КАЛЕНДАР: СРЕДА, 17. МАЈ 2017.

КЛИКНИТЕ НА СЛИКУ ЗА ПДФ ВЕРЗИЈУ

СРЕДА 17.МАЈ

 

Београдска мумија

Београдска мумија

Београд

10:00 – 14:00 Музеј позоришне уметности Србије – Чувари позоришта (програм за предшколце)

12:00 Капетан-Мишино здање Археолошка збирка Филозофског факултета –

Обилазак Београдске мумије Због ограничених капацитета обавезно је пријављивање на i.minic@narodnimuzej.rs

13:00 Музеј Вука и Доситеја (Народни музеј) – Представа-радионица за децу Од гриве до репа

17:00 Историјски музеј Србије Стручно вођење кроз изложбу Мултимедијална интерактивна изложба „Србија 1915–1916

17:00 ПТТ Музеј – Стручно вођење кроз сталну поставку Тачка спајања.

19:00 Кућа Краља Петра Првог – Концерт пијаниста:“Факултета Музичке Уметности“, из класе: Владимира Милошевићаски

10:00 – 22:00 Медија центар „Одбрана“ Велика галерија – Изложба  „Омаж Милану Комненићу“

10:00 – 22.00 Медија центар „Одбрана“ Мала галерија – Изложба Музеј у гостима Градски музеј Вршац „Јавор Рашајски

10:00 – 22:00 Музеј Југославије – Изложба Југо моја Југо-гастарбајтерске приче у објекту Музеј 25. мај о југословенским радницима на привременом раду у Аустрији и Немачкој.

10:00 – 22:00 Продајна галерија Београд – Кристине Нарвида, изложба Бдење.

10:00 – 22:00 Кућа Сликара – Косанчићев венац 19, изложба у ходницима зграде,  Продајна галерија и Фонд Олге Оље Ивањицки

10:00 – 22:00 Музеј Паје Јовановића (Музеј града Београда) – Стална поставка

10:00 – 22:00 Етнографски музеј Београд – Музеј у гостима – Музеј Војводине  – Изложба Старинска ткања и заборављени преплетаји 

10:00 – 22:00 Етнографски музеј Београд – Музеј у гостима – Бенаки музеј (Атина); у оквиру манифестације Дани грчке културе у Србији

10:00 – 22:00 Етнографски музеј Београд – Изложба Коцкасти универзум – лего у Србији, аутор Ана Дајић

10:00 – 22:00 Конак кнеза Милоша у Топчодеру (Историјски музеј Србије) – Изложба „Ево мене, ето вас… Сећање кнеза Милоша”

 10:00 – 22:00 Конак кнеза Милоша у Топчодеру (Историјски музеј Србије) – Изложба  „Печатњаци и печати из збирке Историјског музеја Србије

Србија 1915-1916, изложба

Србија 1915-1916, изложба

10:00 – 22:00 Историјски музеј Србије – Мултимедијална интерактивна изложба „Србија 1915–1916

10:00 – 22:00 Историјски музеј Србије – Изложба „Заоставштина Оље Ивањицки”

10:00 – 22:00 Галерија „Инкиостри“, Музеј примењене уметности – Изложба „На први (п)оглед

10:00 – 22:00 Галерија „Анастас“, Музеј примењене уметности – Изложба „Србија, рат и плакат“ Три плаката, три аутора, три приче о Србији

10:00 – 22:00 Галерија „Анастас“, Музеј примењене уметности –  Изложба „Плакати Милтона Глејзера из колекције МПУ

09:00 – 17:00 Галерији ЗАПРОКУЛ-а (Завод за проучавање културног развитка) – Изложба слика насталих крајем XIX и у XX веку „Загонетно и обично представљање Народног музеја Панчево

09:00 – 14:00 Јеврејски историјски музеј –  Стална поставка

Музеј позоришне уметности Србије –  Изложба Позориште “Мата Милошевић”, ФДУ

12:00 – 21:00 Кућа Краља Петра Првог – Изложба “У сусрет Руском Цару“

10:00 – 22:00 Салон Музеја савремене уметности Београд – Изложба Дејан Марковић: State of Nature

10:00 – 22:00 Галерија Природњачког музеја – Изложба Метеорити – гласници свемира

10:00 – 22:00 Галерија Српске академије наука и уметности – Изложба Градина на Јелици.Утврђени центар у Илирику VI века и вишеслојно археолошко налазиште

10:00 – 22:00 Ранчићева кућа (Центар за културу Гроцка) – Изложба радова са 32. Међународне ликовне колоније графике у Смедереву 2016

09:30 до 20:00   Музеј аутомобила, стална поставка

 

Нови Сад

13:00 Трг Слободе – Завод за заштиту споменика културе Града Новог Сада –Изложба Трг слободе- срце Новог Сада

18:00 – 22:00 Спомен-збирка Павла Бељанског – Отворени атеље студената Академије класичног сликарства Универзитета EDUCONS, Сремска Каменица

10:00 – 22:00 Спомен-збирка Павла Бељанског – Изложба Графички омнибус: Љубомир Ивановић, Михајло С. Петров, Ђорђе Андрејевић Кун, део фондова Народне библиотеке Србије

10:00 – 22:00  Спомен-збирка Павла Бељанског – Изложба Уметници, академици из колекције Павла Бељанског

10:00 – 22:00 Српска академија наука и уметности Огранак САНУ у Новом Саду – Кикинда XX/XXI Гостујућа изложба Народног музеја Кикинда.

10:00 – 22:00 Архив Војводине – Изложба „300 година ослобођења Панчева од Турака

09:00 – 19:00 Клуб Друштва новинара Војводине – Изложба „ПЛАКАТИРАЊЕ ГЕНОЦИДА“

10:00 – 22:00 Музеј града Новог Сада – Стална поставка 300 година од  Битке код Петроварадина“ 

10:00 – 22:00  Музеј града Новог Сада – Изложба „Траг мача, траг пера“ Оригинална писма Еугена Савојског

10:00 – 22:00 Музеј града Новог Сада –  QUATTRO GATOS – Четири мачора

10:00 – 22:00 Галерија Ликовне Уметности Поклон Збирка Рајка Мамузића – 9×3 Изложба слика и графика наставника и сарадника катедре за графику Академије уметности у Новом Саду

10:00 – 22:00 Галерија Ликовне Уметности Поклон Збирка Рајка Мамузића – Изложба Лица Мире Бањац

10:00 – 22:00 Покрајински завод за заштиту природе – Изложба фотографија „СТЕНЕ – СКРИВЕНЕ БОЈЕ И ОБЛИЦИ“

 

Аранђеловац

09:00 – 17:00 Споменик природе „Рисовача“ – Стална поставка у пећини Рисовачи

09:00 – 17:00 Знаменито место „Орашац“ –  Стална поставка

09:00 – 22:00  Народни музеј Аранђеловац – „Између костима и орнамента – винчанске антропоморфне фигурине“, изложба Народног музеја из Смедеревске Паланке

16:00 – 18:00 Народни музеј Аранђеловац –  „Знакови – маске“, радионица за децу вишег основношколског и средњошколског узраста;

.

Бела Црква

10:00 – 22:00 Музеј у Белој Цркви – Отварање изложбе „Слике Вароши“ Прикази Беле Цркве у сликарству поводом 300 година од оснивања града

.

Бор 

10:00 – 22:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ – Изложба ”Битка на Легету”, представљање Музеја Крајине из Неготина

19:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ –  Пројекције етно филмова са прошлогодишње међународне Смотре етнолошког филма у Београду

17:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ –  Радионица ”Како реконструисати посуду”

11:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ –  Радионица ”Антички сјај”

10:00 – 22:00 Музеј рударсва и металургије „Бор“ – ”Манкала – мисаона игра” у просторијама Музеја

.

Ваљево

10:00 – 22:00 Модерна галерија Ваљево – Изложба “Љуба-слике”

 .

Врњачка Бања

10:00 – 22:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање – „Шумови мора“ , изложба Природњачког музеја из Београда.

10:00 – 22:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање –  Поруке Горње Мезије, археолошка изложба нз Завичајног музеја из Јагодине

10:00 – 22:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање –  Наташа Радоја и Миодраг Елезовић – слике, ликовна изложба два београдска аутора у оквиру пројекта „Савремена српска ликовна сцена“.

18:00 Завичајни музеј – Замак културе, Културни центар Врњачке Бање –  Концерт Дејан Живковић хармоника

.

Врбас, Изложба За који живот треба да се родим

Врбас, Изложба За који живот треба да се родим

Врбас

10:00 – 22:00 Ликовна галерија – Изложба фотографија „Музеј као инспирација“

10:00 – 22:00 Градски музеј Врбас –  Изложба ЗА КОЈИ ЖИВОТ ТРЕБА ДА СЕ РОДИМ – обележавање пола века R’n’R у Врбасу

19:00 Градски музеј Врбас – Трибина: Богомир Мијатовић, аутор Илустроване енциклопедије рок музике у Војводини, 1963-2013.

20:00 Плато испред Градског музеја Врбас – Вече Основне музичке школе – ученици и наставници

.

Врање

10:00 – 22:00 Галерија Народног музеја – Изложба радова Децембарска група 1955-60, из збирке Савремене галерије Зрењанин

10:00 – 22:00 Народни музеј – Изложба  Ентеријер врањске градске куће из прве половине 20.века – трпезарија и спаваћа соба

10:00 – 22:00 Мала сала Галерије Народног музеја – Изложба карикатура Мира Стефановића

20:00 Галерија Народног музеја – Предавање О децембарској групи

10:00 – 22:00 Музеј кућа Боре Станковића – Мајски атеље под старим дудом, отворено двориште Музеј куће за полазнике ликовне радионице Народног универзитета

.

Доњи Милановац

07:00 – 15:00 Јавно предузеће „Национални парк Ђердап“ – Стална поставка (Могуће стручно вођење кроз поставку.)

18:00 Јавно предузеће „Национални парк Ђердап“ – Отварање изложбе „Чувари народне баштине“ Музеја Крајине из Неготина

 .

Жагубица

10:00 – 22:00 Галерија УЛУХ – Изложба „Импресија 4 елемената“ пожаревачког сликара Павла Миладиновића

10:00 – 22:00 Стари дом Жагубица – Музеј у гостима – предмети из збирки Народног музеја Пожаревац Археолошко благо Хомоља

.

Зрењанин

19:00 Савремена галерија Уметничке колоније Ечка-Зрењанин – Концерт ученика Музичке школе „Јосиф Маринковић“ Зрењанин

10:00 – 22:00 Савремена галерија Уметничке колоније Ечка-Зрењанин –Тихо и ненаметљиво: Мирјана Шипош, изложба слика Мирјане Шипош (1916-1996) из збирке Савремене галерије Зрењанин

 10:00 – 22:00  Народни музеј Зрењанин – Изложбе Благо нама децама што смо таки мали – Детињство у традиционалној породици“ и „Музеј за децу“ 

.

Јагодина

10:00 – 22:00 Галерија Завичајног музеја – Изложба “Живот народа и претрајавање храмова: фотографска сведочанства Етнографског музеја

19:00 Завичајни музеј Јагодина – Предавање О наводном портрету деспота Стефана Лазаревића у Птујској Гори др Бранислава Цветковића

12:00 – 15:00 и 17:00 – 20:00 Музеј наивне и маргиналне уметности – Отворени конзерваторски атеље – припрема донираних скулптура за излагање

10:00 – 22:00 Музеј наивне и маргиналне уметности –  Пројекције документарних филмова

12:00 – 17:00 Музеј наивне и маргиналне уметности –  Мала радионица – Клуб деце љубитеља музеја

.

Краљево

10:00 – 22:00 Легат Оливере Радојковић Чоловић – Стална поставка

10:00 – 22:00 Галерија народног музеја Краљево – „Београдски атлас Јована Цвијића”, гостујућа изложба из Музеја града Београда

10:00 – 19:00 Галерија народног музеја Краљево – Стручна вођења кроз поставку изложбе „Београдски атлас Јована Цвијића”за ученике основних и средњих школа

12:00 Легат Оливере Радојковић Чоловић  –  „Споменари”, предавање и едукативно – креативна радионица за ученике краљевачких  школа

18:00 Галерија народног музеја Краљево –  Предавање „Јован Цвијић – Југословен”

.

Крушевац

10:00 – 22:00 Народни музеј Крушевац – Стална поставка (посетиоцима овогодишње манифестације доступан је новоотворени део поставке)

10:00 – 22:00 Кућа Симића – Стална музејска поставка експоната Народног музеја Крушевац

10:00 – 22:00 Уметничка галерија – Изложба „Активизације 2014‒2016

.

Књажевац

10:00 – 22:00 Звичајни музеј Књажевац – Стална поставка

10:00 – 22:00 Звичајни музеј Књажевац – “Музеј у гостима“  Гостовање Народног музеја у Зајечару

.

Сима Жикић, сведок ратних страдања

Сима Жикић, сведок ратних страдања

Лесковац

10:00- 22:00 Градска кућа (Народни музеј) – Стална етнографска поставка

10:00 – 22:00 Тексилни музеј у Стојковцу – Стална поставка

10:00 – 22:00 Народни музеј Лесковац – „Изложба музејских публикација“ – од оснивања Музеја до данас

10:00 – 22:00 Народни музеј Лесковац – Изложба „Тајне археолошких депоа “

11:00 Народни музеј Лесковац – Смотра археолошог филма

10:00 – 22:00 Народни музеј Лесковац – Изложба „Сима Жикић – сведок ратних страдања“ Завичајног музеја Књажевац

.

Нови Пазар

10:00 – 22:00 Музеј Рас –  Изложба „Писмо и Традиција  натписи на етнографским предметима“ Етнографски  Музеј у Београду гостује у Музеју „Рас

.

Неготин

10:00 – 22:00 Музеј Крајине – Стална поставка

10:00 – 22:00 Музеј Крајине – Стална поставка у Мокрањчевој кући

10:00 – 22:00 Музеј Хајдук Вељка (Музеј Крајине) – Стална поставка

10:00 – 22:00 Тодорчетов конак – Изложба „Ђорђе Вајферт Музеја рударства и металургије у Бору

.

Панчево

10:00 – 22:00 Народни музеј Панчево – Изложба „Дрворези и бакрорези музеја Српске православне цркве“

10:00 – 22:00 Народни музеј Панчево – Изложба Ја српски пишем, читам, мислим“ – допринос акцији „Негујмо српски језик“ Министарства културе и информисања РС

10:00 – 22:00 Народни музеј Панчево – Изложба„Колски одбојеник, шта то беше?“

19:00 Народни музеј Панчево – Ауторско вођење кроз изложбу „Колски одбојник, шта то беше?“

.

Параћин

10:00 – 22:00 Завичајни музеј „Параћин“ – Гостујућа изложба Природњачког музеја из Београда  „Старо и нестало воће Србије“

10:00 – 16:00 Завичајни музеј „Параћин“ – Радионица Мали археолози

18:00 Завичајни музеј „Параћин“ – Догађај Естетика романтизма

.

Петровац

08:00 – 22:00 Завичајни музеј Петровац на Млави – „Пјер Крижанић – цртежи и карикатуре“

08:00 – 20:00 Народна библиотека „Ђура Јакшић“ – Изложба стрип цртежа Спасоја Кулаузова Стрип стрип 

09:00 – 20:00 Галерија КругПролећна изложба Удружења ликовних уметника

10:00 – 18:00 Завичајни музеј Петровац на Млави – Радионице: „Карикатура кроз пазл игру“, „Појмовник историје и баштине мог краја“

.

Пожаревац

07:00 – 22:00 Народни музеј Пожаревац – Археолошка поставка предмета из збирки Праисторија, Антика и Виминацијум

10:00 – 22:00 Галерија савремене уметности – Изложба Сибирски номадски свитак“

10:00 – 22:00 Стари дом Жагубица – Музеј у гостима – предмети из збирки Народног музеја Пожаревац Археолошко благо Хомоља

.

Пирот

10:00 – 22:00 Куће породице Христић (Музеј Понишавља) – Стална поставка „Стара кућа Пирота“

10:00 – 22:00 Пиротски град (Музеј Понишавља) – Стална археолошка поставка

.

Прокупље

10:00 – 22:00 Народни музеј Топлице – Изложба “Добруџански ратници“ Музеј Војводине

10:00 – 22:00 Галерија “ Божа Илић“ –  Изложба „Сећање на хероје Топличког устанка 1917.“ ( Центар за културу “ Драинац“ Блаце)

10:00 – 22:00  Народни музеј Топлице – Изложба „Беч 1814/15 град и конгрес“ Аустријски културни центар

13:30  Народни музеј Топлице – Музејска учионица „Шта је то Музеј и шта се чува у њему?”

15:30 Народни музеј Топлице –  Музејска учионица „Учимо о српским народним ношњама”

17:00  Народни музеј Топлице –  Јавни час: „Светлост кроз науке”, ОШ „Милић Ракић Мирко”

19:00  Народни музеј Топлице –  Промоција збирке песама и есеја „Еринерунг” аутор Илија Фонламов Францисковић из Ниша

20:00  Народни музеј Топлице –  Концерт Музичке школе „Корнелије Станковић” Прокупље

.

Рашка

12:00 – 14:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“

Поткровље Куће Курсулића – Стручно вођење кроз сталну поставку „Рашка – ратна престоница Краљевине Србије 1915“

10:00 – 22:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ Галерија –Студијска изложба Музеја наивне и маргиналне уметности Јагодина “Изложбена и издавачка делатност МНМУ 1960-2015”

19:30 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ Галерија – Свечано отварање изложбе Изложба Народног музеја Краљево “Добривоје Божић, изумитељ и конструктор”

10:00 – 22:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“

Поткровље Куће Курсулића – Прстење од 4. до краја 19. века из музејских збирки Музеја „Рас“ из Новог Пазара

20:00 Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ Галерија – Представљање Народног музеја Краљево и промоција тематског зборника “Добривоје С. Божић – изумитељ савременог система кочења воза”

.

Рума

10:00 – 22:00  Завичајни музеј Рума – Музеј у гостима – Галерија „Лазар Возаревић“

10:00 – 22:00 Завичајни музеј Рума – „Успомене из Руме“, изложба разгледница из колекције Јосипа Циндрића, приватног колекционара.

10:00 – 22:00 Завичајни музеј Рума  –  „У знаку три потока“, изложба о румским грбовима.

 

Музеј у мом дому, Сомбор

Музеј у мом дому, Сомбор

Сомбор

11:00 – 13:00 Градски музеј Сомбор – Музеј у мом дому“ – баштина грађана у гостима Градског музеја. Излагање личних предмета грађана и њихово представљање у просторијама музеја.

.

Сопот

09:00 – 15:00 Центар за културу Сопот – Стална поставка „Рим на Космају“, археолошка збирка, стручно вођење

11:00 – 14:00 Хол Центра за културу Сопот – Вајарска радионица

10:00 – 15:00 Галерија Центра за културу Сопот – Едукативна изложба Десанка Максимовић „Памтићу све“ Библиотека Града Београда

.

Сремски Карловци

10:00 – 22:00 Завичајна збирка – “На трагу светости – Епископ бачки Иринеј Ћирић”, Музеј Српске православне цркве

10:00 – 22:00 Завичајна збирка – “Чајници – сведоци прошлости” (из колекције Марије Касаш)

.

Сремска Митровица

10:00 – 22:00 Музеј Срема (Трг Светог Стефана 15) – Стална археолошка поставка

10:00 – 22:00 Музеј Срема (Вука Караџића 3) – Изложба „Битка на Легету” 100. великог рата

10:00 – 22:00 Музеј Срема (Вука Караџића 3) – Изложба природњачког музеја из Београда „Три боје вина

.

Суботица

10:00 – 22:00 Савремена галерија Суботица – Изложба Колекција: 55 разлога за размишљање о прошлости и садашњости

19:00 Савремена галерија Суботица – Предавање Музеји и спорне историје: Говорити о неизрецивом у музејима

12:00 Градски музеј Суботица –  Мит и национализам – предавање поводом 200 година од рођења Арањ Јаноша; – Предавање  Археолошко ископавање у околини Суботице

19:00 Градски музеј Суботица – Предавање Марија Терезија. Владарка, реформаторка, мајка

 

Ужице

10:00 – 22:00 Народни музеј Ужице – Изложба „Лапидаријум античких споменика од II до IV века“

10:00 – 22:00 Народни музеј Ужице – Јокановића кућа-градска кућа с краја XIX и почетка XX века.

10:00 – 22:00 Народни музеј Ужице – Хидроцентрала под градом

10:00 – 22:00  Народни музеј Ужице – „Слике времена и догађаја на српском новцу“, Изложба Народне банке Србије, Београд

 

Ћуприја

10:00 – 22:00  Музеј „Хореум Марги-Равно“ –  Изложба „Звуци света“

10:00 – 22:00  Музеј „Хореум Марги-Равно“ – „БИБЕРЧЕ, Изложба минијатурних посуде из праисторијских збирки Завичајног музеја Јагодина

18:00 – 20:00 Музеј „Хореум Марги-Равно“ –  Дечија падионица керамике Стварајмо заједно

.

Чачак

10:00 – 22:00 Галерија Народног музеја Чачак – Музеј у гостима – Народног музеја Крагујевац „Порекло музичких инструмената код Срба“ аутора кустоса-археолога Игора Ђуровића.

10:00 – 22:00 Конак Јована Обреновића – Стална поставка

Шабац

10:00 – 22:00 Народни музеј Шабац – Изложба „Јанко Веселиновић

10:00 – 11:00 Народни музеј Шабац – Радионица за децу предшколског и школског узраста до петог разреда, под називом, Археолог и ја =археологија

. 

Шид

10:00 – 22:00 Галерија слика „Саве Шумановић“ – Изложба „Шидијанке Саве Шумановића“

10:00 – 22:00  Галерија слика „Саве Шумановић“ – Изложба Српска уметност у десет слика.Из колекције Галерије Матице српске

10:00 – 22:00 Музеј наивне уметности „Илијанум“ Шид – Стална поставка са 31. сликом Илије Башичевића

 

Поделите

Stumbleupon

Одаберите писмо