевине Србије 1915“

10:00 – 22:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ Галерија –Студијска изложба Музеја наивне и маргиналне уметности Јагодина “Изложбена и издавачка делатност МНМУ 1960-2015”

10:00 – 22:00  Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ Галерија –Изложба Народног музеја Краљево “Добривоје Божић, изумитељ и конструктор”

10:00 – 22:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“

Поткровље Куће Курсулића – Прстење од 4. до краја 19. века из музејских збирки Музеја „Рас“ из Новог Пазара

18:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ Галерија – Промоција монографије „Факултет уметности у Приштини – Звечану : 1973-2013. : ликовни одсек“

19:30 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ Галерија – Поетско-музички програм – Руско вече

 

Рума

10:00 – 22:00  Завичајни музеј Рума – Музеј у гостима – Галерија „Лазар Возаревић“

10:00 – 22:00 Завичајни музеј Рума – „Успомене из Руме“, изложба разгледница из колекције Јосипа Циндрића, приватног колекционара.

10:00 – 22:00  Завичајни музеј Рума  –  „У знаку три потока“, изложба о румским грбовима.

 .

Сопот

09:00 – 15:00 Центар за културу Сопот – Стална поставка „Рим на Космају“, археолошка збирка, стручно вођење

11:00 – 14:00 Хол Центра за културу Сопот – Вајарска радионица

10:00 – 15:00 Галерија Центра за културу Сопот – Едукативна изложба Десанка Максимовић „Памтићу све“, Библиотека Града Београда

13:00  Фоаје Центра за културу Сопот – Презентација интернет сајта културног наслеђа општине Сопот

 .

Сремски Карловци

10:00 – 22:00 Завичајна збирка – “На трагу светости – Епископ бачки Иринеј Ћирић”, Музеј Српске православне цркве

10:00 – 22:00 Завичајна збирка – “Чајници – сведоци прошлости” (из колекције Марије Касаш)

 .

Сремска Митровица

10:00 – 22:00 Музеј Срема (Трг Светог Стефана 15) – Стална археолошка поставка

10:00 – 22:00 Музеј Срема (Вука Караџића 3) – Изложба „Битка на Легету” 100. великог рата

10:00 – 22:00 Музеј Срема (Вука Караџића 3) – Изложба природњачког музеја из Београда „Три боје вина

 

Суботица

10:00 – 22:00 Савремена галерија Суботица – Изложба Колекција: 55 разлога за размишљање о прошлости и садашњости

19:00 Савремена галерија Суботица –  Концерт ученика одсека за удараљке Музичке школе Суботица

Трстеник

10:00 – 22:00 Музеј при Народном универзитету Трстеник –Изложба „Оком камере црно-бели свет“

Ужице

10:00 – 22:00 Народни музеј Ужице – Изложба „Лапидаријум античких споменика од II до IV века“

10:00 – 22:00 Народни музеј Ужице – Јокановића кућа-градска кућа с краја XIX и почетка XX века.

10:00 – 22:00 Народни музеј Ужице – Хидроцентрала под градом

10:00 – 22:00  Народни музеј Ужице – „Слике времена и догађаја на српском новцу“, Изложба Народне банке Србије, Београд

Биберче, Хореум Марги, Ћуприја

Биберче, Хореум Марги, Ћуприја

Ћуприја

10:00 – 22:00  Музеј „Хореум Марги-Равно“ –  Изложба „Звуци света“

10:00 – 22:00 Музеј „Хореум Марги-Равно“ – „БИБЕРЧЕ“, Изложба минијатурних посуде из праисторијских збирки Завичајног музеја Јагодина

 

Чачак

10:00 – 22:00 Галерија Народног музеја Чачак – Музеј у гостима – Народног музеја Крагујевац „Порекло музичких инструмената код Срба“ аутора кустоса-археолога Игора Ђуровића.

10:00 – 22:00 Конак Јована Обреновића – Стална поставка

.

Шабац

10:00 – 22:00 Народни музеј Шабац – Изложба „Јанко Веселиновић

10:00 – 11:00 Народни музеј Шабац – Радионица за децу предшколског и школског узраста до петог разреда, под називом, Археолог и ја =археологија

19:00 Народни музеј Шабац – Промоција књиге др. Радомира  Д. Ђорђевића и Драгише Костића,  Живот и дело Милоша С. Милојевића

.

Шид

10:00 – 22:00 Музеј наивне уметности „Илијанум“ Шид – Стална поставка са 31. сликом Илије Башичевића

10:00 – 22:00 Галерија слика „Саве Шумановић“ – Изложба „Шидијанке Саве Шумановића“

10:00 – 22:00  Галерија слика „Саве Шумановић“ – Изложба Српска уметност у десет слика. Из колекције Галерије Матице српске

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поделите

Stumbleupon

Одаберите писмо